Ünlülere Yönelik Uyuşturucu Davası - Son Dakika

Ünlülere Yönelik Uyuşturucu Davası

06.05.2016 15:02
Ünlülere Yönelik Uyuşturucu Davası, System.String[]

"Örgütlü uyuşturucu ticareti" suçundan 34 sanığın yargılandığı davaya ilişkin mütalaasını açıklayan savcılık, oyuncular Çağatay Ulusoy ve Gizem Karaca ile şarkıcı Cenk Eren'in de aralarında bulunduğu 9 sanığın "uyuşturucu madde satın alıp kullanmak" suçundan, denetimli serbestlikle ertelenmesi kaydıyla 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

"Örgütlü uyuşturucu ticareti" suçundan 34 sanığın yargılandığı davaya ilişkin mütalaasını açıklayan savcılık, oyuncular Çağatay Ulusoy ve Gizem Karaca ile şarkıcı Cenk Eren'in de aralarında bulunduğu 9 sanığın "uyuşturucu madde satın alıp kullanmak" suçundan, denetimli serbestlikle ertelenmesi kaydıyla 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dokuzuncu duruşmaya, başka suçtan tutuklu sanıklar Ferdi Özer ile Necati Fidan ile tutuksuz 6 sanık katıldı. Duruşmaya gelmeyen ünlü sanıkları avukatları temsil etti.

Duruşmada esasa ilişkin görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Emin Ateşağaoğlu, hazırladığı mütalaayı mahkeme heyetine sundu.

İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerinin yaptığı istihbarat çalışmalarında sanıklardan Cengiz Esmer'in kokain ticareti yaparak sanıklardan Mehmet Akgün ile hareket ettiği, temin ettikleri uyuşturucu maddeleri "torbacı" diye tabir edilen uyuşturucu madde satıcıları vasıtasıyla kullananlara sattıkları belirtilen mütalaada, satıcıların telefonlarının dinlenilmesi kararı alınması sonrası diğer sanıklarla görüşmelerin de tespit edildiği ve uyuşturucu alım satımıyla karşılaşıldığı ifade edildi.

"Ulusoy ve Karaca uyuşturucu maddeyi birlikte kullandı"

Oyuncu Çağatay Ulusoy'un, sanıklardan Ergün Taş'ı tanıdığı, kendisine uyuşturucu madde satın almasını istediği ve temin edilen uyuşturucu maddeyi Taş'tan aldığı belirtilen mütalaada, Ulusoy'un uyuşturucuyu kendi evinde ve diğer sanık Gizem Karaca'nın evinde Karaca ile beraber kullandığı, Ulusoy'un Karaca'dan kendisine uyuşturucu madde getirmesini istediği ve Karaca'nın getirdiği maddeyi birlikte kullandıkları aktarıldı.

Ulusoy'un evinde yapılan aramada, uyuşturucu maddelerden yaklaşık 4,5 gram toz esrar, 3,4 gram esrar, uyuşturucu konulduğu anlaşılan metal kutu ele geçirildiği belirtilen mütalaada, yaptırılan kan ve idrar tahlillerinde Ulusoy ve Karaca'nın vücutlarında uyuşturucu madde tespit edildiği ifade edildi.

Mütalaada, haklarında "başkalarına uyuşturucu madde verme" suçundan dava açılan oyuncular Çağatay Ulusoy ve Gizem Karaca ile müzisyen Cenk Eren'in (Yüksel Venedik), bu suçtan yeterli delil elde edilemediği için eylemlerinin, "kullanmak amacıyla uyuşturucu madde satın almak, bulundurmak ve kullanmak" suçu kapsamında olduğu aktarılarak, sanıkların bu suçtan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması, verilecek cezanın da 5 yıllık denetimli serbestlik şartıyla ertelenmesi talep edildi.

Sanıklardan menajer Ayşe Selin Boronkay'ın da aynı şekilde "uyuşturucu madde satın alıp kullanmak" suçundan 5 yıllık denetimli serbestlikle ertelenmesi şartıyla 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istenen mütalaada, "suç örgütü üyeliği" suçundan beraatleri istenen müzisyen Nuri Kösem ile Hüseyin Orçun Benli'nin de yine "uyuşturucu madde satın alıp kullanmak" suçundan 5 yıllık denetimli serbestlikle ertelenmesi şartıyla 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi. Sanıklardan Mehmet Çakır, Özgür Sanlav ve Niyazi Canbaz'a da aynı şekilde, 5'er yıla kadar verilecek cezanın, 5 yıllık denetimli serbestlik şartıyla ertelenmesine karar verilmesi istendi.

"Uyuşturucu ticareti yapma" suçundan istenen cezalar

"Suç örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan yargılanan sanıklar Şeref Deniz ve Faruk Polat'ın, zincirleme şekilde "uyuşturucu madde ticareti" yapmak suçundan 18 yıl 6'şar ay, Murat Özgener'in ise aynı suçtan 12 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması istenen mütalaada, bu sanıkların, "suç örgütü kurma ve yönetme" suçundan ise delil elde edilemediği gerekçesiyle beraati talep edildi.

