Ünlü şair Küçük İskender hayatını kaybetti - Son Dakika

Ünlü şair Küçük İskender hayatını kaybetti

03.07.2019 08:59

Geçtiğimiz sene kanser teşhisi konulan ve İstanbul'daki bir hastanede tedavisi devam eden ünlü şair Küçük İskender hayatını kaybetti.

Geçtiğimiz yılın haziran ayında kanser teşhisi konulan Küçük İskender lakaplı Derman İskender Över, hastalığa karşı savaşını kazanamadı. 55 yaşındaki ünlü şair tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

EVİNDE TEDAVİ GÖRÜYORDU

Ünlü şair Küçük İskender geçtiğimiz haziran ayında kansere yakalanmıştı. O günden bu yana hastalığını Bodrum'daki evinde sürdürdüğü tedaviyle atlatmaya çalışıyordu. Geçtiğimiz günlerde Paşabahçe Devlet Hastanesi'ne kaldırılan ve yoğun bakımda tedavisi süren Küçük İskender gece saatlerinde hastalığa karşı verdiği mücadeleyi kaybetti. Küçük İskender'in ölümü sanat camiası ve hayranlarını yasa boğdu.

Ünlü şair Küçük İskender hayatını kaybetti

YARIN TOPRAĞA VERİLECEK

Över'in cenazesi işlemlerin ardından ailesi tarafından morgdan alınarak Zincirlikuyu Gasılhanesi'ne götürüldü. Ünlü şair için yarın Kabataş Erkek Lisesi'nde tören düzenlenecek. Öğle vakti Ortaköy Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Ünlü şair Küçük İskender hayatını kaybetti

Cenazeyi alan eniştesi Erol Çubuktar "Büyük bir değeri kaybettik, kalanlara uzun ömür diliyorum. Yarın Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa vereceğiz" diye konuştu.

"ÖLMEME GÜNÜ"

Küçük İskender geçtiğimiz Mart ayında Yekta Kopan, Can Bonomo ve Öykü Karayel ile bir araya gelmişti. Şarkıcı Can Bonomo, birlikte çektirdikleri fotoğrafı "Ölmeme günü" notuyla sosyal medya hesabından paylaşmıştı.

Ünlü şair Küçük İskender hayatını kaybetti

KÜÇÜK İSKENDER KİMDİR?

Şiir, roman, deneme, günlük gibi pek çok edebi türde eserler veren, ilk filmi "Ağır Roman" ile oyunculuğa da adım atan Küçük İskender'in tam adı Derman İskender Över'dir. 1964 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Küçük İskender, Kabataş Erkek Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne girdi, son sınıfında okulu bıraktı. Ardından İstanbul Üniversitesi sosyoloji bölümüne girdi, ancak burayı da tamamlamadı.

Ünlü şair Küçük İskender hayatını kaybetti

1980'li yıllardan başlayarak günümüze kadar çeşitli dergilerde şiirler, eleştiriler, denemeler yazdı. İlk şiiri Milliyet Genç Sanat Dergisi'nde, İskender Över ismiyle çıktı. Profesyonel olarak 1985'te Adam Sanat Dergisinde şiirleri yayımlanmaya başladı.

Ünlü şair Küçük İskender hayatını kaybetti

İstanbul'da Baba Zula, Rashit, Teoman, Gripin, Hayko Cepkin, Zakkum, Derya Köroğlu, Mabel Matiz, Can Bonomo, Nejat Yavaşoğulları, Model, Flört, gibi isimlerle aynı sahneyi paylaştı. Küçük İskender, Mustafa Altıoklar'ın yönettiği Ağır Roman ve O Şimdi Asker adlı filmlerde de rol almıştır. Son olarak "İkinci Waliz" adlı şiir-metin-günlük kitabıyla okurlarıyla buluşan Küçük İskender, bir süredir kanserle mücadele ediyordu.

YORUMLAR (4)
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
18 yaşındaki genç kansere yenik düştü 18 yaşındaki genç kansere yenik düştü Son dakika: Ukraynalı turist, yaşam savaşını kaybetti Son dakika: Ukraynalı turist, yaşam savaşını kaybetti ANKARA'DA SAĞANAK ETKİLİ OLDU; EVİNİ SU BASAN BUSENUR BOĞULDU ANKARA'DA SAĞANAK ETKİLİ OLDU; EVİNİ SU BASAN BUSENUR BOĞULDU

Son Dakika Güncel Ünlü şair Küçük İskender hayatını kaybetti - Son Dakika


Advertisement