Son Dakika Haberleri: Radyoaktif Maddenin Bin Kat Fazla Çıktığı Ural Dağları'nda Nükleer Şüphe!

Radyoaktif Maddenin Bin Kat Fazla Çıktığı Ural Dağları'nda Nükleer Şüphe!

12 ay önce

Ural Dağları üzerinde radyoaktif rutenyum-106'ya, normalden yaklaşık bin kat fazla rastlandı. Bu durum, Rusya ya da Kazakistan'da nükleer kaza şüphelerini artırdı.

Rusya Meteoroloji Servisi, Ural Dağları üzerinde radyoaktivitenin yükseldiğine ilişkin raporları doğruladı. Radyoaktif rutenyum-106'ya, normalden yaklaşık bin kat fazla rastlandı. Bu durum, Rusya ya da Kazakistan'da nükleer kaza şüphelerini artırdı.

CİDDİ ARTIŞ TEYİT EDİLDİ

Rusya Meteoroloji Servisi Roshydromet yaptığı açıklamada, eylül ayı sonlarında Ural Dağları'nın güneyinde tespit edilen radyoaktif izotop rutenyum-106 oranındaki ciddi artışın teyit edildiğini bildirdi.

NORMALİN 986 KAT FAZLASI

Açıklamaya göre, Agrayash hava istasyonunda ölçülen radyoaktif izotop oranı, normal seviyenin yaklaşık 986 katı. Roshydromet, bu kirliliğin Avrupa'ya ulaşması ihtimali olabileceğini de reddetmedi.

FRANSA "NÜKLEER KAZA" DEMİŞTİ

Fransa'nın nükleer güvenlik ajansı 9 Kasım'da yaptığı açıklamada, Volga Nehri ile Ural Dağları arasındaki bölgede radyoaktif artışın tespit edildiğini duyurmuştu.

Bunun sebebinin, Eylül sonunda Rusya ya da Kazakistan'daki bir nükleer tesiste gerçekleşen bir kaza olabileceği ifade edilmişti.

ŞİMDİLİK KAZA OLDUĞUNU KABULLENEN YOK

Ancak ne Rusya, ne de Kazakistan, kaza olduğunu kabullenen bir açıklama yapmadı. Çevreci sivil toplum kuruluşu Greenpeace Rusya da bugün yaptığı açıklamada, radyoaktif artışın sebebinin araştırılması gerektiğini belirterek, konunun açıklığa kavuşturulmasını istedi.
Yol Kenarında Baygın Bulunan Suriyeli Kızların, Otomobilden Atladıkları Ortaya Çıktı ABD Askerleri, Trump Yönetiminde Büyük Çaplı Bir Savaş İhtimalini Yakın Görüyor

Sendikalardan Asgari Ücrete Çifte Zam Talebi