Uruguaylı Ünlü Yazar Eduardo Galeano Son Yolculuğuna Uğurlandı - Son Dakika

Uruguaylı Ünlü Yazar Eduardo Galeano Son Yolculuğuna Uğurlandı

15.04.2015 11:03

Latin Amerika'nın dünyaca ünlü yazarı Eduardo Galeano son yolculuğuna uğurlandı.

Latin Amerika'nın dünyaca ünlü yazarı Eduardo Galeano son yolculuğuna uğurlandı. Sol edebiyatın klasik eserlerinden biri olan "Latin Amerika'nın Kesik Damarları"nın yazarı geçtiğimiz günlerde akciğer kanserine karşı verdiği yaşam mücadelesine yenik düşmüştü.

Uruguay Devlet Başkanı Tabare Vazquez cenaze töreninde yaptığı açıklamada, Galeano'nun Latin Amerika'nın zalim gerçekliği üzerine cesur bir konuşmacı olduğunu belirterek, "O sessizlerin de sesini duyuran bir gladyatördü" dedi.

Başkent Montevideo'da hayata gözlerini yuman Galeano, ülkesindeki darbe ve rejim değişikliklerinden dolayı birkaç kez yurt dışında yaşamak zorunda kalmıştı.

Öte yandan Galeano'nun Uruguay dili ve kültürüne büyük katkıları olan harika bir gazeteci olduğunu söyleyen Nobel ödüllü yazar Mario Vargas Llosa aynı zamanda Galeano'nun "yanlış bir karikatür, dogmatik bir Latin Amerika" görüntüsü oluşturduğunu da dile getirdi.

Doğduğu toprakların sorunlarına duyarlılığıyla bilinen ve Latin Amerika'nın sömürü

Yazar:

Etiketler: Gönderildi: 15 Nisan 2015

İzlenme oranı: 0.0

Oylar: 0

Uruguaylı Ünlü Yazar Eduardo Galeano Son Yolculuğuna Uğurlandı

Kaynak: Euronews.com

Son Dakika Dünya Uruguaylı Ünlü Yazar Eduardo Galeano Son Yolculuğuna Uğurlandı - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Azerbaycan ordusu, Turan taktiğini uygulayarak Ermenistan'ın belini kırdı Durak dışında olduğu için kendisini almayan şoföre kızan kadın taksiyle takip ettiği otobüsü kırmızıya boyadı Kırmızı Oda'daki kadına şiddet yanlısı sözler sosyal medyada gündem oldu ABD başkanlığı için yarışan Biden, ücretsiz koronavirüs aşısı sözü verdi Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi İlker Başbuğ: En büyük hayalim Türkiye ile Azerbaycan'ı tek devlet olarak görmek Koronavirüsü ısıtarak öldüren yüz maskesi geliştirildi! Bulaş riskini sıfıra indiriyor Cephede dağılan sözde Karabağ Lideri Harutyunyan, Putin'den devreye girmesini istedi