Uluslararası Tiyatro Projesi - Son Dakika

Uluslararası Tiyatro Projesi

14.05.2020 11:14
Uluslararası Tiyatro Projesi, System.String[]

Ali Poyrazoğlu ve Can Remzi Ergen, Cenevre Birleşmiş Milletler Binası'nda açılışı yapılacak olan 'Spoonface-Kaşıksurat' performansı için provalara devam ediyor

Kraliyet Akademisi Uluslararası Bilim Kurulu (RASIT) Genel Direktörü HRH Prenses Dr. Nisreen El-Hashemite tarafından yapılan davet üzerine dünya prömiyerini 21 Eylül Uluslararası Barış Günü'nde Cenevre'de Birleşmiş Milletler'in kurulduğu binada yapması planlanan oyunun adı 'Spoonface – Kaşıksurat'.Oyunun ana mesajı ise: 'farklılığın seni sen yapar'.

Billy Elliot filminin de yazarı Lee Hall tarafından kaleme alınan,otizmli ve kanserbir çocuğun hayata veda etmeden önceki son sözlerinden yola çıkan oyun, Ali Poyrazoğlu ve Can Remzi Ergen tarafından sahneleniyor.Oyun üç ayrı dilde, İngilizce, Fransızca ve Türkçeoynanacak.

Ödüllü oyun 'Spoonface- Kaşıksurat' bütün olumsuzluklar ve anlamsızlıklara rağmen hayatın aslında ne kadar da yaşamaya değer olduğunu bir çocuğun gözünden anlatıyor. Poyrazoğlu ve Ergen oyunun provalarına tam 1 yıl önce başladı.

Oyunda,hikayesi anlatılan otizmli çocuğu Can Remzi Ergen, ona hikayesini dünyayla paylaşmasında yardımcı olan yönetmeni de Ali Poyrazoğlu canlandırıyor. Oyuncular oyun hakkında şunları söyledi:

Ali Poyrazoğlu: 'Dünyada ötekileştirme konusu şu an içinde bulunduğumuz salgından çok da farklı olmayan bir hastalığa dönüşmüş durumda. Hatta bazı mikroplarından bile daha hızlı yayılıyor. Arthur Rimbaud'nun 'Öteki sensin' cümlesinden yola çıkarak ötekileştirme üzerine konuşuyoruz. Empati duygusunu 6.duyumuz haline getirmeden ne kendimizle olan barışın, ne de kitleler, ülkeler arası barışın sağlanamayacağını düşündüğümüz için bu oyunu sahnelemeye karar verdik. 'Farklılığın seni sen yapar' diyen'Spoonface – Kaşıksurat'bireylerin kendi farklılıklarıyla yüzleşip özgüvenli bir biçimde yaşamla barışmalarını sağlamak için ciddi bir uyarıdır. Bu oyun bugün insanların tanrıyla farklı bir biçimde buluşmaya çalıştıkları, farklı anadiller konuştukları, farklı ırklardan geldikleri, farklı siyasal veyacinsel tercihleri olduğu veya sadece farklı düşündükleri için ötekileştirilmelerine karşıduruyor. 'Spoonface- Kaşıksurat' bu yolda zihinlere ve izleyenlerin gündemlerine önemli sorular yerleştiriyor. Bütün bunlar oyunu sergilemek için yeterli neden değil mi?'.
Uluslararası Tiyatro Projesi

Kaynak: Snob Magazin

Son Dakika Magazin Uluslararası Tiyatro Projesi - Son Dakika Magazin


YORUMLAR

Son Dakika

Danimarka'da vizonların ardından koronavirüs bulaşan kediler de itlaf edildi Komşuların kötü koku ihbarı yaptığı dairede yaşlı adamın cansız bedeni bulundu Sokağa çıkma kısıtlamasına aldırış etmeyip ormana giden alkollü şahsın başına gelmeyen kalmadı Kısıtlamaya uymayan gence ve kimliğini getirerek yasağı delen arkadaşına ceza kesildi Kendisine "Yatakta iyi değil" diyen modele, ünlü oyuncu Halle Berry'den iddialı yanıt Aşk iddialarını sürekli yalanlayan Barış Murat Yağcı ve Nisa Bölükbaşı, dudak dudağa görüntülendi Yüzde 95 etkili olduğu söylenen koronavirüs aşısının ABD'ye sevkiyatına başlandığı iddia edildi Koronaya rağmen Şehabettin dedeyi onlarca kişi son yolculuğuna uğurladı