Son Dakika Haberleri: Üniversite Öğrencileri Köy Çocukları İçin Yollarda

Üniversite Öğrencileri Köy Çocukları İçin Yollarda

2 yıl önce

Gençlik ve Spor Bakanlığınca yürütülen "Damla Projesi" kapsamında Kars'a gelen 20 üniversite öğrencisi, birlik ve beraberliğe katkı sağlamak, toplumsal girişime destek vermek ve köy çocuklarının hayallerini renklendirmek amacıyla köy köy dolaşıyor.

Üniversite Öğrencileri Köy Çocukları İçin Yollarda, System.String[]
CÜNEYT ÇELİK - Gençlik ve Spor Bakanlığınca yürütülen "Damla Projesi" kapsamında Kars'a gelen 20 üniversite öğrencisi, birlik ve beraberliğe katkı sağlamak, toplumsal girişime destek vermek ve köy çocuklarının hayallerini renklendirmek amacıyla köy köy dolaşıyor.

"Damla Projesi" kapsamında trenle Kars'a gelen biri yabancı uyruklu 20 üniversite öğrencisi, Kars'ın Susuz, Arpaçay, Digor, Sarıkamış ve Akyaka ilçelerine bağlı köylerdeki öğrenciler ve aileleriyle bir araya geldi.

1. Dünya Savaşı'nda Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak için başlattığı ve 90 bin askerin şehit olduğu Sarıkamış'ta şehitliği ziyaret eden öğrenciler, okudukları dualarla programlarına başladı.

Kars il merkezi ve ilçelerine bağlı bazı köyleri ziyaret eden gönüllü üniversite öğrencileri, burada çocuklarla bir araya gelerek eğlenceli vakit geçirdi. Üniversite öğrencileri aynı zamanda gittikleri köy okullarını da süsledi.

Gönüllü öğrenciler, gittikleri köy ve ilçelerde çevre temizliği konusunda duyarlılık uyandırabilmek adına mezarlık ve piknik alanlarında da çevre temizliği yaptı.

Selim ilçesine bağlı Aşağı Damlapınar köyünü ziyaret eden öğrenciler köylülerle de bir araya gelerek sohbet etti. Daha sonra köydeki okulun kapısını açtıran gönüllü üniversite öğrencileri, çocukları okula toplayıp çeşitli oyunlar oynayarak onlara unutulmaz bir gün yaşattı.

"Projenin asıl amacı hayatı paylaşmak"

Kafkas Üniversitesi öğrencisi Belkız Saatci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin farklı illerinden ve Çin'den gelen arkadaşlarıyla Kars'ta çeşitli etkinlikler yaptıklarını söyledi.

Köydeki öğrencilerle buluşmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Saatci, "Çocuklarla bir arada olmaktan çok mutluyuz. Kapalı köy okulunu açtırıp çocuklarla buluştuk, neşeli bir ortam oluşmasını sağladık. Damla Projesi'nin asıl amacı hayatı paylaşmak, insanlarla bir araya gelmek, bunu başarmaya çalışıyoruz." dedi.

Saatci, "Bakanlığımızın desteğiyle gönüllü gençler olarak köy köy, okul okul gezip insanlarla bir araya geliyoruz. Kars'ta 20 öğrenciyle yola çıktık. İzmir'den, Muğla'dan, Çin'den, İstanbul'dan, Ankara'dan, Elazığ'tan, Gaziantep'ten, Kocaeli'nden gelen arkadaşlarımız var. Hep beraber Kars'ı köy köy diyar diyar geziyoruz." diye konuştu.

"Çin'den Kars'a geldim"

İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencisi olan ve Çin'de yaşayan Uygur Türkü Safiye Şükür de proje kapsamında gönülleri fethetmek amacıyla yola çıktıklarını vurgulayarak, "Çin'den geliyorum. Gönüllü olarak projeye katıldım. Amacımız köydeki çocuklarla vakit geçirmek, okuldaki duvarları boyamak. Onlarla mutluluğu paylaşıyoruz. Sevgi evlerine gidiyoruz oradaki çocuklarla da güzel vakit geçiriyoruz. Mezarlık ziyareti yapıyoruz. Köydekileri ziyaret ediyoruz, onlar çok mutlu oluyor biz de onların mutluluğuyla mutlu oluyoruz." ifadesini kullandı.

Şükür, çocukların kendilerini görünce çok mutlu olduğunu aktararak, "Buraya onları mutlu etmek için geldik ama aslında biz onları görünce daha mutlu olduk. Çin'den Kars'a geldim. Uzağa uzak demeden gelip onların ziyaret edilmesi onları çok mutlu ediyor." şeklinde konuştu.

"Hayalleri tebessümle renklendirmeye çalışıyoruz"

Ege Üniversitesi öğrencisi Nalan Can da köy sakinlerinden çok güzel tepkiler aldıklarını anımsatarak, "İzmir'den buraya çocukların gönüllerine dokunmak, küçük yüreklere büyük umutlar serpmek için geldik. Buradaki çocukların tepkileri çok güzel. Herkes iyiliğin peşini bırakmasın, gönüllere dokunsun. Biz de hayalleri tebessümle renklendirmeye çalışıyoruz." dedi.

Sakarya Üniversitesi öğrencisi Besra Özcan ise çocuklarla ilk karşılaştıklarında mutluluğu, yanlarından ayrıldıklarında hüznü paylaştıklarını söyleyerek, "Çocuklar bizi görünce çok mutlu oluyor. İstanbul'dan, Elazığ'tan, Türkiye'nin farklı yerlerinden buraya insanları mutlu etmeye geliyoruz. Geldiğimizde çok seviniyorlar gidince de üzülüyorlar. Gönül hep onlarla olmak isterdi." diye konuştu.

Kültürlerin kaynaşması, birlik ve beraberliğin teminine katkı sağlanması, herhangi bir beklenti içinde olmadan farklı illerdeki bireylerin yaşam kalitesinin artırılması, toplumun yararına olan bir hedefe ulaşmak için gençlerin gönüllü olarak toplumsal girişime destek vermesi ve köy çocuklarının hayallerinin renklendirilmesi amacıyla yürütülen Damla Projesi'ne katılan gönüllü gençler, bir hafta boyunca gittikleri illerde çeşitli ziyaretlerde bulunarak bakım, boyama, temizlik ve hediye dağıtımı gibi etkinliklere katılıyor.Fatih Portakal'dan Kendisine "Edepsiz" Diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Yanıt Geldi Şeyma Subaşı'nın Başına Talih Kuşu Kondu

Meteorolojiden Sağanak ve Kar Uyarısı