Uşak'ta Müzeler Günü Kutlandı - Son Dakika

Uşak'ta Müzeler Günü Kutlandı

21.05.2019 16:03

Uşak Müzeler Günü dolayısıyla Arkeoloji Müzesi'nde etkinlik yapıldı.

Uşak Müzeler Günü dolayısıyla Arkeoloji Müzesi'nde etkinlik yapıldı.

Uşak Arkeoloji Müzesi'nde düzenlenen etkinliğin açılışında konuşan Uşak Vali Yardımcısı Meral Batı Demirbaş, ilin tarihi değerlerinin tanıtılmasında geç kalındığını söyledi.

Uşak Arkeoloji Müzesi'ndeki eserlerin bölgenin tarihsel sürecini tam anlamıyla yansıttığını kaydeden Demirbaş, vatandaşların müzeye ilgisinin yoğun olduğunu belirtti.

Uşak Arkeoloji Müzesi'nde bir çok döneme ait eserler olduğunu ifade eden Demirbaş, şu bilgileri verdi:

"Modern mimari yapısı ve dizaynı ile 14 bin 500 metrekare yerleşkeye sahip Uşak Arkeoloji Müzesi, envanterinde bulunan yaklaşık 43 bin tarihi eserin 2 bine yakını ziyaretçiye açık. Müzemizdeki bu eserler, büyük bir özenle seçilmiş olup kronolojik bir sıra takip edilerek sergilenmekte. Paleolitik çağdan günümüze kadar her döneme ait eserlerin bulunduğu müzemizde Akmonia, Selçikler, Sebastopolis antik kentlerinden eserlerin yanı sıra sikke bölümünde Osmanlı Bankası ve Darphanesi canlandırması var. Müzede şüphesiz ki en dikkat çekici, ziyaretçilerin ilgi odağı ve merak edilen eserler Karun Hazineleri..."

Konuşmaların ardından protokol üyelerine Akad dilinde kil tabletlere yazı yazma öğretildi ve Müzelerin Kıymetlisi Kutsal Emanetler fotoğraf sergisi gezildi.

Daha sonra "Kültürel merkezler olarak müzeler" konferansı yapıldı.

Uşak'ta Müzeler Günü Kutlandı
Uşak'ta Müzeler Günü Kutlandı
Uşak'ta Müzeler Günü Kutlandı
Uşak'ta Müzeler Günü Kutlandı

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Uşak'ta Müzeler Günü Kutlandı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Antikorlara yakalanmayan koronavirüs mutasyonu tespit edildi Yunan televizyonuna konuşan Avrupa Komisyonu yetkilisinden Türkiye'ye küstah tehdit: Yaptırımlar orta ve uzun vadeli de olacak Kısıtlamada patates servisine çıkan şahıs, cezadan kurtulamadı Son Dakika: Türkiye'de 5 Aralık günü koronavirüs nedeniyle 196 kişi vefat etti, 31 bin 896 yeni vaka tespit edildi Ermenistan muhalefeti görevi bırakması için Paşinyan'a 3 gün süre tanıdı Sokak kısıtlaması bile denize girmelerine engel olamadı Kısıtlamada turistlerin keyfine diyecek yoktu! Maskelerini çıkartıp çekirdek çitleyip yerlere attılar Sokağa çıkma kısıtlaması sayesinde İspanya'da vaka sayısı 1 ayda 25 binden 5 bine düştü