Ünye'de Brusella Hastalığı Tespit Edildi - Son Dakika

Ünye'de Brusella Hastalığı Tespit Edildi

17.02.2012 15:49
Ünye'de Brusella Hastalığı Tespit Edildi, System.String[]

Ünye ilçesine bağlı Kadılar Köyü'nde bir koyunda brusella hastalığı tespit edildiği bildirildi.

Ünye ilçesine bağlı Kadılar Köyü'nde bir koyunda brusella hastalığı tespit edildiği bildirildi.

Kadılar Köyü'nde ölü doğan kuzuda brusella hastalığı olduğu tespit edildiği belirtildi.

Ünye İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Veteriner Hekimi Kenan Çakıcıoğlu, hastalık çıkan köye hayvan giriş çıkışlarının yasaklandığını ve dezenfeksiyon işlemlerinin yapıldığını söyledi.

Hastalık belirtisi göstermeyen hayvanlara hastalık bulaşmasını önlemek amacıyla koruyucu aşılamalar yapıldığını belirten Çakıcıoğlu, "Brusella hastalığı hayvanlarda klinik olarak bir belirti göstermeyip, gebeliğin ikinci devresinde yavru atma ile ortaya çıkıyor. Hayvan yetiştiricilerin hayvanlarını bu hastalıktan korumaları için gebeliğin, küçükbaş hayvanlarda 3-5 ay arası, büyük baş hayvanlarda ise 6-8 ayları arası koruyucu iğne yaptırmaları gerekir. Hastalık çiftleşme sırasında koç ve boğalar yoluyla da bulaşabileceği için damızlık erkek hayvanlarda da aşılama yapılmalıdır" dedi.

Çakıcıoğlu, hastalığın insanlara iyi kaynatılmamış, pastörize edilmemiş süt ve süt ürünlerinden bulaşabildiğini, hastalık belirtisinin ise çok yüksek olmayan ateş, titreme, yorgunluk, sık terleme ve iştahsızlıkla etkisini gösterdiğini de sözlerine ekledi.

- ORDU

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Ünye'de Brusella Hastalığı Tespit Edildi - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Ankaragücü-Hatayspor maçı ileri bir tarihe ertelendi Optimar'dan genel seçim anketi! AK Parti zirvede tutunurken, sadece 3 parti barajı geçebildi MHP'den "askıda ekmek" eleştirilerine çok sert cevap: Askıda ekmeğe siyaset katmak ekmeğe zehir sürmektir "Saplantılı" aşığı tarafından katledilen Hazal Tektaş'ın son görüntüleri ortaya çıktı Michaela Osberg, eşi Loret Sadiku'yu oynatmayan Kasımpaşa hocası Mehmet Altıparmak'a tepki gösterdi İmamoğlu'nun 2020 diye paylaştığı fotoğraf 2014 yılına ait çıktı Sevgilisiyle samimi pozlarını paylaşan fenomen Duygu Özaslan, eleştirileri tiye aldı Koronavirüs sonrası nüfusu iki kat artan Muğla'da arazi fiyatları dörde katlandı