Son Dakika Haberleri: Üniversitede Türk Günü Etkinliği

Üniversitede Türk Günü Etkinliği

8 yıl önce

İspanya'da Türk kültürünü tanıtmak için faaliyetlerde bulunan Casa Turca (Türk Evi) derneği, ülkenin en önemli ve en köklü üniversitelerinden Complutense Üniversitesi'nde Türk Günü düzenledi.

Üniversitede Türk Günü Etkinliği, System.String[]
İspanya'da Türk kültürünü tanıtmak için faaliyetlerde bulunan Casa Turca (Türk Evi) derneği, ülkenin en önemli ve en köklü üniversitelerinden Complutense Üniversitesi'nde Türk Günü düzenledi.

İletişim Fakültesi binasında yapılan etkinlik kapsamında; İspanyol Neyzen Hamza Castro'dan ney ziyafeti, ebru gösterisi, fotoğraf sergisi ve Türkiye üzerine konferans düzenlendi.

Açılış programına Complutense Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uluslararası İlişkiler sorumlusu Juan Ferrera Cuesta, İletişim Fakültesi Dekanı Maria del Carmen Pérez de Armiñan, Madrid Büyükelçiliği 2. Katibi Esma Demirezen ve Casa Turca temsilcisi Ayhan Erik katıldı.

90 bine yakın öğrencisiyle dünyanın en büyük üçüncü üniversitesi konumunda olan Complutense'nin farklı ülkelerle 400'ün üzerinde anlaşması olduğunu aktaran Rektör Yardımcısı Ferrera Cuesta, Türkiye'yle akademik ve kültürel ilişkileri geliştirmek istediklerini ifade etti.

Dekan Carmen Pérez de Armiñan ise Casa Turca'nın kendi fakültesinde bu tür faaliyetler düzenlemesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve her sene yapılması teklifinde bulundu. Casa Turca'nın davetlisi olarak Türkiye'yi ziyaret ettiğini anlatan İletişim Fakültesi Dekanı Carmen, tarihi mekanların yanı sıra ziyaret ettikleri çeşitli medya kuruluşların modern yapısına hayran kaldığını söyledi.

Açılış programının sonunda Casa Turca temsilcisi Ayhan Erik, Rektör Yardımcısı Juan Ferrera Cuesta'ya dernek adına bir hediye takdim etti.

Türk Günü'nün ikinci bölümünde yer alan konferansta Zaman Brüksel Temsilcisi Selçuk Gültaşlı, El Pais Gazetesi Türkiye uzmanı Juan Carlos Sanz ve Autonoma Üniversitesi öğretim görevlisi Miguel Ángel Pérez Martín konuşma yaptı.

İlk söz alan Miguel Ángel Pérez Martín, Türkiye'nin İran, Orta Asya ve Kafkaslara yönelik dış politikasını ele aldı.

El Pais Gazetesi'nden Juan Carlos Sanz, "Türkiye, Güç ve Gelişmekte olan Model" başlıklı konuşmasında, Türkiye'de son dönemde yaşanan demokratik değişimlere dikkat çekti. Sanz, Arap Baharı'yla birlikte ekonomik olarak gelişen ve daha demokrat bir Türkiye'nin Ortadoğu'ya ilham kaynağı olduğunu ifade etti.

Zaman Brüksel Temsilcisi Selçuk Gültaşlı ise Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) sürecini ve gelinen son noktayı değerlendirdi. Gültaşlı, "Türkiye ve AB, şu anda neredeyiz?" başlıklı konuşmasında, Fransa ve Kıbrıs yüzünden askıya alınan 18 başlığa rağmen Avrupa'da ortaya çıkan yeni liderlerin Türkiye'nin AB sürecine yeni bir dinamizm kazandıracağını ümit ettiğini belirtti.

Konferansın ardından İspanyol Neyzen Hamza Castro davetlilere ney ziyafeti sunarken, çıkışta baklava ve Türk çayı ikram edildi.
Haber Yayın Tarihi: 25.05.2012 04:18 Kaynak: CHAEkrem İmamoğlu: Böyle bir yere çocuğum, eşim girmez Sanatçı Zuhal Olcay'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle aldığı hapis cezası onandı! Kendall Jenner çıplak fotoğrafıyla takipçilerinin aklını başından aldı!