Unesco Adayı Selçuklu Mezarlığında Çekimler Yapıldı - Son Dakika

Unesco Adayı Selçuklu Mezarlığında Çekimler Yapıldı

Dünya Mirası Türkiye programı çekimleri kapsamında, UNESCO asıl listesine aday olan Ahlat Selçuklu Mezarlığı'nda çekim yapıldı.

Unesco Adayı Selçuklu Mezarlığında Çekimler Yapıldı, System.String[]

Dünya Mirası Türkiye programı çekimleri kapsamında, UNESCO asıl listesine aday olan Ahlat Selçuklu Mezarlığı'nda çekim yapıldı.


Program kapsamında Ahlat Selçuklu Mezarlığı, kümbetler, tarihi kale, müze ve camilerin çekimi gerçekleştirildi.


Turizm ve Tanıtma Platformu (TUTAP) Genel Başkanı Fikret Yıldız, yaptığı açıklamada, Belediye Başkanı Mümtaz Çoban'ın hedefinin Ahlat'ı daha iyi tanıtmak olduğunu belirtti.


"Başkanın tanıtımı es geçip, yatırım ve projelere odaklanırsa biraz eksik kalır" diyen Yıldız, şöyle konuştu:


"Biz Selçuklu Mezarlığı odaklı bir çalışma yapıyoruz ve aynı zamanda Bitlis, Ahlat, Tatvan ve diğer yerlerin tanıtımı için çalışıyoruz. Dünya Mirası Türkiye projesini TUTAP olarak yürütüyoruz. Bu kapsamda Ahlat Selçuklu Mezarlığı'nın dünya mirası asıl listesine alınması hususunda çalışmalar yapıyoruz ve bu konuda bakanlığımızla iş birliği çerisindeyiz. İnşallah 2019 veya 2020 yıllarında burayı hak ettiği şekilde dünya mirası unsuru olarak ilan edeceğiz."


Çekim sonrası TUTAP ekibini makamında misafir eden Ahlat Belediye Başkanı Mümtaz Çoban da Ahlat'taki eserlerin dünya mirası içerisinde yer almasıyla, gizemli bölgenin en güzel şekilde yeniden ortaya çıkacağını söyledi.


TUTAP ekibine Ahlat bastonu takdim eden Çoban, "Biz de baston sadece yaşlılara verilmez. Baston ordu komutanlarına, devlet başkanlarına ve toplum temsilcilerine verilir. Baston bir temsil enstrümanıdır ve gücü temsil eder. Bildiğiniz gibi devlet başkanlarının elinde asa var. Onun için ben de ilçem adına baston takdim etmekten dolayı onur duyuyorum. Burada yapılan bastonlarda Selçuklu motifleri ve mühürleri yer alıyor." dedi.


Son Dakika

Sosyal medya fenomeni Selin Ciğerci, ikiz annesi olmaya hazırlanıyor Sevgilisiyle yürüyüşe çıkan ünlü şarkıcı, fileli taytıyla dikkat çekti Rihanna, kendi markasının yeni koleksiyonu için iç çamaşırlarıyla cesur pozlar verdi Hande Erçel ve Kerem Bürsin'in başrol oynadığı Sen Çal Kapımı dizisinin ilk fragmanı yayınlandı Aslışah Alkoçlar'dan ablası Neslişah Düzyatan'a sitem: Virüs var diye beni eve almıyor Ünlü oyuncu Ezgi Mola, eylül ayında evleniyor Oyuncu Gamze Topuz, köpeklerine çivili kemik atıldığını görünce şikayetçi oldu Komedyen Cem Yılmaz, bahçesinin içini gözetleyenleri mahkemeye veriyor Evliyken Ece Erken'le aşk yaşayan iş adamı Şafak Mahmutyazıcıoğlu, eşinden boşandı Arto Dalga, sürekli Şeyma Subaşı'yı eleştiren Demet Akalın'a sert çıktı: Kafayı yedi Maske takma zorunluluğuna uymayan Bennu Gerede: Yasaksa ceza kessinler Fatih Ürek, eski dostu Demet Akalın'ı hayatından çıkardı: İlgi alanımda değil Kendisini uyaran Acun Ilıcalı'ya gülerek cevap veren Yunus Emre, hatasından dolayı herkesten özür diledi Ezhel'den rapçileri hedef alarak şarkı çıkaran Norm Ender'e sert çıktı: Bize söverek para kazandı Survivor 2020'de adaya veda eden isim Aycan Yanaç oldu