Üniversitede İrfan Sohbetleri devam ediyor - Son Dakika

Üniversitede İrfan Sohbetleri devam ediyor

11.10.2019 17:25
Üniversitede İrfan Sohbetleri devam ediyor, System.String[]

Kilis 7 Aralık Üniversitesinde İrfan Sohbetleri devam ediyor.

Kilis 7 Aralık Üniversitesinde İrfan Sohbetleri devam ediyor.

Her ay Kilis'in kültüründe ve toplumunda saygın bir yer edinmiş kişileri toplum kültürüne meraklı insanlarla bir araya getiren "İrfan Sohbetleri"nin bu ayki konuğu Pafe Hoca olarak bilinen Hafız Mustafa İslamoğlu oldu.

Tarih Topluluğu öğrencilerinin organize ettiği Kilis Tarihi ve Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezinde (KİTAM) gerçekleşen söyleşiye aralarında Rektör Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun'un da olduğu akademisyenler, öğrenciler ve ilgililer katıldı.

Sözü ilk alan Rektör Karacoşkun, Kilis'in kültürüne mal olmuş şahsiyetleri KİTAM'da buluşturmaya devam ettiklerini, bu buluşmaların Kilis kültür yaşamına önemli katkılar sunduğunu söyledi.

Daha sonra söz alan Rektör Danışmanı ve aynı zamanda Mustafa İslamoğlu'nun oğlu olan Cahit İslamoğlu, babası Pafe Hoca'nın hayat hikayesinden anektodlar aktardı. Ayrıca onun Kilis'te Medine tarzı ezanı okuyan ilk hoca olduğuna değinerek kaside, sala, methiye, mevlit konusunda akla ilk gelen isimlerden olduğunu ifade etti.

Mustafa İslamoğlu da konuşmasında hocalık mesleğine ilk başladığı yıllara ait anılarından, Çalık Cami şerefesinde okuduğu naat ve kasidelerden bahsederek o yılları özlemle andı. Söyleşide Şemsi mevlidinden kısa bir bölüm de seslendiren İslamoğlu, son olarak da Nabi'den "Sakın terk-i edepden küy-ı mahbub-ı Hüdadır bu" gazelini okudu. - KİLİS

Üniversitede İrfan Sohbetleri devam ediyor
Üniversitede İrfan Sohbetleri devam ediyor
Üniversitede İrfan Sohbetleri devam ediyor

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yaşam Üniversitede İrfan Sohbetleri devam ediyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Karın şişliği şikayetiyle hastaneye gitti, karnından 14 kilogram büyüklüğünde kitle çıktı Anne ve iki çocuğu koronavirüsten vefat etmişti! Aynı aileden bir acı haber daha Demokrat Senatör Van Hollen'dan küstah Türkiye sözleri: Hesap sormayı dört gözle bekliyorum İşte Mehmet Ali Erbil'in son hali! Kızı, "Çok yakında büyük sürpriz var" notuyla paylaştı F.Bahçe efsanesi Alex, teknik direktör olarak futbola geri dönüyor 7 yaşındaki Yağmur'a cinsel istismarda bulunup başını taşla ezerek öldüren sanığa 'iyi hal' indirimi ile 35 yıl hapis Lüks cipteki infazın detayları kan dondurdu: Önce iki arkadaşını öldürdü, sonra intihar etti Denizli'de yol kenarında çok sayıda tabut ve koruyucu kıyafet bulundu, vatandaşı korona korkusu sardı
16:20