Son Dakika Haberleri: Üniversite Adayları, Geçen Yılın İstatistiklerine Dikkat!

Üniversite Adayları, Geçen Yılın İstatistiklerine Dikkat!

8 yıl önce

En doğru tercihi yapmak isteyen adaylar, geçen yılın üniversiteye yerleştirme istatistiklerine bakmadan tercih yapmıyor.

Üniversite Adayları, Geçen Yılın İstatistiklerine Dikkat!
	
, System.String[]
Öğrencilerin etkin tercih yapmalarına yardımcı olan tercih prova simülasyonu ve rehberlik sağlayan www.hangiuniversite.com'un Proje Yöneticisi Hasan Yaşar'ın paylaştığı verilere göre geçen yıl LYS'de 1. tercihine yerleşen kişi sayısı 80.024 iken, 30. tercihine yerleşenlerin sayısı ise 7618'di.

Geçtiğimiz yıl faaliyete geçen ve üniversite adayların tercih süreçlerinde onu yalnız bırakmayan www.hangiuniversite.com bu yıl da tercih simulasyonu ve uzman danışman kadrosuyla adayların yanında. Hangiuniversite.com'a giren adaylar tercih ve puanlarını sisteme girerek, Türkiye genelinde kaç kişinin hangi üniversite ve bölümleri istediğini, puanıyla bu yılki eğilimlere göre hangi bölümü kazanabileceğini öğreniyor. Yani 'tercih provası' yapıyor. Prova sonucuna göre, tercih listesini yeniden düzenleyerek, kazanma şansını artırabiliyor.

Öğrencilerin tercih yaparken geçen yılın verilerini de göz önünde bulundurmaları gerektiğini belirten Hangi Üniversite Proje Yöneticisi Hasan Yaşar, "Geçtiğimiz yılın verilerine baktığımızda öğrencilerin ortalama olarak 11. tercihlerine yerleştiğini görüyoruz. 1. tercihine yerleşen kişi sayısı 80.024 iken, 30. tercihine yerleşenlerin sayısı ise 7618. Bunun yanı sıra 57 kişi Tübitak kontenjanından yerleşirken engelli kontenjanından da 401 kişi üniversiteye girdi. 3 bin 641 kişi de okul birincisi kontenjanından yerleşti. 872.800 kişi LYS'de tercih yaptı ve yerleşenlerin 560 bin 649'u T.C, 490'u Kıbrıs ve 141'i de yabancı uyrukluydu.

www.hangiuniversite.com sitesinde, tercih simülasyonunun yanısıra, tüm üniversitelerle ilgili ayrıntılı bilgiye toplu halde ulaşmak mümkün. Siteye üye olanlar, ek kontenjanlar ve tercihlerine uygun burs imkanlarından öncelikle haberdar ediliyor.Fuhuş İçin Buluştuğu Şahısları Elektro Şokla Gasp Eden Kadın Yakalandı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ'dan, Abdullah Gül'e Sert Eleştiri: Bu Harekete İhanet Etti

ABD'nin Ankara Büyükelçiliğine Silahlı Saldırı