Ustalık Belgesi Olmayanlar İnşaatlarda Çalıştırılmayacak - Son Dakika

Ustalık Belgesi Olmayanlar İnşaatlarda Çalıştırılmayacak

05.01.2012 17:27
Ustalık Belgesi Olmayanlar İnşaatlarda Çalıştırılmayacak, System.String[]

Kütahya Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yayınladığı genelge gereği, yeni yılda ustalık belgesi olmayan inşaat işçilerinin inşaatlarda çalışamayacağını söyledi.19 Mayıstaki 5,9'luk depremde inşaat kalitesinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görme fırsatı bulduklarını ifade eden Başkan Karahan, konunun hassasiyetle takipçisi olduklarını söyledi.

Kütahya Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yayınladığı genelge gereği, yeni yılda ustalık belgesi olmayan inşaat işçilerinin inşaatlarda çalışamayacağını söyledi.

19 Mayıstaki 5,9'luk depremde inşaat kalitesinin insan hayatı için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görme fırsatı bulduklarını ifade eden Başkan Karahan, konunun hassasiyetle takipçisi olduklarını söyledi.

Belediye tarafından verilen belgelerin 2 yıl geçerli olacağını dile getiren Başkan Karahan, belgesiz ustaların inşaat şantiyelerinde çalıştırılmayacağını kaydetti.

Başkan Karahan, "Ustalık belgesi alınması zorunluluğu 16 Aralıkta Resmi Gazete'de yayımlanan 'Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmelik' ile açıklanmaktadır. Bu nedenle inşaat ve tesisat işlerinde yapım işi üstlenen yapı müteahhitlerinin yetki belgesiz usta çalıştırmalarına izin verilmeyecek. Yapılan kontrollerde ustaların yaptıkları işe uygun yetki belgelerinin bulunup bulunmadığını sıkı bir şekilde denetlenecek. Belge sahibi olmayan ustalara cezai müeyyide uygulanacak. Bunun için geçici inşaat ustalarımızı da müteahhitlerimizi de şimdiden uyarıyoruz. Ustalık yetki belgelerini mutlaka alın" dedi.

Ustalık yetki belgesi almak isteyen inşaat ustalarının diploma, nüfus cüzdanı sureti, 3 adet vesikalık fotoğraf ile birlikte Simav Belediyesine müracaatta bulunmaları gerektiğini bildiren Başkan Karahan, "Fen İşleri Müdürlüğü tarafından inşaat ustalarına 2015'e kadar geçici ustalık yetki belgesi verileceğini, ustalık belgesi olmayanlara inşaatlarda çalışma izni vermeyeceklerini bildirdi. - KÜTAHYA

Ustalık Belgesi Olmayanlar İnşaatlarda Çalıştırılmayacak
Ustalık Belgesi Olmayanlar İnşaatlarda Çalıştırılmayacak

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Ustalık Belgesi Olmayanlar İnşaatlarda Çalıştırılmayacak - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Ermenistan'a üst düzey darbe! Dağlık Karabağ'ın sözde savunma bakanı cephede yaralandı Son Dakika: Yükselişleri durdurulamıyor! Dolar ve euro yeni güne de rekorla başladı Hollandalı Geert Wilders'tan küstah NATO çağrısı: Türkiye atılsın Akıllara durgunluk veren olay! 8 yaşındaki çocuk 3 kişiyi öldürdü 2 günlük bebeğini öldürdüğü ileri sürülen anne, canlı yayınında gözaltına alındı Uzman isim Hatay'da öldürülen teröristlerle ilgili çarpıcı detayı paylaştı: Paramotorla sınırı geçmeleri Türkiye'de ilk kez oldu Silikonlarını yenilettiği konuşulan Serenay Sarıkaya eve çağırdığı doktoruna muayene oldu Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla 2 ay daha uzatıldı