Uyuşturucu Politikası Küresel Komisyonu: "Uyuşturucuyla Mücadele Aıds'in Yayılmasına Neden Oldu" - Son Dakika

Uyuşturucu Politikası Küresel Komisyonu: "Uyuşturucuyla Mücadele Aıds'in Yayılmasına Neden Oldu"

26.06.2012 08:38
Uyuşturucu Politikası Küresel Komisyonu:

Uyuşturucuyla mücadelenin AIDS'in yayılmasına neden olduğu bildirildi.

Uyuşturucuyla mücadelenin AIDS'in yayılmasına neden olduğu bildirildi.

Uyuşturucu Politikası Küresel Komisyonu (Global Commission on Drug Policy) Londra'da yayımladığı raporunda, dünyanın uyuşturucuyla savaşının HIV/AIDS salgınının yayılmasını hızlandırdığını belirtti.

Raporda, dünya genelinde yapılan araştırmalara göre uyuşturucuyla mücadele konusundaki baskıcı politikaların, uyuşturucu kullananların devletin sağlık hizmetlerinden yararlanmalarını engellediği ve bu kişileri HIV'in bulaşma riskinin çok yüksek olduğu yerlerde bulunmaya ittiği vurgulandı.

Raporda ayrıca ABD, Rusya ve Tayland AIDS'in önlenmesi konusunda Dünya Sağlık Örgütü'nün önerilerini görmezden gelmekle suçlandı.

Temmuz'da Washington'da yapılması planlanan uluslararası AIDS konferansına katılacak BM'den ve hükümetlerden, uyuşturucuyla mücadele konusundaki baskıcı politikalar ile HIV/AIDS'in yayılması arasında bağlantı bulunduğunu kabul etmeleri istenerek uyuşturucu bağımlılarının tedavilerine öncelik verilmesi çağrısında bulunuldu.

Uyuşturucuyla savaşın başarısız olduğunu belirten komisyon, derhal harekete geçilirse milyonlarca kişiye HIV bulaşmasının önlenebileceğini vurguladı.

Komisyonda, Meksika, Kolombiya, Brezilya, Şili, Polonya ve İsviçre'nin eski liderleri ile eski AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, eski ABD Dışişleri Bakanı George Schultz, Latin Amerikalı yazar Mario Vargas Llosa ve bazı işadamları da bulunuyor.

Muhabir : Şeyma Tahan/ AFP

Yayıncı : Göksel Sözer - LONDRA

Uyuşturucu Politikası Küresel Komisyonu: Uyuşturucuyla Mücadele Aıds'in Yayılmasına Neden Oldu

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Uyuşturucu Politikası Küresel Komisyonu: 'Uyuşturucuyla Mücadele Aıds'in Yayılmasına Neden Oldu' - Son Dakika


Son Dakika

Azerbaycan ordusu, Turan taktiğini uygulayarak Ermenistan'ın belini kırdı Durak dışında olduğu için kendisini almayan şoföre kızan kadın taksiyle takip ettiği otobüsü kırmızıya boyadı Kırmızı Oda'daki kadına şiddet yanlısı sözler sosyal medyada gündem oldu ABD başkanlığı için yarışan Biden, ücretsiz koronavirüs aşısı sözü verdi Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi İlker Başbuğ: En büyük hayalim Türkiye ile Azerbaycan'ı tek devlet olarak görmek Koronavirüsü ısıtarak öldüren yüz maskesi geliştirildi! Bulaş riskini sıfıra indiriyor Cephede dağılan sözde Karabağ Lideri Harutyunyan, Putin'den devreye girmesini istedi