Üniversite Sınavına Tiyatro Oyunuyla Hazırlanıyorlar - Son Dakika

Üniversite Sınavına Tiyatro Oyunuyla Hazırlanıyorlar

16.01.2013 14:22
Üniversite Sınavına Tiyatro Oyunuyla Hazırlanıyorlar, System.String[]

Kayseri Özel Mustafa Yelkenoğlu Liseleri, derslerde öğrencilerin edebiyatla ilgili gördüğü konuları, tiyatro salonunda gerçekleştirilen gösterilerle kalıcı hale getiriyor.

Kayseri Özel Mustafa Yelkenoğlu Liseleri, derslerde öğrencilerin edebiyatla ilgili gördüğü konuları, tiyatro salonunda gerçekleştirilen gösterilerle kalıcı hale getiriyor. Özellikle üniversite sınavında sorulan edebiyat sorularına daha iyi cevap verebilmek ve Türk edebiyatını yakından inceleyebilmek amacıyla okulda her sınıf bir tiyatro hazırlıyor.

Okulda, 11 D sınıfı öğrencileri, Türk edebiyatının ilk tiyatro eseri olan 'Şair Evlenmesi'ni, okul bünyesinde yer alan Sefure Boydak Kültür Merkezi'nde sahneye koydu. Davetlilerin yanı sıra son sınıf öğrencilerinin de büyük bir ilgiyle izlediği tiyatro gösterisi, yaklaşık yüz yıl öncesine ait iki nostalji şarkıyla başladı. Ardından sahneye gelen öğrenciler, Tanzimat edebiyatıyla birlikte başlayan Batılılaşma sürecini, oyunun bütünlüğü içerisinde ortaya koydu.

Tiyatroda rol alan Özgen Keklik, Merve Gümüşçü, Büşra Katartaş, Göksenin Ünal, Merve Özkarafakı, Merve Nur Yavuz, Hatice Dilbaz, İrem Koçoğlu, Ayşenur Silay, Elif Sarar, Ahsen Acer, Merve Hasilik, Zikra Bozkurt, Sema Ertürk ve Ceyda İlgen performanslarıyla usta oyuncuları aratmazken, izleyicilerden de büyük alkış aldı. Öğrencilerden Sema Ertürk, "Öğretmenlerimiz bizlere edebiyatımızın dönemleriyle ilgili teorik olarak bilgi aktarıyor. Biz de bu bilgileri o döneme ait bir tiyatro ya da gösterilerle kalıcı hale getiriyoruz. Bu vesileyle hem sanatsal bir faaliyetin içerisinde bulunuyoruz hem de üniversite sınavına yönelik bilgileri kalıcı hale getiriyoruz." dedi.

Gerçekleştirilen bu güzel faaliyetlerden dolayı edebiyat zümresine teşekkür eden Yelkenoğlu Liseleri Müdürü Halil Yıldız, "Her ay farklı bir etkinlikle hem öğrencilerimizin hem de velilerimizin huzuruna çıkıyoruz, bu tür sanatsal faaliyetlerimiz önümüzdeki günlerde de devam edecek." diye konuştu.

Üniversite Sınavına Tiyatro Oyunuyla Hazırlanıyorlar

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Üniversite Sınavına Tiyatro Oyunuyla Hazırlanıyorlar - Son Dakika


Son Dakika

Erdoğan, kriz iddiasının ardından Putin ile görüştü: Karabağ'daki Ortak Merkez hemen faaliyete geçsin Azerbaycan ordusu 27 yıldır işgal altında bulunan Kelbecer'e girdi Muharrem İnce, sesi titreyerek açıkladı: 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde keşke CHP'ye güvenmeseydim G.O.R.A'daki efsane repliğiyle hafızalara kazınan oyuncu Muhittin Korkmaz hayatını kaybetti Son Dakika! Çavuşoğlu'ndan, Türk gemisine yapılan hukuk dışı aramayla ilgili misilleme mesajı: Cevabımızı sahada da vereceğiz Bülent Arınç'ın oğlundan babasının istifasıyla ilgili dikkat çeken sözler: Bu denizde bir tek gemi ve tek bir reis var Böyle vahşet görülmedi! Annesi doğum yaparken 6 yaşındaki çocuğunun başını kesti Arınç'ın istifa metninde dikkat çeken ifadeler var: Yargı, ekonomi ve başka alanlarda reformlara ihtiyaç var