Umut Üzümleri Bu Hafta Sinemalarda - Son Dakika

Umut Üzümleri Bu Hafta Sinemalarda

15.05.2013 16:02
Umut Üzümleri Bu Hafta Sinemalarda, System.String[]

Tunç Okan'ın son filmi 'Umut Üzümleri' ile ciddi bir komedi geliyor

Sarı Mersedes ve Otobüs filmleriyle Ulusal ve Uluslararası festivallerden kazandığı ödüllerle Türk sinemasında iz bırakan yönetmen TUNÇ OKAN'ın 2013'e damgasını vuracak sinema filmi Umut Üzümleri 17 Mayıs'ta sinemalarda…

"Sarı Mersedes, Otobüs, Cumartesi Cumartesi" filmleriyle trajikomik sinema dilini Türk sinemasında başarıyla uygulayan Tunç Okan'ın yeni filmi Umut Üzümleri bu hafta vizyona giriyor. Başrollerinde Altan Erkekli, Ahmet Mekin ve Yetkin Dikinciler gibi ünlü isimlerle birlikte Norına Nobasharı, Barış Koçak, Elızabeth Nıederer ve AnkaraPolatlı rol aldığı Umut Üzümleri'nin film müziği olan 'Umudun Şarkısı'nı ise Nilüfer seslendirdi.

Yönetmen ve Yapımcı koltuğuna Tunç Okan'ın oturduğu "Umut Üzümleri"nde yine bir göç izleği kullanılarak; değişen üretim ve yaşam biçiminde, değişmeyen birey-sistem çatışmasını Kırım Tatar Köyü'nde mizahi bir dille anlatıyor. Fakir Baykurt'un Kaplumbağalar adlı eserinden uyarlanan ve 17 Mayıs'ta izleyici ile buluşacak olan film, sinemamızın unuttuğu bir dili hatırlatacak.

Filmde, Türk asıllı bir Fransız olan Ozan Öğretmen (Yetkin Dikinciler), Anadolu'nun ortasında, kuru topraklar üzerinde kurulmuş küçük bir Kırım Tatar köyüne gönderilir. Köy halkının tarlaları sonu gelmeyen sulama projesi için ipotek edilmiştir ve köylüler ödemeleri yapamamaktadır. Bu tehlikeye çare bulmak amacıyla köyün yaşlı muhtarı Hoca (Ahmet Mekin), bu kuru topraklarda üzüm bağları kurma fikrini Ozan Öğretmen (Yetkin Dikinciler) ile paylaşır ve Öğretmen bu projeyi sonuna kadar destekler. Muhtarın gelini Senem (Norina Nobashari) ise kocasının (Barış Koçak) şehre göç etmesini önleyebilmek umuduyla onlara k atılır. Hoca'nın kardeşi (Altan Erkekli) ise bu topraklarda üzüm yetiştirilemeyeceğini savunmakta ve köy halkını da vazgeçirmeye çalışmaktadır. Ozan Öğretmen, Hoca ve Senem'in tabiat koşullarına, yerel mafyaya ve kanunlara karşı kazanacakları zafer, köy halkının bu projeyi desteklemesine bağlıdır.

SENARYO: Tunç Okan

UYARLANDIĞI ESER: Fakir Baykurt - "Kaplumbağalar"

MÜZİK SÖZLERİ: Tunç Okan & Nilüfer

MÜZİK SESLENDİRME: Nilüfer

BESTE:KIRIM TATAR TÜRKÜSÜ

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Vedat Özdemiroğlu

EDITING: Severin Prehembaud, Muammer Koçak

MÜZİK: Mehmet Andiçen, Barış Aryay

SANAT YÖNETMENİ: Mustafa Ziya Ülkenciler

YAPIMCI: Tunç Okan

YAPIM: Rönesans Film

ORTAK YAPIMCILAR: Nikaia Films- Fransa, Films Geneve-Isviçre, ArtisFilm- Romanya, Bayan Film-Almanya

Umut Üzümleri Bu Hafta Sinemalarda

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Umut Üzümleri Bu Hafta Sinemalarda - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

F.Bahçe'nin gündemindeki Mesut Özil'in Arsenal'deki alacaklarını istemesi transferi tıkanma noktasına getirdi Eski Galatasaraylı Yasin Öztekin, TFF 1. Lig ekibi Samsurspor'la anlaşma sağladı Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan faiz mesajı: Beni dinlerler, dinlemezler ama ben yüksek faize karşıyım Son Dakika! Hollanda hükümeti ülkede tartışma yaratan çocuk yardımı skandalı nedeniyle istifa etti Selçuk Özdağ'a yapılan saldırı sonrası Davutoğlu'ndan ilk açıklama: Erdoğan'dan açıklama bekliyoruz Suudi Arabistan Veliaht Prensi bin Selman bir ilke imza atarak Dünya Ekonomik Forumu'na çölden katıldı Kendisine işkence yapan eşini öldüren Melek İpek'in tutukluluğuna itiraz edildi Biden 1,9 trilyon dolarlık Amerikan Kurtarma Planı'nı açıkladı! Altın fiyatları hareketlendi