Ünye'de "Geçmişten Geleceğe Tohum Takası" etkinliği - Son Dakika

Ünye'de "Geçmişten Geleceğe Tohum Takası" etkinliği

17.03.2021 17:27

Ünye ilçesinde tohumların korunup gelecek nesillere aktarılması amacıyla "Geçmişten Geleceğe Tohum Takası" etkinliği düzenlendi.

Ünye ilçesinde tohumların korunup gelecek nesillere aktarılması amacıyla "Geçmişten Geleceğe Tohum Takası" etkinliği düzenlendi.

Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, Atatürk Parkı Sosyal Tesisleri'ndeki etkinlikte yaptığı konuşmada, teknolojinin gelişimiyle birlikte doğal seleksiyonla üretilen ve ayrılan tohumların yerine insan eli değerek hibrit devresine geçildiğini, genetikleriyle oynanmış doğal olmayan müdahaleler yapıldığını söyledi.

Ata tohumun zaman içinde değerinin anlaşılmaya başlandığını belirten Güney, şöyle konuştu:

"Bizim kıymetini bilmediğimiz bugün bir parça da olsa önemini anlayıp sağlamaya çalıştığımız tohumlar, bu coğrafyada binlerce yıldır oluşan bir süzülüm, seleksiyonla ortaya çıkmış ürünlerdir. Kaybolduğunda doğal yöntemlerle yerine koymak kolay değil, belki de mümkün değil. Bir farkındalık oluşması ve ata tohumlarının bir altın hükmünde muhafaza edilmesini temenni ediyorum."

Belediye Başkan Yardımcısı Ali Kemal Mehel ise bu toprakların genetik hafızasını geleceğe aktarmak için organik tarımı desteklemeyi hedeflediklerini aktararak, "Tohum dostları ve ekolojik tarım uygulayan üreticilerden oluşan bu toplulukla, gerçekleştirdiğimiz etkinliğin yöremizde yetişen ve atalarımızdan kalan tohumların ekilmesine, çoğaltılmasına, paylaşılmasına ve en önemlisi de korunmasına büyük katkı sağlayacağına inanıyorum." dedi.

Ünye Belediyesi, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ziraat Odası ve Ata Tohumu Grubu işbirliğinde gerçekleştirilen etkinlikte, çok sayıda ata tohumu dağıtıldı.

Ünye'de Geçmişten Geleceğe Tohum Takası etkinliği
Ünye'de Geçmişten Geleceğe Tohum Takası etkinliği
Ünye'de Geçmişten Geleceğe Tohum Takası etkinliği
Ünye'de Geçmişten Geleceğe Tohum Takası etkinliği

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Ünye'de 'Geçmişten Geleceğe Tohum Takası' etkinliği - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

İBB: Halk Ekmek büfesi yangını sabotaj kaynaklı İBB: Halk Ekmek büfesi yangını sabotaj kaynaklı İtalyan Carel, Türk firması CFM Soğutma'nın yüzde 51'ini satın alıyor İtalyan Carel, Türk firması CFM Soğutma'nın yüzde 51'ini satın alıyor AK Parti'nin çizgi film videosunu amacına ulaştığı için sildiği öğrenildi AK Parti'nin çizgi film videosunu amacına ulaştığı için sildiği öğrenildi Semt pazarlarına haftada bir gün izin çıktı! İşte yarın İstanbul'da kurulacak pazar yerleri Semt pazarlarına haftada bir gün izin çıktı! İşte yarın İstanbul'da kurulacak pazar yerleri Celta Vigo, Falcao için Galatasaray'a 2.5 milyon euro teklif etti Celta Vigo, Falcao için Galatasaray'a 2.5 milyon euro teklif etti Sedat Peker'den Jandarma'ya cevap: Buna inanmak safdillik olur Sedat Peker'den Jandarma'ya cevap: Buna inanmak safdillik olur Normalleşmenin 3 aşamalı yol haritası netleşti Normalleşmenin 3 aşamalı yol haritası netleşti Sosyal medyada paylaşımlarını silen Serdar ve Genk'in teklif yaptığı Samatta maç kadrosuna alınmadı Sosyal medyada paylaşımlarını silen Serdar ve Genk'in teklif yaptığı Samatta maç kadrosuna alınmadı
Advertisement