Genel Sağlık Sigortası Üniversite Öğrencilerini Vurdu - Son Dakika
Güncel

Genel Sağlık Sigortası Üniversite Öğrencilerini Vurdu

Genel Sağlık Sigortası Üniversite Öğrencilerini Vurdu

SGK tarafından hayata geçirilen uygulama kapsamında gelir testini yaptırmayan ve primi 24 aydır yatırmayan üniversite öğrencilerine yüklü borç çıktı.

04.01.2014 11:47  Güncelleme: 12:17
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK), sosyal güvencesi ya da öğrenci olmayan 18 yaşını doldurmuş her erkeğin belli bir kademeden sağlık sigortası primi yatırmasını öngören Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulaması, özellikle üniversite öğrencilerini şoke etti. Öğrenciler bir anda kendilerini borçlu bulurken, SGK yetkilileri öğrenci belgelerini ibraz etmeleri halinde bu borçların büyük bölümünün ya da tamamının silineceğini açıkladı.

SGK tarafından 1 Ocak 2012'de hayata geçirilen uygulama kapsamında gelir testini yaptırmayan ve bu primi 24 aydır yatırmayanlara yüklü borç çıktı. Bu uygulamadan haberdar olmadığı için beyanda bulunmayan üniversite öğrencilerine, 3 bin liranın üzerinde borç bildirildi. Borcun son ödeme günü olarak da 1 Ocak 2014 tarihi verildi.

EN AZ 37 LİRA

Yasa hazırlandığı dönemde bu tür sorunlara dikkat çektiklerini ancak dikkate alınmadığını belirten KESK Büro Emekçileri Sendikası Antalya Şube Başkanı Mustafa Ayar, çalışmayan bir kişinin en az 37 TL ödeme yapacağına işaret etti. SGK'ya prim borcu gözüken mağdur öğrencilerin ikametgahlarının bulunduğu il ve ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla gelir testi yaptırmaları gerektiğini anlatan Ayar, şöyle dedi:

"Anne ve babasının gelir tespiti yapılıp, GSS prim oranı belirlenecek. Ancak anne babanın hiç geliri olmasa bile en kötü 30 lira civarında bir ödeme çıkartılıyor. Bu şekilde ödemek durumundalar. Sorguladıklarına 3 bin lira olarak çıkan rakamlar da test yapıldıktan sonra düşer."

ÖĞRENCİLER ŞAŞKIN

Uygulama hakkında bilgisi olmadığından gelir testi yaptırmayan Makine Mühendisliği öğrencisi Orhan Turkaç, düşüncelerini şöyle dile getirdi:

"Öğrenci olmanın bu kadar zor olmasının yanı sıra, hiçbir bilgim olmadan devlete 3 bin lira borcum olduğunu öğrendiğimde, oturup ders mi çalışsam yoksa gidip inşaatta mı çalışsam karar veremedim. Her dönem ödediğim harç parasının yanında bu kadar parayı kısa zamanda nasıl temin edebilirim ki? Konu hakkında kesin bir bilgiye ulaşamadığım için kafam karışık, ne yapacağımı bilmiyorum. Umarım bu habersiz borcun affını kısa sürede gerçekleştirirler."

Durumu arkadaşlarından öğrenen Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi Bayram Altınışık da ilk başta sadece güldüğünü, böyle birşey olabileceğine ihtimal bile veremediğini belirtirken, şöyle konuştu:

"Resmi sitede gördüğümde doğrusu inanamadım. Zaten devletten aldığım burs için KYK'ya 15 bin liralık belgeye imza attım. Şimdi de 3 bin lira daha çıktı karşıma, hiç sebebini bilmediğim bir şekilde. Haberim dahi olmadan çıkan bu borca af istemek, aslında bunu kabullenmek mahiyetinde olacak. Ben sadece gerekli bilgilerin verilmesini, yapılan bir yanlışlık varsa düzeltilmesini talep ediyorum."

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencisi Volkan Akın, da uygulamadan habersiz olduğunu, bunu arkadaşlarından öğrendiğini belirtirken, "TC kimlik numaramla girip baktığımda 1937 lira borcum gözüküyor. Son sınıf öğrencisiyim. Borç nereden çıktı, nasıl oldu hiç bilgim yok. Son ödeme tarihi 2 Ocak olarak gözüküyor. Hiç haberdar da edilmedim. Çok ilginç. Ne yapabilirim?" dedi.

