Ümit Kardaş: Başbuğ'un Açıklamaları Darbeyi Suç Görmeyen Zihniyetin Ürünü - Son Dakika

Ümit Kardaş: Başbuğ'un Açıklamaları Darbeyi Suç Görmeyen Zihniyetin Ürünü

06.01.2012 15:28
Ümit Kardaş: Başbuğ'un Açıklamaları Darbeyi Suç Görmeyen Zihniyetin Ürünü, System.String[]

Emekli Hakim Albay Ümit Kardaş, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un internet andıcı davasında hakim karşısına çıkarılmasını demokratikleşme açısından olumlu bulduğunu söyledi.

Emekli Hakim Albay Ümit Kardaş, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un internet andıcı davasında hakim karşısına çıkarılmasını demokratikleşme açısından olumlu bulduğunu söyledi. Başbuğ'un mahkeme çıkışında 'terör örgütü kurmak ve yönetmekle suçlanmasından' sitem etmesini hatırlatan Kardaş, darbeye teşebbüs suçlamasından rahatsız olmamasını garip bulduğunu belirtti. Kardaş, "Bu durum darbeyi suç görmeyen bir zihniyeti ortaya koyuyor." dedi.

Cihan Haber Ajansı'nın (Cihan) sorularını cevaplayan Ümit Kardaş, davanın gelinen aşamasında diğer sanıkların Başbuğ'u işaret eden ifadeler verdiğini aktardı. Kardaş, "Mutlaka mahkeme dosyasında isnat edilen suça yönelik bir takım deliller var. Tabi biz bunun sonucunda ne olur onu bilemiyoruz. Ama beklenen bir gelişmeydi. Tutuklama kararı güçlü delillerin ve kuvvetli şüphenin varlığını ortaya koyuyor. Büyük bir ihtimalle Başbuğ hakkında bir iddianame de düzenlenecek." diye konuştu.

Başbuğ'a darbeye teşebbüs ve terör örgütü yöneticiliği suçlaması olduğunu hatırlatan Kardaş, terör örgütü üyesi olmanın yaralamasına rağmen darbeye teşebbüs suçlamasının aynı oranda rahatsız etmediğinin görüldüğünü söyledi. Bu algının enteresan olduğunu belirten Kardaş, "Terör örgütü iddiası ciddiye alınır alınmaz kendisi açısından ama, yani darbeye teşebbüs daha haysiyet kırıcı bence. Ama bu zihniyeti gösteriyor. Onlar bunu darbe gibi düşünmüyorlar. Normal kendi görevleri içinde bir eylem gibi kabul etmişler. O açıdan ilginç bir şey. Şunu demiyor, 'Beni darbeye teşebbüsten suçlamalarına çok üzüldüm' demiyor. Çünkü onu tabii görüyor. Suç olarak algılamıyor." ifadesini kulandı.

Bu durumun, TSK subaylarının, generallerinin ne kadar demokratik bir zihniyete sahip olduğunu gösterdiğini aktaran Kardaş, "Bu alışılagelmiş, içselleştirilmiş bir şey. Yani darbe yapmak, daha doğrusu bir siyasi partiyi, iktidarın eylemlerini, faaliyetlerini gözlemlemek ve kendilerine göre eğer bu yanlışsa onu devirmek için gereken her şeyi yapmak, aslında tabii görevleri. Ama işte Türk Ceza Kanunu öyle demiyor." şeklinde konuştu.

'YARGILAMA YERİ SİVİL MAHKEME'

Son günlerde kamuoyunda tartışılan, "Başbuğ'un yargılama yeri Yüce Divan mı?, sivil mahkeme mi? tartışmalarına da değinen Kardaş, bu sorunun cevabının Anayasa'da net bir şekilde yer aldığını aktardı. Referandumla Anayasa'nın 148. Maddesinin değiştirildiğini dile getiren Kardaş, yasanın son halinde Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının görevleri ile ilgili suçlarda yargılama yerinin 'Yüce Divan' olduğunu belirtti. Başbuğ ile ilgili 'İnternet andıcı' suçlamasının görev kapsamına girmediğini vurgulayan Kardaş şöyle konuştu: "Görevden dolayı suç işlemek demek, zimmet, rüşvet, sahte belge düzenlemek, yani görevi, yetkisi içersinde bir şey yaparken suç işlemek demek. Bu darbeye teşebbüs suçu görevle alakalı bir suç değil."

Anayasa'nın 145. Maddesinin askeri yargıyla ilgili bir düzenleme olduğuna dikkat çeken Kardaş, bu maddede de söz konusu suçlarla ilgili yargılama merciinin sivil mahkemeler olduğunun açık şekilde belirtildiğini aktardı. Kardaş sözlerini şöyle tamamladı: "Asker kişilerin devlet güvenliğe ve Anayasal düzene ilişkin suçlarında Adliye mahkemelerinin yetkili olduğu özellikle düzenlendi. Bu suç Anayasal düzene ilişkin bir suç olduğu için bu konuda da herhangi bir tereddüt de yok."

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Ümit Kardaş: Başbuğ'un Açıklamaları Darbeyi Suç Görmeyen Zihniyetin Ürünü - Son Dakika


Son Dakika

Grip aşısı kısıtlı sayıda Türkiye'ye geldi! Öncelik verilecek grup puanlama sistemiyle belirlenecek Son Dakika! Buğday, arpa ve mısır ithalatında gümrük vergisi 1 Ocak'a kadar sıfırlandı Yasaklı saatlerde alkol satana 320 bin liraya kadar ceza kesilecek Ukraynalı turistlerin kayalıklardaki tehlikeli eğlencesi, görenleri hayrete düşürdü Ermenistan'a cepheyi dar eden SİHA'lar, Azerbaycan halkının gündemi oldu: Ele geçirilen köylere "Bayraktar" adı verilsin Fransa İçişleri Bakanı: Hz. Muhammed'e yönelik hakaret içerikli karikatürler ülkede yayımlanabilir, derslerde gösterilebilir Nijerya'da silahlı kişilerin bastığı iki cezaevinden 2 bine yakın mahkum kaçtı Ünlü şarkıcı Halsey saçlarını kazıttı! Yeni imajı herkesi şoke etti