Usta Sanatçı Vefat Etti… - Son Dakika

Usta Sanatçı Vefat Etti…

31.03.2018 12:44
Usta Sanatçı Vefat Etti…, System.String[]

"Bülbülün kanadı artık yok ve Huma Kuşu öksüz kaldı" yazarak Türk halk müziğinin usta ismi Mükerrem kemertaş'ın vefat etti.

Göç göç oldu göçler yola dizildi, Huma kuşu yükseklerden seslenir, Tutam yar elinden tutam, Bülbülün kanadı sarı gibi türküleri müzikseverlere sevdiren Mükerrem Kemertaş'ın vefat ettiği öğrenildi.

MÜKERREM KEMERTAŞ KİMDİR?

1938 yılında Erzurum'da dünyaya gelen Mükerrem Kemertaş, 1961 yılında Erzurum Halk Oyunları ve Halk Türküleri Derneği bünyesinde oluşturulan Doğudan Sesler Topluluğu'na katıldı. Bu topluluğun TRT Erzurum Radyosu için düzenli aralıklarla hazırladığı programlarda beş yıl boyunca yer aldı. 1966 yılında açılan sınavı kazanarak, Erzurum Radyosu'nda kadrolu sanatçı oldu. 1970 yılında TRT İstanbul Radyosuna tayin olan sanatçı, uzun yıllar çalışmalarını İstanbul'da sürdürdükten sonra, 1985 yılında İzmir'e yerleşti ve TRT İzmir Radyosu'nda görevine devam etti. 2003 yılında TRT'den emekli olan Mükerrem Kemertaş, sanat hayatı boyunca sayısız türkü ve uzun havanın tanınıp sevilmesine emsalsiz sesi ile katkı sağladı. Kemertaş için 2017 yılında vefa gecesi düzenlenmiş ve geceye Belkıs Akkale gibi çok sayıda ünlü isim katılmıştı.

Usta Sanatçı Vefat Etti…

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Magazin Usta Sanatçı Vefat Etti… - Son Dakika Magazin

YORUMLAR

Son Dakika

Galatasaray'ın gündemine gelen eski Fenerbahçeli Garry Rodrigues, Al-İttihad'a geri döndü Çekya'da Sağlık Bakanı'ndan büyük skandal! Korona kurallarını hiçe saydı, istifası isteniyor TRT'den, Erdoğan'ın konuşması sırasında ekranda çıkan anlamsız harflerle ilgili açıklama Kongrede sahneye çıkan yaşlı kadın Erdoğan'dan ricada bulundu: Damadına benim için sarıl Aydın'da esrarengiz olay! Arılar, Arapça yazılar yazıp kovanlarını terk ediyor Son Dakika! Aliyev ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeli haberi verdi: Azerbaycan işgal altındaki topraklarını geri alıyor Kan donduran vahşet! Boşandığı kocasını öldürüp ikiye böldüğü cesedini yaktı Oksijen tüpüne bağlı yaşayan KOAH hastası adam, uyuşturucu satıcısı çıktı