Uluslararası Türk Akademisi 10 yaşında - Son Dakika

Uluslararası Türk Akademisi 10 yaşında

NUR Türk Dili Konuşan Ülkelerinin Nahçivan Anlaşması esasında 2010'da Nur Sultan merkezli faaliyete başlayan Uluslararası Türk Akademisi 10 yaşını kutluyor.

NUR Türk Dili Konuşan Ülkelerinin Nahçivan Anlaşması esasında 2010'da Nur Sultan merkezli faaliyete başlayan Uluslararası Türk Akademisi 10 yaşını kutluyor.

Kazakistan'ın Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in 2009'da Azerbaycan'ın Nahçıvan şehrinde yapılan Türk Dili Konuşan Devlet Başkanları zirvesinde açıkladığı öneri üzerine kurularak, 25 Mayıs 2010'da faaliyete geçen Türk Akademisi, Türk dünyasının eski çağlardan günümüze kadarki tarih, dil, edebiyat ve kültürünü araştırıyor.

Azerbaycan, Kazakistan Kırgızistan ve Türkiye'nin üye olduğu Türk Akademisi, Türk dili konuşan devletlerin bilim ve eğitim alanlarında koordinasyon ve entegrasyon görevi üstleniyor.

10 yıl içinde Avrasya ve Amerika bölgelerinden bilim adamlarının katılımlarıyla 120'den fazla bilimsel etkinlik gerçekleştiren akademi, pek çok dünya dilinde 170'ten fazla yeni bilimsel çalışma hazırlayıp yayımladı.

Türk dünyası ortak tarih kitabını hazırlayan Türk Akademisi, ortak edebiyat ve coğrafya kitapları üzerinde çalışıyor.

Bilim ve eğitim alanındaki küresel iş birliğinin kapsamını genişletmeyi hedefleyen Türk Akademisi, yabancı Türkolog bilim adamlarıyla da iş birliği yapıyor.

Akademi nezdinde kurulan ve bünyesinde 70 bin kitap bulunduran Türk Kütüphanesi, Türk halklarının kökenine ışık tutan yadigarların sergilendiği Türk Müzesi faaliyet gösteriyor.

Türk Akademisi, Birleşmiş Milletler (BM), Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) ve diğer uluslararası kuruluşlarla projeler gerçekleştiriyor.

Akademinin iş birliği anlaşmaları imzaladığı kuruluşlar arasında Azerbaycan, Kırgızistan, Türkiye, Tataristan, Türkmenistan, Başkurdistan, Macaristan, Moğolistan bilimler akademileri de yer alıyor.

Her geçen yıl faaliyet alanını genişleten Akademiye 2018'de Macaristan gözlemci üye olarak katılırken, Özbekistan'ın akademiye üye olması bekleniyor.

Türk dünyasının tarihi, dili, edebiyatı ve kültürünü araştırmayı amaçlayan akademi, Türk devletlerinin insanlık medeniyetindeki yeri ve katkısını orijinal kaynaklar temelinde tespit etmeyi, Türk dünyasıyla ilgili bilimsel araştırmaları koordine eden eşsiz bir merkez haline gelmeyi hedefliyor.

Son Dakika

09:34 Trabzon'da şehrin farklı noktalarında görülen yılanlar halkı korkuya sevk etti 09:34 Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Vakalardaki azalışın durmasında süper bulaştırıcılar rol oynuyor 00:14 Ailesiyle birlikte evinde oturan şahıs başından vuruldu 21:58 Didem Soydan cesur fotoğraflarına bir yenisini daha ekledi! Sokakta transparan kıyafetiyle poz verdi 20:21 Alman medyası açık açık yazdı: Türkiye'ye yönelik seyahat uyarılarının arkasında sağlık endişeleri yok 18:12 Utrecht, Galatasaraylı eski futbolcu Sneijder'e 1 yıllık sözleşme önerdi 14:28 Havai fişek fabrikasındaki patlamada depo sahiplerinin hayatlarını bir bardak su kurtardı 13:28 Koronavirüs salgını nedeniyle Halkbank tarafından esnafa verilen kredi desteği 17 milyar lirayı aştı 12:55 İspanya'da Zoom toplantısında çıplak görüntülenen belediye meclis üyesi istifa etti 12:19 Zeynep Beşerler'den sevgilisini dövdüğü söylenen Ozan Güven'e destek 11:37 Selçuklu döneminden günümüze kadar gelen Konya'nın eşsiz lezzetlerinden fırın kebabı damak çatlatıyor 11:23 Ayasofya tartışmaları hakkında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu: İtiraz etmeyeceğiz 11:20 Ünlü sunucu Kelly Brook'tan cinsel ilişki itirafı: Yaş ilerledikçe daha iyi oluyor 09:27 En çok bilinen koronavirüs belirtileri yaz aylarıyla birlikte değişti 09:17 Savcılık, Ecrin bebeğin ölümünde 'ihmali bulunan' üvey babaannenin 25 yıl hapsini istedi