Ümraniye'de Hekimbaşı Kentsel Dönüşüm Projesi Tamamlanıyor - Son Dakika
Emlak

Ümraniye'de Hekimbaşı Kentsel Dönüşüm Projesi Tamamlanıyor

Ümraniye\'de Hekimbaşı Kentsel Dönüşüm Projesi Tamamlanıyor

Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, Hekimbaşı Kentsel Dönüşüm proje alanında yeni yaşam alanlarının açıkladı. Projenin tamamlanmasıyla 2 bin 400 kişiye yeni yaşam alanı sağlanacak. Ayrıca Ümraniye'de yapılacak diğer kentsel dönüşüm projeleriyle toplamda 8 bin 128 kişiye modern evler sunulacak.

28.11.2023 20:12
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, tamamlandığında 2 bin 400 kişinin yeni yaşam alanı olacağı Hekimbaşı Kentsel Dönüşüm proje alanında ilçe için hazırladıkları yeni kentsel dönüşüm alanlarını açıkladı. 1994'ten önce çöplük olan Hekimbaşı'ndaki projenin 1 yıl içinde tamamlanarak yaşamın başlayacağını söyleyen Yıldırım, "Yeni bir yaşam alanının yükseldiği Hekimbaşı Mahallesi'nde 40 bin 271 metrekare alanda 2 bin 500 kişinin yaşayacak" dedi.

Hekimbaşı Mahallesi'nde yapımı devam eden kentsel dönüşüm projesinin lansmanı yapıldı. Lansmanda konuşan Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, 597 konut, 28 dükkan ve yaklaşık 68 derslik bir projenin hayata geçeceğini ifade etti. Topağacı, İstiklal, İnkılap, Dumlupınar ve Kazım Karabekir Mahallelerinde 6 proje daha yürütüleceğini aktaran Yıldırım, 2 bin 32 bağımsız birimde 8 bin 128 kişinin oturmasının planlandığını dile getirdi.

'1994'TEN ÖNCE HEKİMBAŞI ÇÖPLÜKTÜ'

Ümraniye'nin hızlı gelişen bir kentleşme yapısı olduğunu söyleyen Yıldırım, "Zeminin sağlam olması, ulaşım şartlarının yakın olması, Ümraniye'nin cazibesini arttırdı. Finanskent ile bütün bankalar geldi, ilçenin cazibesi daha da arttı.1994'ten önce Hekimbaşı çöplüktü. 39 vatandaşımız çöplük patlamasıyla hayatını kaybetmişti. Sayın Cumhurbaşkanımızın 1994'te gelmesiyle çöp, çamur, hava temizliği gibi konular çok hızlı şekilde çözülerek şehir kültürüyle İstanbul cazibesini yavaş yavaş kazanmaya başladı. Geldiğimiz noktada da İstanbul 16 milyon nüfusuyla bir metropol haline geldi. Birçok sorun çözüldü? dedi.

8 BİN 128 KİŞİ İÇİN YENİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ AÇIKLANDI

Yıldırım, yeni projelerin müjdesini de vererek, planlanan yeni alanları şöyle açıladı:

"Topağacı Mahallesi 1. Etap Projesi (1.017 Bağımsız Birim)

Topağacı Mahallesi 2. Etap Projesi (281 Bağımsız Birim)

İstiklal Mahallesi Sondurak Dönüşüm, Katlı Otopark ve Meydan Düzenleme Projesi (210 Bağımsız Birim)

İnkilap Mahallesi 1. Etap Projesi (121 Bağımsız Birim)

Dumlupınar Mahallesi Dönüşüm Projesi (285 Bağımsız Birim)

Kazım Karabekir Mahallesi Dönüşüm Projesi (118 Bağımsız Birim)"

Yıldırım, "Yeni yapılacak projelerle Ümraniye'de 2 bin 32 yeni bağımsız birim yapılacak. Bu projeler sayesinde 8 bin 128 kişi güvenli ve modern evlerine kavuşacak. Başkan Yıldırım, yeni yapılacak projeler için 'Ümraniye'ye kazandırdığımız modern yaşam alanlarının hayırlı olmasını diliyorum. Güvenli ve modern yaşam alanlarında yaşamak herkesin hakkı' dedi.

