Son Dakika Haberleri: Ürtiker Hastaları Stresten Uzak Durmalı"

Ürtiker Hastaları Stresten Uzak Durmalı"

12 ay önce

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rebiay Kıran, halk arasında kurdeşen olarak bilinen ürtiker hastalığını stresin tetiklediğini bildirdi.

Ürtiker Hastaları Stresten Uzak Durmalı
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rebiay Kıran, halk arasında kurdeşen olarak bilinen ürtiker hastalığını stresin tetiklediğini bildirdi.

Kıran, yaptığı yazılı açıklamada, halk arasında "kurdeşen" olarak bilinen ürtikerin, bahar aylarında ve mevsim geçişlerinde kendini daha sık gösterdiğinin düşünüldüğünü belirterek, fakat uzmanların bunun tam aksini söylediğini kaydetti.

Kızarıklık ve kabarıklıklarla ortaya çıkan deri hastalığının, görünüm itibariyle hastaları tedirgin ettiğini bildirerek, "Ürtiker ani başlayan kızarıklık, kabarıklık, kaşıntı, sızlama ve yanmayla bir döküntü şeklinde kendini gösteriyor. Etkilediği bölgeye göre şekilleri değişen bu kabarıklıklar bazen bir haritayı andırdığı ve şiddetli kaşıntıya yol açtığı hastanın paniklemesine ve acile gitmesine sebep oluyor. Bu hastalık solunum yollarında da oluşabilir. Ürtiker, bazı hastalarda özellikle göz kapakları ve dudak gibi yumuşak dokuların şişmesiyle kendini gösteriyor. Solunum yollarında oluşan ürtiker, hastanın nefes almasında güçlüğe neden oluyor." ifadelerini kullandı.

"Stresten uzak durulmalı"

Günlük yaşamda kullanılan ürünlerin de ürtikeri tetikleyeceğini anlatan Kıran, alınan besinlerin bu türün tetikleyicileri arasında yer aldığı için gün içinde tüketilen gıdalara, kullanılan kozmetik ürünlere ve ilaçlara dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kıran, hastalığı teşhis etmede hasta öyküsünün ve muayene bulgularının yeterli olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

"Altı haftadan kısa süren klinik tablolar akut ürtiker, altı hafta ya da daha uzun süren klinik tablolar ise 'kronik ürtiker' olarak adlandırılıyor. Tedavi sürecinde ilk önce kaşıntı da rol alan unsurları baskılamak amacıyla ilaçlar veriyoruz. Hastayı bir süre takip ediyor ve hastalığı kontrol altına alabiliyorsak bu ilaçlarla tedaviye devam ediyoruz. Ama bazı hastalarda ürtiker çok şiddetli seyrediyor ve tam olarak kontrol altına alınamıyor. Uzun süre kullandığımız ilaçlardan sonuç alamazsak bağışıklığın çalışmasını değiştiren veya baskılayan ilaçlar kullanıyoruz. Çoğu hastalıkta olduğu gibi ürtikerde de stresten uzak durulması gerekiyor. Kimi zaman ürtikerin görüntü açısından verdiği sıkıntılar da strese sebep olabiliyor. Stres, ürtikeri arttırabileceği gibi ürtikeri başlatan sebep olarak da karşımıza çıkabilir. Bize başvuran herkese stresten uzak durmalarını ilaçlarını düzenli kullanmalarını öneriyoruz."Yeşilçam'ın Şekerparesi Yaprak Özdemiroğlu Yıllar Sonra Sevgilisiyle Görüntülendi Ara Güler'in Son İsteği Yerine Getirildi

Berkay'a Kafa Atan Arda'ya Bir Şok da Kayınpederinden! Sabri Doğan, Kızı Aslıhan'ı Yanına Aldı