Uluslararası Süperiletkenlik ve Manyetizma Konferansı Başladı - Son Dakika

Uluslararası Süperiletkenlik ve Manyetizma Konferansı Başladı

24.04.2016 20:38
Uluslararası Süperiletkenlik ve Manyetizma Konferansı Başladı, System.String[]

Dünyadaki ünlü fizikçilerin katıldığı 5. Uluslararası Süperiletkenlik ve Manyetizma Konferansı Fethiye'de başladı.

Dünyadaki ünlü fizikçilerin katıldığı 5. Uluslararası Süperiletkenlik ve Manyetizma Konferansı Fethiye'de başladı.

Türkiye'deki 9 üniversitenin işbirliğinde Ölüdeniz Mahallesi'nde bir otelde düzenlenen konferansa, 57 ülkeden yaklaşık 900 bilim insanı katılıyor.

Konferans Komite Başkanı Prof. Dr. Ali Gencer, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2008'den bu yana düzenledikleri konferansın Türkiye için büyük öneme sahip olduğunu söyledi.

Konferansa Türkiye'nin yanı sıra 57 ülkeden katılım olduğunu ifade eden Gencer, "Devlet büyüklerine konferansın önemini anlattık. 2023 hedeflerine ulaşması bakımından katma değerli ürünlerin üretilme kapasitesi olduğunu belirttik. Türkiye'nin bunu tek başına yapmakta zorlanacağını, o yüzden gelişmiş ülkelerin enstitüleriyle ortaklaşa çalışmalar yapılarak mümkün olacağına inanan bir bilim insanı olarak 2008 yılında bu konferansı başlattık." diye konuştu.

Konferansa katılan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ise bilimsel kongrenin sadece Türkiye'ye değil, dünya insanlarının da yaşamlarını etkileyecek sonuçlar doğuracağını ifade etti.

Muğla'nın TÜİK tarafından en güvensiz il seçildiğini hatırlatan Saatcı, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin en güvensiz ili seçilen Muğla'nın bir ilçesinde 57 ülkeden 900 akademisyen topluyorsunuz. Burada bilimsel kongrenin dışında Fethiye'nin tanıtımına da çok büyük katkı yapacaklar. Buraya gelen bilim insanları bir nevi bizim gönüllü turizm elçimiz olacak. Çünkü gittikleri ülkelere Fethiye'yi anlatacaklar."

Bilim insanlarının sunumlarıyla devam eden konferans, 30 Nisan'da sona erecek.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Uluslararası Süperiletkenlik ve Manyetizma Konferansı Başladı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Çin'de artık anüsten alınan örneklerle de koronavirüs testi yapılacak Deniz Akkaya, iç çamaşırlı yatak pozlarıyla sosyal medyayı salladı Meteoroloji'den peş peşe uyarılar! 6 kentimizde kuvvetli yağış, 4 bölgede de fırtına bekleniyor Erkek arkadaşı, 16 yaşındaki kız çocuğunu istismar etti! Mide bulandıran olay karnı büyüyünce ortaya çıktı Konuta büyük zam yolda! Kademeli olarak yüzde 50'ye varan fiyat artışı bekleniyor Kiracı 'Allah belanızı versin' yazılı not bırakıp evini yaktı, binayı dumanlar sardı Yasmin Erbil kırmızı elbiseli pozuyla nefesleri kesti Birçok dizide oynayan Ercan Yalçıntaş sahte içkiden hayatını kaybetti