'uyuyan Güzel'i Kurtarma Operasyonu - Son Dakika

'uyuyan Güzel'i Kurtarma Operasyonu

03.01.2012 17:04
'uyuyan Güzel'i Kurtarma Operasyonu

Burdur Gölü'nün su seviyesindeki düşüşe dikkati çekmek amacıyla Doğa Derneği, 7 Ocak'ta 'Burdur Gölü'ne Sadakat Yolculuğu' adı altında yürüyüş düzenleyecek.- Doğa Derneği, Burdur Gölü'nü Kurtarma Projesi Saha Sorumlusu Fatih Taşkıran yaptığı açıklamada, Burdur Gölü'nde 1975'ten bu yana su seviyesinin 12.25 metre alçaldığını belirtti.

Burdur Gölü'nün su seviyesindeki düşüşe dikkati çekmek amacıyla Doğa Derneği, 7 Ocak'ta 'Burdur Gölü'ne Sadakat Yolculuğu' adı altında yürüyüş düzenleyecek.- Doğa Derneği, Burdur Gölü'nü Kurtarma Projesi Saha Sorumlusu Fatih Taşkıran yaptığı açıklamada, Burdur Gölü'nde 1975'ten bu yana su seviyesinin 12.25 metre alçaldığını belirtti.Su seviyesindeki düşüşün en önemli sebebinin havzada suyun akılcı yöntemlerle kullanılmaması olduğunu vurgulayan Taşkıran, gölü besleyen su kaynaklarının barajlarda ve göletlerde tutulmaması gerektiğini kaydetti. Gölü kurtarmak için Doğa Derneği'nin 2007'den bu yana gölü kurtarma projesi yürüttüğünü belirten Taşkıran, Burdur Gölü'nün havzasındaki suyun akılcı kullanımını ve kurtarılmasını istiyoruz. Burdur Gölü'nün yöreye sağladığı iklim etkisi, mikroklima etkisi, tarım, hayvancılık ve insan yaşamı için kaçınılmazdırö dedi. Taşkıran, 2007'den bu yana yürütülen projede, tarımsal sulamada kullanılan suyun verimli kullanılması ve tekrar gölü besleyebilecek duruma gelmesi için çeşitli çalışmaların yapıldığını anlattı.

GÖLE SADAKAT YÜRÜYÜŞÜ

Pilot alanların oluşturulduğuna değinen Taşkıran, bu kapsamda çiftçiler için bilinçlendirme ve eğitim çalışmalarının yapıldığını, Burdur kamuoyunun da artık konu hakkında bilinçlenmeye başladığını vurguladı. 'Uyuyan Güzel' olarak adlandırılan Burdur Gölü'ndeki su seviyesinde görülen düşüşe dikkati çekmek için 7 Ocak'ta 'Burdur Gölü'ne Sadakat Yolculuğu' adıyla bir yürüyüş düzenleyeceklerini kaydeden Taşkıran, başta Burdur halkı olmak üzere tüm çevrecileri, saat 10.00'da göldeki çekilmenin en çok olduğu Senir ve Gökçebağ arasındaki bölgeye beklediklerini kaydetti.

AKDENİZ'DEN SU POMPALANSIN

Burdur Gölü'ne dikkat çekmek için çeşitli çalışmalar yapıldığını belirten Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, şunları söyledi 'Göl yoksa Burdur da yok' belgeseli hazırlandı. Göle dikkat çekmek için yürüyüş düzenlenecek. Burdur Gölü Türkiye'nin önemli gölleri arasında. Ancak son yıllarda yaşanan çekilme gölümüzü bugünkü konuma getirdi. Kuzey ve güney yönlerinden yüzlerce metre çekildi. Su seviyesi düştü. Gölü kurtarmak için yapılan çalışmalar yeterli değil. Göle akan bütün sular göletlerde, barajlarda tutulmuş durumda. Burdur Gölü'ne su lazım. Bu Akdeniz'den su pompalanmak suretiyle mi olur bilmiyorum ama bu tartışılmalı ve hayata geçirilmeli dedi.

Kaynak: DHA
Burdur'da şehit yakınları ve gaziler onuruna iftar programı düzenlendi Burdur'da şehit yakınları ve gaziler onuruna iftar programı düzenlendi Burdur protokolü şehit ve gazi aileleri ile iftar yemeğinde buluştu Burdur protokolü şehit ve gazi aileleri ile iftar yemeğinde buluştu Burdur polisi yurtta kalan depremzede çocuklara oyuncak dağıttı Burdur polisi yurtta kalan depremzede çocuklara oyuncak dağıttı

Son Dakika Güncel 'uyuyan Güzel'i Kurtarma Operasyonu - Son Dakika


Advertisement