SGK: ÖĞRENCİ BELGESİNİ İBRAZ EDİN

Antalya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Muratpaşa Merkez Müdür Yardımcısı Ali Poyraz, GSS'nin 18 yaşını doldurmuş, SSK, Bağ-Kur güvencesi ya da öğrenci olmayan her erkeği kapsadığını belirtti. Poyraz, sistemde borçlu gözüken üniversite öğrencilerinin, en yakın SGK merkezine giderek öğrenci belgelerini ibraz etmeleri halinde bu borçların büyük bölümünün ya da tamamının silineceğini açıkladı.

Öğrencilerin yılda bir kez öğrenci belgelerini ibraz etmeleri gerektiğini, aksi takdirde GSS primi çıkacağını anlatan Poyraz, ayrıca üniversitelerin öğrenci işleri birimleri üzerinden kayıt yaptıran her öğrencinin bilgisinin online olarak SGK sistemine düşeceği bir çalışma yürütüldüğünü, bu sistem hayata geçtiğinde öğrencilerin belge ibraz etmek durumunda kalmayacaklarını dile getirdi.

Son ödeme tarihlerinin 1 veya 2 Ocak gibi görünmesinin yılsonu toplamlarıyla ilgili olduğuna işaret eden Ali Poyraz, liseyi bitiren bir öğrencinin üniversiteye kayıt yaptıracağı kadarki geçen süre veya üniversiteyi kazanamayıp 1 yıl boşluk veren ve sonrasında başlayan tüm öğrencilerin o zaman zarfında GSS kapsamına alındığını söyledi. Poyraz, bu borçlara ilişkin af çalışması yürütüldüğünü ekledi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Genel Sağlık Sigortası Üniversite Öğrencilerini Vurdu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (5)

 • ADANADEMİRSPOR: ADAM ZATEN PARASIZ BİDE EN DÜŞÜK 40 LİRA OLACAK ŞEKİLDE DEVLETE SAĞLIK SİGORTA PRİMİ YATIRACAK MANTIK DIŞI Bİ OLAY MADEM SEN DEVLETSİN HERKESE ÜCRETSİZ BAKACAKSIN... 125 0 Yanıtla
 • DOBROSKİ: ULAN İŞE BAKYA ADAMLAR BİRDE HAVA ATIYOR SAĞLIKTA DEVRİM YAPTIK DİYE ŞİMDİ HERKES SİGORTAYA BORÇLU VE ÖDEMİYENE HACİZ UYGULANIYOR ESKİNDE ÖDEMESEN BİLE SAĞLIKTAN YARARLANIYORDUN 34 1 Yanıtla
 • hikmet: soryorum size bu insanların hangisine sağlık hizmeti verdinizde primini istiyorsunuz.insanlar hasta olup hastaneye gittiğinde git önceborcunu yatır gel ondan sonra mayene ol diyorlar.insanlara sağlık hizmeti vermedikleri gibi millete bi dünya borç çıkardılar.vermeden almak sadece Allah mahsus ilkesi cumhuriyet tarihi boyunca llk kez kendilerini en dindar ve en müslüman iktidar olduklarını ilan eden,hortumcuların hamisi zenginler klübü olan,devletin gücünü arkasına alarak fakir ve dar gelirliyi ezmeyi marifet bilen sözde müslümanlar ordusu akp iktidarı ile gerçekleşti. 13 0 Yanıtla
 • hüseyin yüksel: arkadaşlar sesimizi yorumlarımızı çoğaltmalıyız.çoğu insan ödemekte sıkıntılı.çok da şikayetçi konuştuğmuz insanlar..gerçekten ciddi bir sıkıntı bu. 8 0 Yanıtla
 • hüseyin yüksel: 25 yaşını doldurup öğrenciliği devam edenler için acil çözüm bekliyoruz.EKONOMİK KOŞULLAR-OKUL GİDERLERİ- ÇOCUKLARIMIZIN TEMEL İHTİYAÇ GİDERLERİNİ ödemekte ciddi sıkıntılarımız varken . yetkililerden çözüm istiyoruz.lütfen elinizi vicdanınıza koyun....27 yıllık memurum.nasıl GSS ücretini ödeyeceğim.kara kara düşünüyorum. 8 0 Yanıtla
 • TBMM bir kez daha karıştı! Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li vekilin mikrofonu kapatıldı
  00:20 TBMM bir kez daha karıştı! Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li vekilin mikrofonu kapatıldı

  DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, TBMM'de Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li Mehmet Kamaç'ın mikrofonunun kısılmasına, ''Bu ülkede 20 milyon Kürt'ün ana dili olan Kürtçe'den bir dörtlük okunmasına tahammül edemiyorsunuz. Burada mikrofonu kapatıyorsunuz Diyarbakır'da Megri megri şarkısını söylüyorsunuz.'' sözleriyle tepki gösterdi. Koçyiğit'e yanıt veren MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise, ''Yaptığınız resmen etnik bölücülük ve ırkçılıktır.'' dedi.

