Ümit İmer Hayatını Kaybetti - Son Dakika

Ümit İmer Hayatını Kaybetti

31.07.2014 16:44
Ümit İmer Hayatını Kaybetti

Şehir Tiyatroları emekli sanatçısı Ümit İmer, 31 Temmuz 2014'te hayatını kaybetti.

1966 yılında henüz 19 yaşındayken Şehir Tiyatroları'na giren Ümit İmer, 2012 yılına kadar 46 sene aralıksız Şehir Tiyatroları'na hizmet verdi.

1966- 2008 yılları arasında 70'in üzerinde oyunda sahne aldı. Tiyatro oyuncusu, dizi, dublaj sanatçısı olmasının yanı sıra araştırmacı yazar, fotoğrafçı, gazeteci, gibi zengin bir kimliğe sahipti. Babası ile beraber "Gazetecilik Basın Tarihi, Türk Havacılık Tarihi" kitaplarını yazdı. Sahne Sanatları Gazetesi'ni aylık mecmua olarak 2 yıl çıkardı. Yazdığı "Bülbül Pınarı" oyunu Lefkoşa Tiyatrosu'nda sahnelendi. 1973 yılında Kemal Tahir Belgeseli yaptı.

Ümit İmer mesleğini sevmesi ve seçmesinin sebebini, "1953 yılında Gülhane şenliklerinde sahnelenen 'Gene mi Çocuk" adlı oyunda babamı sahnede seyretmemdir. O geceden sonra bu mesleğe başlayana kadar her gece rüyamda ben, seyircilere selam veriyorum. Perde kapanıyor, açılıyor kapanıyor. Alkışlar sürüyor. Annem yatağın ucunda, 'Hadi oğlum kalk. Okula geç kalıyorsun' diyordu. Yani yolumu istemeden çizmiştim." olarak ifade etmiştir.

Ümit İmer, 1 Ağustos 2014 Cuma günü Ataköy 5. Kısım Camii'nde kılınacak öğle namazını ardından Maltepe Gülsuyu Mezarlığı'na defnedilecek.

Ümit İmer

1947 yılında İstanbul'da doğdu.
1965'de İstanbul Radyosu Çocuk Kulübü'nde çeşitli oyunlarda rol alarak radyo oyunları da yazdı. 1967'de Hüseyin Gürpınar'ın "İki Hödüğün Seyahati" adlı hikâyesinden bir müzikal hazırladı. İzmir Orduevi'nde tek kişilik Showlar yaptı. Kemal Tahir belgeseli hazırladı. İlk sesli fotoğraf sergisini "Kıyısından Köşesinden İstanbul" adıyla Şehir Tiyatrosu Yeni Komedi Sahnesi'nde açtı. Şehir Tiyatroları 17. Gençlik günleri kapsamında Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde, "Seni Böyle Sevdim İstanbul" adlı fotoğraf sergisi gerçekleştirdi. Tercüman Gazetesi'nde Magazin ve Sağlık Muhabirliği yaptı.

Yazdığı Oyunlardan Bazıları
Miras, Dilek Dağı, Bülbül Pınarı, Biz Küçükken, Yanlış Rota

Rol Aldığı Oyunlardan Bazıları
Kral Odipus, Jul Sezar, İşgüzar, Koca Sinan, Doktorun Derdi, Balaban Ağa, Sarı Naciye, Hansel ve Gretel, Hırçın Kız, Sersem Kocanın Kurnaz Karısı, Macbeth, Antigone, IV. Murat, İlk Göz Ağrısı

TV Dizilerinden Bazıları
Canavar Sofrası, Tekir Kediye Ne Oldu?, Özgürlüğün Bedeli, Hayatım Roman, Saka Kuşu, Büyücü, Sevdiğim Adam

Rol Aldığı Filmler
Mazideki Kadın, Teyzem, Kırlangıç Tepesi, Tehlikeli Takip

Kitaplarından Bazıları
Türk Sofrası, Her Yönü İle Fotoğraf Sanatı, Günümüzün Tatlı ve Pastaları, Bir Artist Yetişiyor, 200 Soruda Fotoğrafçılık

Uyarlamalardan Bazıları
Kesildi mi Ellerin?, Bayanın Kabul Günü, Güleriz Ağlanacak halimize, Denize Gelen

YORUMLAR
500
Babasını vurmasının nedeni masaj salonu çıktı! Ataşehir'de polis olan oğlu tarafından kurşun yağmuruna tutuldu Babasını vurmasının nedeni masaj salonu çıktı! Ataşehir'de polis olan oğlu tarafından kurşun yağmuruna tutuldu ÇİĞ KÖFTECİYE TORPİL ATAN ÇOCUKLARI ALIKOYAN İŞ YERİ SAHİPLERİNE 24 YIL HAPİS İSTENDİ ÇİĞ KÖFTECİYE TORPİL ATAN ÇOCUKLARI ALIKOYAN İŞ YERİ SAHİPLERİNE 24 YIL HAPİS İSTENDİ Serbest piyasada döviz açılış fiyatları Serbest piyasada döviz açılış fiyatları
Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Ümit İmer Hayatını Kaybetti - Son Dakika

Bu haber Bültenler tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Bültenler tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Bültenler kurumudur.

Advertisement