Üniversite Sınavlarına Tiyatro ile Hazırlanıyorlar - Son Dakika

Üniversite Sınavlarına Tiyatro ile Hazırlanıyorlar

16.01.2013 15:01
Üniversite Sınavlarına Tiyatro ile Hazırlanıyorlar, System.String[]

Kayseri Özel Mustafa Yelkenoğlu Lisesi öğrencileri, derslerde öğrendikleri edebiyatla ilgili konuları tiyatro salonunda gerçekleştirdikleri gösterilerle kalıcı hale getiriyor.

Kayseri Özel Mustafa Yelkenoğlu Lisesi öğrencileri, derslerde öğrendikleri edebiyatla ilgili konuları tiyatro salonunda gerçekleştirdikleri gösterilerle kalıcı hale getiriyor.

Özellikle üniversite sınavında sorulan edebiyat sorularına daha iyi cevap verebilmek ve Türk edebiyatını yakından inceleyebilmek amacıyla okulda her sınıf bir tiyatro hazırlıyor.

Bu bağlamda 11 D sınıfı öğrencileri Türk edebiyatının ilk tiyatro eseri olan

"Şair Evlenmesi" eseri okul bünyesinde yer alan Sefure Boydak Kültür Merkezi'nde sahneye koydu.

Davetlilerin yanı sıra son sınıf öğrencilerinin de büyük bir ilgiyle izlediği tiyatro gösterisi yaklaşık yüz yıl öncesine ait iki nostalji şarkıyla başladı.

Ardından sahneye gelen öğrenciler Tanzimat edebiyatıyla birlikte başlayan Batılılaşma sürecini oyunun bütünlüğü içerisinde ortaya koydu.

Tiyatroda rol alan lise öğrencileri izleyicilerden büyük alkış aldı.

Öğrencilerden Sema Ertürk, edebiyat dönemleriyle ilgili teorik olarak bilgi edindiklerini, bu bilgileri o döneme ait bir tiyatro ya da gösterilerle kalıcı hale getirdiklerini söyledi.

Yelkenoğlu Liseleri Müdürü Halil Yıldız da, "Her ay farklı bir etkinlikle hem öğrencilerimizin hem de velilerimizin huzuruna çıkıyoruz, bu tür sanatsal faaliyetlerimiz önümüzdeki günlerde de devam edecek" dedi.

Muhabir: Musa Özyürek

Yayıncı: İsmail İçer - KAYSERİ

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Üniversite Sınavlarına Tiyatro ile Hazırlanıyorlar - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Kamu çalışanlarının mesai saatleri 10.00-16.00 olarak belirlendi Juventus-Dinamo Kiev maçıyla Şampiyonlar Ligi'nde ilk kez bir kadın hakem düdük çalacak Sokak kısıtlamasında, 7 zorunlu hal dışında özel araçla şehirler arası seyahate izin verilmeyecek İngiliz şarkıcı Rita Ora'nın iç çamaşırsız pozu takipçilerinden tam not aldı Bir süredir ekranlardan uzak kalan Hülya Avşar, yeni projesiyle seyircilerin karşısına çıkıyor Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Türkiye'de birkaç milyon virüslü insan var, aramızda dolaşıyorlar Yüzde 10'u Katar Yatırım Otoritesi'ne satılan Borsa İstanbul'un satış bedeli netleşti Meteoroloji'den 10 il için sağanak yağış ve kar uyarısı