Unesco'nun Devlet Tiyatroları'na Yönelik İddiasına Yanıt - Son Dakika

Unesco'nun Devlet Tiyatroları'na Yönelik İddiasına Yanıt

14.06.2016 13:23
Unesco'nun Devlet Tiyatroları'na Yönelik İddiasına Yanıt, System.String[]

UNESCO Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (ITI) Hırvatistan Merkezi Başkanı Zelijka Turçinoviç'in, Hırvat Tiyatro Festivali'ne davet edilen Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili Necat Birecik ve İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdür Vekili Zafer Kayaokay'ın etkinliklere katılmadığı iddiasına tercümanlıklarını yapan Rosana Zepp yanıt verdi.

UNESCO Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (ITI) Hırvatistan Merkezi Başkanı Zelijka Turçinoviç'in, Hırvat Tiyatro Festivali'ne davet edilen Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili Necat Birecik ve İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdür Vekili Zafer Kayaokay'ın etkinliklere katılmadığı iddiasına tercümanlıklarını yapan Rosana Zepp yanıt verdi.

Zepp, Devlet Tiyatrolarına gönderdiği mektupta, Türk medyasında çıkan ve Devlet Tiyatrolarına yönelik saldırı niteliği taşıyan haberlere istinaden metni yazmak durumunda kaldığını belirtti.

Zagreb'te geçen yıl düzenlenen ve iki gün süren Hırvat Tiyatro Festivali'ne Devlet Tiyatrosu adına katılan Necat Birecik ve Zafer Kayaokay'ın tercümanlıklarını yaptığını hatırlatan Zepp, "Haberi internette gördükten sonra okuduklarıma anlam vermekte güçlük çektim. UNESCO Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (ITI) Hırvatistan Merkezi Başkanı Zelijka Turçinoviç'in yaklaşık 1 yıl sonra Türk basınına neden böyle bir mektup gönderdiğine de anlam verememekteyim." ifadelerini kullandı.

Birecik ve Kayaokay'ın, Zagreb'te, gelme amaçlarını, Hırvatistan Tiyatroları ile proje yapmak olduğunu, Antalya Film Festivali'ne Hırvatistan Tiyatrolarından kişileri götürmekle ilgili fikirlerinden ve daha farklı iki ortak yapımı projelerinden bahsettiklerini açıkladıklarını vurgulayan Zepp, şunları kaydetti:

"Bunun üzerine Turçinoviç'i aradım. Festivalde görevli olduğu için 3 defa telefonla görüşmemize rağmen, en nihayetinde kendisinin çok yoğun olduğunu ve Türk yetkililer için vakti olmadığını beyan etti. Sayın Turçinoviç'in ilgisizliği ertesinde Zagrep Devlet Tiyatrosu'nu aradık ve Devlet Tiyatrosu'ndan Bale Müdürü Leonard Jakovina'ya ulaşabildik. Sayın Jakovina, Türk yetkililerle çok görüşmek istediğini ancak Zagrep dışında olduğu için görüşemeyeceğini ifade etti.

Bir diğer açıklamak istediğim konu da Birecik ve Kayaokay'ın hiç tiyatro oyununa gitmediği yönündeki iftiradır. Hatırladığım kadarıyla Necat Bey'in doğum gününde, akşam saatlerinde Anna Karenina oyununu izlemeye gitmişlerdi.

Son olarak Turçinoviç'in 'turist rehberi' olarak adlandırdığı kişi benim. Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından görevlendirilerek Birecik ve Kayaokay'a Zagreb'te tercüman olarak yardımcı oldum, kesinlikle turist rehberi olarak değil. Turçinoviç biraz araştırırsa bugüne kadar hiç turist rehberliği yapmadığım kolaylıkla öğrenilebilir."

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Unesco'nun Devlet Tiyatroları'na Yönelik İddiasına Yanıt - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

İBB'nin organizasyonunda Akşener'in yakasındaki rozet dikkat çekti 00:10 İBB'nin organizasyonunda Akşener'in yakasındaki rozet dikkat çekti Camdaki Kız'ın Nalan'ı Burcu Biricik'in dergi için verdiği pozlar olay oldu 22:39 Camdaki Kız'ın Nalan'ı Burcu Biricik'in dergi için verdiği pozlar olay oldu Aşı olanlar dikkat! Son dönemde sıkça görülen kalp iltihaplanması ile aşının bağlantısı ortaya çıktı 21:55 Aşı olanlar dikkat! Son dönemde sıkça görülen kalp iltihaplanması ile aşının bağlantısı ortaya çıktı
Az kalsın turşu diye yiyeceklerdi! Ünlü fast-food zincirinden alınan hamburgerin içinden sümüklü böcek çıktı 21:03 Az kalsın turşu diye yiyeceklerdi! Ünlü fast-food zincirinden alınan hamburgerin içinden sümüklü böcek çıktı Çifte cinayetin arkasındaki korkutan detay! Eşinin başkasıyla ilişki yaşamasına dayanamadığı öne sürüldü 18:12 Çifte cinayetin arkasındaki korkutan detay! Eşinin başkasıyla ilişki yaşamasına dayanamadığı öne sürüldü Arkadaşlarını korumak için bacağını kaybeden Gazi Yusuf Yayla: Devlete değil bacağımız, canımız feda 17:35 Arkadaşlarını korumak için bacağını kaybeden Gazi Yusuf Yayla: Devlete değil bacağımız, canımız feda
Kamunun üç katılım bankası birleşme hazırlığı yapıyor 16:03 Kamunun üç katılım bankası birleşme hazırlığı yapıyor İlk soruda elendi! Dakikalarca aldığı eğitimi anlatan yarışmacı büyük hayal kırıklığı yarattı 14:07 İlk soruda elendi! Dakikalarca aldığı eğitimi anlatan yarışmacı büyük hayal kırıklığı yarattı
Advertisement