HEKİMBAŞI'NDA YENİ BİR YAŞAM ALANI OLUŞUYOR

Yıldırım, "Yeni bir yaşam alanının yükseldiği Hekimbaşı Mahallesi'nde 40 bin 271 metrekare alanda 2 bin 500 kişinin yaşayacağı 597 konut, 28 dükkan, kapalı otoparklar, 3 ayrı bölgede park ve yeşil alan, koşu parkurları, spor ve çocuk oyun alanları, yaklaşık 68 derslik kapasiteli lise bulunuyor" diye konuştu.

100 BİN TL'LİK DANIŞMANLIK HİZMETİ BELEDİYEDE ÜCRETSİZ VERİLİYOR

Kentsel dönüşüm bilgilendirme çalışmalarından da bahseden Yıldırım, 'Vatandaşlar için proje başına maliyeti yaklaşık 100 bin liralık danışmanlık hizmetini ücretsiz olarak 6 bin 534 bina için verdik. Bu vesileyle 653 milyon 400 bin lira ücretsiz hizmet sağladık. Ayrıca dönüşüm sürecinde 18 ay süreyle kişi başına 3 bin 500 lira kira desteği yapıyoruz. Bugüne kadar toplam 74 milyon 774 bin 410 lira destek verdik. Kiracılara ise tek seferde 7 bin lira taşınma desteği veriyoruz. Vergi, harç ve KDV muafiyetleri sağlıyoruz' ifadelerini kullandı.

'ÜMRANİYE'NİN YÜZDE 70'İ BUGÜNE KADAR YENİLENDİ'

Yıldırım, 'Ketsel dönüşüm çok önemli. Ümraniye'nin yüzde 70'i bugüne kadar yenilenmiş durumdadır. Yenilenen bu binaların deprem açısından bir problemi yok yani güvenli binalar. 8 milyon metrekare bu bölgede, 4 milyon metrekare Dudullu bölgesindeki 5 mahallemizde ve Orta mahallemizde 1 milyon metrekarede tapu sorunları olduğu için kentsel dönüşümde hız alınamamış. Sorunları halledildi, tapuları verildi. Kentsel dönüşümün hızlanmasına mani hiçbir problem kalmadı. Burada oturan komşularımdan ricam belediyemiz öncülüğünde bu imkanı hızlı bir hale getirelim' dedi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Emlak Ümraniye'de Hekimbaşı Kentsel Dönüşüm Projesi Tamamlanıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Ordu Belediye Başkan Adayı Enver Yılmaz'a vatandaştan ilginç istek: 5 senedir bekarım, bana eş bul
  18:13 Ordu Belediye Başkan Adayı Enver Yılmaz'a vatandaştan ilginç istek: 5 senedir bekarım, bana eş bul

  İYİ Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Enver Yılmaz'ın vatandaş ziyareti sırasında ilginç anlar yaşandı. Yılmaz'ın yanına yaklaşan yaşlı bir vatandaş, "5 senedir bekarım. Bana uygun bir eş bul." dedi. Çok şaşıran Yılmaz gülerek, "Ben nereden bulayım sana karıyı. Benim işim değil o ya." diye tepki gösterdi.

 • Brezilya Ligi'nde taraftarlar otobüse bomba attı: 6 futbolcu yaralandı
  17:55 Brezilya Ligi'nde taraftarlar otobüse bomba attı: 6 futbolcu yaralandı

  Brezilya Ligi'nde Sport Recife ile Fortaleza arasında oynanan maç sonrası taraftarların Fortaleza otobüsüne bomba atması sonucunda 6 futbolcu yaralandı.

 • Afganistan Dernekleri Başkanı Beylikdüzü'nden bağımsız belediye başkan adayı oldu
  17:33 Afganistan Dernekleri Başkanı Beylikdüzü'nden bağımsız belediye başkan adayı oldu

  Afganistan Dernekleri Başkanı Ezatullah Sadat, İstanbul Beylikdüzü'nden bağımsız belediye başkan adayı olduğunu açıkladı. Daha önce de BBP'den İstanbul milletvekili adayı olduğu ortaya çıkan Sadat'ın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımdaki ''Afganların bağımsız adayı'' ifadesi ise dikkatlerden kaçmadı. Afganların kimlik alamadığını, kolay bir şekilde banka hesabı açamadığını ve ikamet belgelerinin iptal edilerek sınır dışı edilmelerinden dem vuran Sadat, seçim vaadinin bu sorunları çözmek olduğunu duyurdu.