 • Motorine 1 lira 55 kuruş indirim
  00:11 Motorine 1 lira 55 kuruş indirim

  Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte motorin fiyatları da değişmeye devam ediyor. Motorine bu gece yarısı itibarıyla 1 lira 35 kuruş indirim geldi. İstanbul'da motorinin litresi 40 lira 7 kuruş, Ankara'da ise 41 lira 46 kuruş oldu.

 • 29 Şub "Oyuncularım da düşünsün" diyen Okan Buruk'tan maç sonuna damga vuran sözler

  Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk, Fatih Karagümrük'e elendikleri maçın ardından açıklamalarda bulundu. Rakiplerinin daha kaliteli işler yaptığını belirten Buruk, "Rakibimiz bir kere çok iyi oynadı. Hakkını vermek gerekiyor. Bizden daha kaliteli işler yaptılar. Onu net şekilde söylemeliyim. 2-0 bizim için maçın sonu oldu. Sonrasında net tepki veremedik. Rakibi tebrik ediyoruz. Oyuncularım da düşünsün, birçok oyuncu oynattık, şans verdik" dedi.

 • Ünlü oyuncu Berna Laçin acil olarak ameliyata alınacak: Yürümem dahi yasaklandı
  29 Şub Ünlü oyuncu Berna Laçin acil olarak ameliyata alınacak: Yürümem dahi yasaklandı

  Tek kişilik oyun için Denizli'nin Pamukkale ilçesine giden ünlü oyuncu Berna Laçin, bir anda rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Tüm oyunlarını iptal eden Laçin acil olarak ameliyata alınacağını belirterek, "Acilen ortaya çıkan ve ne yazık ki benim için ciddi tehlike arz eden ve an itibari ile yürümemin dahi yasaklandığı bir omurilik sorunum nedeni ile çok acil ameliyata girmek zorundayım." dedi.

 • Fatih Karagümrük'e elenen Galatasaray, Bayern Münih maçından sonra bir ilki yaşadı
  29 Şub Fatih Karagümrük'e elenen Galatasaray, Bayern Münih maçından sonra bir ilki yaşadı

  Ziraat Türkiye Kupası çeyrek finalinde Fatih Karagümrük'e 2-0 yenilerek kupadan elenen Galatasaray'ın bu mağlubiyetle birlikte iç sahadaki 14 maçlık yenilmezlik serisi de sona erdi. Aslan, son mağlubiyetini 128 gün önce, Şampiyonlar Ligi'nde Bayern Münih'e karşı almıştı.

 • Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası'nda Fatih Karagümrük'e elendi
  29 Şub Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası'nda Fatih Karagümrük'e elendi

  Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final maçında sahasında VavaCars Fatih Karagümrük'e 2-0 yenildi ve kupaya veda etti.

 • CHP Genel Başkanı Özel: DEM Parti ile herhangi bir ittifak yok
  29 Şub CHP Genel Başkanı Özel: DEM Parti ile herhangi bir ittifak yok

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, katıldığı canlı yayında, "DEM Parti ile CHP arasında ittifak var mı?" sorusuna yanıt verdi. Özel, "Bunu kaç kere söylesin CHP. Bu CHP'nin tek başına girdiği bir seçim. Herhangi bir ittifak yok. Ne onların bize kayıtsız şartsız desteği söz konusu ne bizim onlara desteğimiz var. DEM'le imza, yazı, protokol yok böyle bir şey. Kandille anlaşmaya çalışanların, resmi heyet yollayanların geçmişte yaptıkları ortada." dedi.

 • Fatura yine çok kabarık! PFDK Süper Lig devlerine ceza yağdırdı
  29 Şub Fatura yine çok kabarık! PFDK Süper Lig devlerine ceza yağdırdı

  Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Süper Lig devleri Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'a bu hafta yaşanan olaylardan dolayı para cezası verdi. Beşiktaş'a 1 milyon 20 bin TL, Fenerbahçe'ye 512 bin TL ve Galatasaray'a 400 bin TL ceza verildi.

 • Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği
  29 Şub Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği

  CHP lideri Özgür Özel, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin kendisine yönelik ''Özgür Bey'in akıl sağlığı yerinde mi? Atatürk öldü. Kendisi ruh mu çağırmış da Atatürk'le görüşmüş'' sözlerine yanıt verdi. Özel, ''Atatürk öldü diyorsan, sen bu Cumhuriyet düşmanlarına, Atatürk'e husumet duyanlara, Kurtuluş Savaşı yoktur diyenlere, keşke Yunan kazansaydı diyenlere, koltuk değneği olduğun gün Atatürk senin için öldü'' ifadelerini kullandı.


Advertisement