Son Dakika Haberleri: Uşak Şeker Fabrikasında Pancar Alımına Başlandı

Uşak Şeker Fabrikasında Pancar Alımına Başlandı

3 ay önce

Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikasında pancar alımına başlandı.

Nuri Şeker  Uşak Şeker Fabrikasında pancar alımına başlandı.

Türkiye'nin ilk özel teşebbüs yatırımı olarak 1926 yılında faaliyete geçen  Nuri Şeker  Uşak Şeker Fabrikası'nda 92. kez açılan "Pancar alım kampanyası" nedeniyle tören düzenlendi.

Fabrikanın müdürü Ali  Erdoğmuş, bin 801 çiftçi ailesiyle 254 bin 130 tonluk üretim kapasitesi sözleşmesi yaptıklarını söyledi.

Şeker pancarı ekimlerinin  22 Mart'ta başladığını, toplam 37 bin 660 dekar alanda ekim yapıldığını hatırlatan  Erdoğmuş, çiftçilere bugüne kadar 12 milyon 538 bin lira avans ödendiğini kaydetti.

Alımların 5 merkezde gerçekleşeceğini vurgulayan  Erdoğmuş, "105 gün boyunca 24 saat kesintisiz çalışılarak günde yaklaşık 195 bin ton şeker pancarı işlenecek. Ayrıca bu dönemde 25 bin ton şeker, 8 bin ton melas, 65 bin ton yaş pancar posası elde edilmesi planlanıyor." dedi.

Uşak Valisi Salim Demir ise 92 yıldır faaliyette bulunan fabrikanın kent ve bölge ekonomisine katkı sağladığına işaret etti.

AK Parti  Uşak  Milletvekili  Mehmet Altay ise  Türkiye ekonomisinin her geçen gün güçlendiğini vurgulayarak, "Ülkemiz uluslararası güçlerin ve terör örgütlerinin saldırısı altında. Bir yandan terör örgütleriyle mücadele ederken bir yandan ekonomimizi daha iyi noktalara taşıyoruz. O yüzden çalışmak hep birlikte üretmek zorundayız." diye konuştu.

AK Parti  Uşak  Milletvekili  Alim Tunç, üreticilere teşekkür etti.

CHP  Uşak  Milletvekili  Özkan Yalım da şeker pancarındaki kota uygulamasını eleştirdi.

Konuşmaların ardından fabrikaya ilk pancarı getiren Alim Alper,  İbrahim Tetik ve Hasan Cacar ödüllendirildi.

Kurdele kesiminin ardından şeker pancarları fabrikaya alınmaya başladı.

Törene,  Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Ufuk Uğur,  Uşak Üniversitesi  Rektör Vekili Prof. Dr. Sayın Dalkıran, İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, İl  Jandarma Komutanı Albay Yalçın Baysal,  Uşak Şeker Fabrikası'nın kurucu  Nuri Şeker'in torunu  Mehmet Şeker, çiftçiler ve diğer ilgililer katıldı.
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


Annesi Tarafından Öldürülen Necmi'nin Babası, "Komşuyla İlişki" İddiasını Yalanladı 8 Yaşındaki Çocuğa Tecavüz Edip Öldüren 49'luk Sapık, Kurşuna Dizilerek İdam Edildi
Kışlalardaki "Tanrımıza Hamdolsun" Şeklindeki Yemek Duası "Allahımıza Hamdolsun" Şeklinde Değiştirildi