Son Dakika Haberleri: Ünlüler "Kadına Şiddete Son" Dedi

Ünlüler "Kadına Şiddete Son" Dedi

6 yıl önce

Ünlüler, kadına şiddeti kınamak ve "ALO 183" hattının bilinirliğini arttırmak için fotoğraf sanatçısı Eren Yiğit'e poz verdi.

Ünlüler

Bazı ünlüler, kadına şiddeti kınamak ve "ALO 183" hattının bilinirliğini arttırmak için objektif karşısına geçti.

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamaya göre, Burcu Kara, Cüneyt Arkın, Engin Hepileri, İvana Sert, Mehmet Ali Erbil, Nefise Karatay, Pınar Altuğ ve Saba Tümer'in de aralarında olduğu 33 ünlü, Eren Yiğit'e poz verdi.

Yapımcılığını ve sanat yönetmenliğini Selçuk Kaya'nın üstlendiği projede, kadınların çığlığına kulak veren fotoğraf kareleri, Dünya Kadınlar Günü öncesinde ilk olarak 4 Mart'ta Forum İstanbul'da sergilenecek, ardından yıl boyunca tüm Türkiye'yi dolaşacak.

Proje kapsamında, Alican Yücesoy, Başak Daşman, Begüm Yücetan, Burcu Kara, Bülent Seyran, Canan Hoşgör, Cüneyt Arkın ve Betül Cüreklibatur, Engin Hepileri, Esin Övet, Esra Erol, Gülay Kamaz, Hakan Eratik ve Yeşim Salkım, Hande Subaşı, Irmak Atuk, Işın Karaca, İpek Tuzcuoğlu, İvana Sert, Kaan Cüreklibatur, Mehmet Ali Erbil, Melis Babadağ, Murat Cüreklibatur, Nefise Karatay, Ogün Kaptanoğlu, Oya Aydoğan, Özlem Yıldız, Özlem Yılmaz, Pınar Altuğ, Saba Tümer, Sibel Turnagöl, Ümit Erdim ve Yeşim Erçetin objektif karşısına geçti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen projenin yapımcısı ve sanat yönetmeni Selçuk Kaya, Türkiye'de kadınların yüzde 25'nin fiziksel şiddete uğradığını belirtti.

Cinayet sonucu ölen kadınların yüzde 40 ile 70'nin, eşi tarafından öldürüldüğünü aktaran Kaya, "Tecavüze uğrayanların yüzde 50'si, 18 yaş altında. Her 4 kız çocuğundan biri cinsel şiddete uğruyor" ifadesini kullandı.

Bu noktada bilinç düzeyinin artırılmasına yönelik her türlü çalışmanın büyük önem arz ettiğine işaret eden Kaya, "Biz de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle başlattığımız projeyle, şiddete maruz kalan kadınların sesini daha gür çıkarabilmesini ve haklarını arayabilmesini amaçlıyoruz. Ayrıca şiddete maruz kalan kadınlarımıza, 'Kadına Şiddet Hattı 183'ü' arayarak yardım isteyebileceklerini hatırlatıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Projeye destek veren ünlülerin fotoğraflarının yer aldığı "ALO 183 Hayat Kurtarır, Kadına Şiddete Son!" fotoğraf sergisi, Forum İstanbul ve Forum Mersin'de 4-20 Mart tarihlerinde, Denizli'de Forum Çamlık'ta 8- 21 Mart tarihlerinde, Forum Trabzon'da ise 24 Mart-6 Nisan tarihlerinde görülebilecek.

Ünlüler Kadına Şiddete Son Dedi
Haber Yayın Tarihi: 26.02.2014 11:07 Kaynak: AASon Dakika

Chelsea'ye talip çıktı! 3 milyar Sterlin
Çıplak fotoğrafları basına sızan ABD'li vekil: İntihar etmek istedim Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "İdolünüz kim?" diye sordular, verdiği yanıt salonda büyük alkış aldı