Ünye'de mahalle muhtarlarına anaç fidan dağıtıldı - Son Dakika

Ünye'de mahalle muhtarlarına anaç fidan dağıtıldı

08.04.2021 16:33
Ünye'de mahalle muhtarlarına anaç fidan dağıtıldı, System.String[]

Ünye ilçesinde "Geleceğe Bir Fındık Projesi" kapsamında 85 mahalle muhtarına anaç fidan dağıtıldı.

Ünye ilçesinde "Geleceğe Bir Fındık Projesi" kapsamında 85 mahalle muhtarına anaç fidan dağıtıldı.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman ile Ünye Muhtarlar Derneği Başkanı Hasan Çalışkan arasında proje çerçevesinde protokol imzalandı.

Sarıkahraman, oda binasındaki programda yaptığı konuşmada, fındıkta verim, kalite ve geleceğe taşıma çalışmaları doğrultusunda AR-GE Ofisi tarafından yürütülen projede ikinci adıma geçtiklerini söyledi.

Protokol kapsamında ilçedeki 85 mahalle muhtarına tek dal cinsi fidan dağıtımını yaptıklarını aktaran Sarıkahraman, "Birinci adımda yetiştirdiğimiz ham tek dal Türk fındığı fidanlarımızı ilçemizin bütün mahallelerinde tanıtmak ve yaygınlaştırmak üzere ikinci adım çalışmamızı başlattık. Bu amaçla muhtarlar derneğimizle protokol yaptık ve ilçemizin 85 mahallesinin muhtarına yetiştirdiğimiz anaç fidanlardan 5'er adet olmak üzere dağıtmaya başladık." dedi.

Dağıtılan fidanlardan yeni elde edilecek fidanların üreticiler tarafından bahçelere dikileceğini belirten Sarıkahraman, şunları kaydetti:

"Dağıtılan bu fındık fidelerini mahalle muhtarları ve o yöredeki ziraat odası delegeleri köylerin cami, okul gibi ortak kullanım alanlarına dikecekler. Bu fidanlar üreticinin ortak malı. Buralarda yetişen fidelerden elde edilecek yeni fidanlar ise üreticiler tarafından alınarak, bahçelerde dikilmeye ve çoğaltılmaya başlanacak. Bu fidanlar bahçelerdeki fındık cinslerinden biriyle aşılanacak böylelikle tek dal yerli Türk cinsi fındığı elde edeceğiz."

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Ünye'de mahalle muhtarlarına anaç fidan dağıtıldı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Merkez Bankası'ndan kripto para yasağı! Artık ödemelerde kullanılamayacak Merkez Bankası'ndan kripto para yasağı! Artık ödemelerde kullanılamayacak TFF 1.Lig'e yükselen Eyüpspor, 2.Lig'de tüm zamanların en yüksek puanını topladı TFF 1.Lig'e yükselen Eyüpspor, 2.Lig'de tüm zamanların en yüksek puanını topladı Arka Sokaklar dizisinin 'Mesut Komiser'i Şevket Çoruh koronavirüse yakalandı Arka Sokaklar dizisinin 'Mesut Komiser'i Şevket Çoruh koronavirüse yakalandı ATV'nin fantastik dizisi Akıncı final yapıyor ATV'nin fantastik dizisi Akıncı final yapıyor Nüfusunun yarısından fazlasını aşılayan İsrail'de açık alanlarda maske zorunluluğu kaldırılıyor Nüfusunun yarısından fazlasını aşılayan İsrail'de açık alanlarda maske zorunluluğu kaldırılıyor Koronaya yenilen 3 çocuk babası adamın son mesajı yürek burktu Koronaya yenilen 3 çocuk babası adamın son mesajı yürek burktu Apartmana korku salan 'yaratık' kruvasan çıktı Apartmana korku salan 'yaratık' kruvasan çıktı Acun Ilıcalı ile ilgili bomba iddia: Süper Lig'in yayın haklarını almaya hazırlanıyor Acun Ilıcalı ile ilgili bomba iddia: Süper Lig'in yayın haklarını almaya hazırlanıyor