 • Muhalif siyasetçi Navalni'nin ölümünde
  17:29 Muhalif siyasetçi Navalni'nin ölümünde "tek yumruk" şüphesi: Bu KGB'nin ayırt edici özelliğiydi

  Rusya'da Putin'in en büyük rakibi muhalif siyasetçi Aleksey Navalni'nin hapishanede hayatını kaybetmesiyle ilgili tartışmalar sürerken, bir insan hakları grubu lideri, Navalni'nin kalbine atılan bir yumruk sonrası ölmüş olabileceğini öne sürdü. Navalni'nin göğsündeki morlukların buna işaret ettiğini söyleyen aktivist, "Sanırım ilk önce onu uzun süre soğukta tutup sonra kalbine yumruk attılar. Bu, KGB'nin özel kuvvetler birimlerinin eski bir yöntemi. bu KGB'nin ayırt edici özelliğiydi." dedi.

 • Ronaldo oğluyla beraber poz verdi, her gören aynı detaya takıldı
  17:10 Ronaldo oğluyla beraber poz verdi, her gören aynı detaya takıldı

  Ronaldo, oğluyla beraber spor salonunda olduğu anları paylaştı. Yıldız futbolcunun bu paylaşımını gören hayranları Ronaldo'nun ayak parmaklarındaki siyahlığa anlam veremedi. Bazı kullanıcılar, Ronaldo'nun ayağındaki siyahlığın oje olduğunu belirtirken bazıları ise boya olduğunu savundu.

 • CHP'nin Edirne Belediye Başkan Adayı adaylıktan çekildi
  16:59 CHP'nin Edirne Belediye Başkan Adayı adaylıktan çekildi

  CHP'den Edirne'den Belediye Başkan Adayı olarak gösterilen Şükrü Ciravoğlu, sağlık sorunları nedeniyle adaylıktan çekildiğini açıkladı. Ciravoğlu, ön seçimden sonra geçirdiği kalp operasyonunun ardından yeniden sağlık sorunları yaşadı ve adaylıktan çekilme kararı aldı. Yerine avukat Filiz Gencan Akın'ın aday gösterilmesi bekleniyor.

 • AK Parti Muş'ta büyük bir kalabalık eşliğinde seçim koordinasyon merkezi açılışı yaptı
  16:23 AK Parti Muş'ta büyük bir kalabalık eşliğinde seçim koordinasyon merkezi açılışı yaptı

  AK Parti, Muş merkezde kullanacağı Seçim Koordinasyon Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi. Açılış törenine Bursa Milletvekili Muhammet Müfit Aydın, Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Belediye Başkanı ve Adayı Feyat Asya, AK Parti İl Başkanı Melik Emre, MHP İl Başkanı Osman Yüce ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış konuşmalarında, halka hizmet etme ve gerçek belediyecilik vurgusu yapıldı.

 • Oğlunu öldürüp intihar etti
  16:15 Oğlunu öldürüp intihar etti

  Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde yaşanan olayda, Derviş Nebi Köse isimli bir baba, oğlu Oğuz Kağan Köse ile evlerinde tartıştıktan sonra onu tabancayla vurdu ve ardından aynı silahla intihar etti. Baba ve oğul, hastaneye kaldırılmalarına rağmen hayatlarını kaybettiler.

 • Bakan Şimşek'ten seçim sonrası ekonomi mesajı
  16:12 Bakan Şimşek'ten seçim sonrası ekonomi mesajı

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın güçlü desteğiyle uyguladıkları politikaların, seçim sonrasında da hedefler doğrultusunda devam edeceğini belirterek, ''Bu çerçevede dolaşıma kasıtlı olarak sunulan spekülasyonlara itibar etmeyiniz.'' ifadelerini kullandı.


Advertisement