Mütalaada, "uyuşturucu ticareti yapmak" suçundan sanıklar Cengiz Esmer'in 18 yıl 6 ay, Erol Tutsak, Alp Parlar, Tolga Disanlı ve Emrah Akman'ın 15 yıl, Ferhat Yavuz, Neşat Çalıkoparan, Kadir Çalıkoparan, Şehnaz Çalıkoparan, Cihan Şenyüz, Aslı Keskin, Yusuf Hakan Akgün, Aydın Sağıroğlu, Ferdi Özer ve Ergün Taş'ın 12 yıl 6 ay, Feruz Tuncel, Kaan Turgut, Recep Onur Bayram, Onur Tezel ve Mustafa Kabahor'un da 10'ar yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

Sanıklardan Necati Fidan'in tüm suçlardan beraatine karar verilmesi talep edilen mütalaada, firari sanıklardan Mehmet Akgün hakkındaki dosyanın ise sanığın savunmasının alınmadığı gerekçesiyle ayrılarak başka bir esasa kaydedilmesi gerektiği görüşü mahkemeye sunuldu.

Davanın geçmişi

Kapatılan TMK 10. maddesiyle görevli İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nce hazırlanan iddianamede, uyuşturucu çetesinin liderinin sanık Şeref Deniz olduğu öne sürülerek, asıl adı Yüksel Venedik olan Cenk Eren'in, sanıklardan Tolga Disanlı, Alp Parlar ve Cengiz Esmer'den temin ettiği kokaini evinde kullandığı ve uyuşturucu maddeyi getiren şahısların da evine teslim ettiği iddia ediliyor.

Cenk Eren'in, soruşturma kapsamında bahsedilen suç örgütleriyle herhangi bir hiyerarşik ve organik bağı olmadığı kaydedilen iddianamede, Eren'in savunmasında uyuşturucu kullanmadığını iddia ettiği ancak alınan biyolojik örneklerinden yapılan tahlilde kokain kullandığının tespit edildiği bilgisi veriliyor.

İddianamede, sanıklardan Ayşe Selin Boronkay'ın, Nuri Kösem'den Cengiz Esmer'in telefon numarasını aldıktan sonra, kokain temin etmek için Esmer'i aradığı, kokaini Çağatay Ulusoy'a vermek üzere temin ettiği, kendisinin de esrar ve kokain kullandığı, Mehmet Çakır'a da kokain temin ettiği ve Esmer ile sosyal medya üzerinden haberleştiği ileri sürülüyor.

Sanık Çağatay Ulusoy'un, sanıklardan Onur Tezer'den esrar temin ettiği, esrarı Hüseyin Orçun Benli'nin evine götürerek burada kullandıkları öne sürülen iddianamede, Ulusoy'un, sanık Ergun Taş'tan da kendisi ve Gizem Karaca için esrar temin ederek, bazen kendi evinde, bazen de Karaca'nın evinde beraber kullandıklarının tespit edildiği iddia ediliyor.

Sanıklar Cenk Eren, Çağatay Ulusoy, Gizem Karaca, Yusuf Hasan Akgün ve Ayşe Selin Boronkay hakkında "uyuşturucu temin etmek" suçundan 5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edilen iddianamede, diğer 29 sanığın ise "örgüt kurmak ve yönetmek", "örgüt üyesi olmak", "uyuşturucu kullanmak ve kullanmak için yer temin etmek", "uyuşturucu madde satın almak ve bulundurmak" gibi suçlardan cezalandırılması isteniyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Ünlülere Yönelik Uyuşturucu Davası - Son Dakika


Son Dakika

Duygu Delen davasında yeni tutuklama! Tepki çeken tahliye kararı sonrasında sevgilisi tekrar tutuklandı 14:04 Duygu Delen davasında yeni tutuklama! Tepki çeken tahliye kararı sonrasında sevgilisi tekrar tutuklandı Futbolcu olma hayaliyle Türkiye'ye gelip dolandırılan Kenyalı İbrahim'e cami cemaati sahip çıktı 13:59 Futbolcu olma hayaliyle Türkiye'ye gelip dolandırılan Kenyalı İbrahim'e cami cemaati sahip çıktı Dünyaca ünlü haber ajansı, Erdoğan'ın açıkladığı normalleşme kararını tepki çeken bir görselle duyurdu 13:52 Dünyaca ünlü haber ajansı, Erdoğan'ın açıkladığı normalleşme kararını tepki çeken bir görselle duyurdu
Trabzon Emniyeti, Şenol Güneş ve Uğurcan Çakır'a hakaret eden taraftarlara soruşturma başlattı 13:36 Trabzon Emniyeti, Şenol Güneş ve Uğurcan Çakır'a hakaret eden taraftarlara soruşturma başlattı Sağlık çalışanlarının istifa yasağı 1 Temmuz'dan itibaren kalkacak 12:58 Sağlık çalışanlarının istifa yasağı 1 Temmuz'dan itibaren kalkacak Kendini jiletleyip evini yaktı, bir de oturup izledi! Hepsinin nedeni babası çıktı 12:37 Kendini jiletleyip evini yaktı, bir de oturup izledi! Hepsinin nedeni babası çıktı
Dünya uyuşturucu satıcılarının vahşetini konuşuyor! İnsanları öldürüp, çıplak bir şekilde köprüye asıyorlar 12:30 Dünya uyuşturucu satıcılarının vahşetini konuşuyor! İnsanları öldürüp, çıplak bir şekilde köprüye asıyorlar Başakşehir'de kurulan kurbanlık pazarı ilçe belediyesi ile İBB'yi karşı karşıya getirdi 11:55 Başakşehir'de kurulan kurbanlık pazarı ilçe belediyesi ile İBB'yi karşı karşıya getirdi
Advertisement