Ünlü Ekonomist Alkin Bezirhane'de Söyleşi Düzenledi - Son Dakika

Ünlü Ekonomist Alkin Bezirhane'de Söyleşi Düzenledi

Bezirhane Buluşmaları kapsamında Nevşehir'e gelen ünlü ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin, "Ekonomi ve Toplum: Nereden Geldik, Nereye Gidiyoruz" konulu söyleşide konuştu.

Ünlü Ekonomist Alkin Bezirhane'de Söyleşi Düzenledi, System.String[]

Kapadokya Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ve Argos Kültür Sanat tarafından ortaklaşa düzenlenen 'Bezirhane Buluşmaları' etkinlikleri kapsamında gerçekleşen söyleşiye; Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatma Karipcin, akademisyenler, üniversite öğrencileri ve davetliler katıldı.

Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Dünya Gazetesi köşe yazarı olan Prof. Dr. Emre Alkin, Türkiye'de yaşanan 2001 krizi ile ilgili bilgiler vererek başladığı söyleşisinde büyüme ile kalkınma arasındaki farkları anlatarak PwC tarafından hazırlanan raporun verilerine göre 2014 yılında 17. sırada yer alan Türkiye ekonomisinin 2030 yılında satın alma gücü paritesine göre 14. sıraya yükseleceğini ifade etti.

Türk Ekonomisi hakkındaki öngörülerini paylaştıktan sonra Dünya ekonomisi hakkında da detaylı bilgiler paylaşan Prof. Dr. Emre Alkin, "Küresel ticaret önündeki 2019 yılı risklerine baktığımızda Trump ve kararları, ticari korumacılık, Brexit ve gelecek belirsizliği, jeopolitik riskler ve İran'a karşı yaptırımlar ile Suriye konusu gözümüze çarpmaktadır" şeklinde konuştu.

Eskiden kar, hiyerarşi, kontrol etme, planlama ve gizlilik gibi kavramların önemli olduğunu ama artık amaç, network, inisiyatif verme, deneyimleme ve şeffaflık gibi kavramların önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Emre Alkin, söyleşiye katılan üniversite öğrencilerine, "Dik başlı olmayın ama başınız hep dik olsun. Tatlı dili kullanmayı da asla unutmayın. En değerli insan akılcı, bilgili, yaratıcı, faydalı, cesaretli, vefalı ve lider insandır. Karşınızdaki kitleyi iyi tanıyın, büyük beklentilere girmeyin ve gerekiyorsa anlatın, öğrenin" tavsiyesinde bulundu.

Söyleşi, Prof. Dr. Emre Alkin'in etkinliğe katılanların sorularını cevaplandırmasıyla sona erdi.


Son Dakika

Seda Sayan, O Ses Türkiye'nin ardından Yemekteyiz'i de bıraktı "New York'un yarısıyla yattım" demişti! Bebeğini emzirirken poz verdi Şef Arda Türkmen, kendisinden 15 yaş küçük fenomen Melodi Erbirliler ile aşk yaşamaya başladı Müge Anlı oyuncu Sumru Yavrucuk'un köpeğini bulmak için harekete geçti Seda Sayan, O Ses Türkiye jüriliğinden ayrıldı Şeyma Subaşı, Acun Ilıcalı'nın yeni sevgilisiyle olan fotoğrafını beğendi Kenan Doğulu, doğum gününü kutlayan eşi Beren Saat'in paylaşımını ne beğendi ne de yorum yaptı Program sunucusu By Kuş'tan Almanya'da Türk bayrağı resminin üzerinde kumar oynama skandalına tepki Acun Ilıcalı, uyarılara gülerek cevap veren Yunus Emre'ye sert çıktı: Böyle bir yarışmacıyı yarışmada görmek istemiyorum ABD'deki George Floyd cinayeti sonrası Nusret'ten ırkçılık karşıtı paylaşım Koronavirüs kapan çalışanı işten çıkardığı ileri sürülen Şahan Gökbakar, iddiaları yalanladı Şahan Gökbakar, güvenlik görevlisini koronavirüslü diye işten mi çıkardı? ABD'deki protestolara katılan ünlü şarkıcı, plastik mermiyle vuruldu Acun Ilıcalı, uyarılarına gülerek karşılık veren Yunus Emre'yi oyundan ihraç etti Kenan Doğulu'nun yeni yaşını "Beceremediğimiz evlilik olsun" diyerek kutlayan Beren Saat'e tepki yağdı: Seviyor musun sövüyor musun belli değil