Uzay Hukuku" Kitabı Tüm Kitapçılarda - Son Dakika

Uzay Hukuku" Kitabı Tüm Kitapçılarda

09.04.2022 04:16
Uzay Hukuku" Kitabı Tüm Kitapçılarda

Bilişim ve teknoloji hukuku uzmanı, avukat Görkem Gökçe'nin "Uzay Hukuku-Dünü, Bugünü, Yarını" isimli kitabı On İki Levha Yayıncılık tarafından yayımlandı.

Bilişim ve teknoloji hukuku uzmanı, avukat Görkem Gökçe'nin "Uzay Hukuku-Dünü, Bugünü, Yarını" isimli kitabı On İki Levha Yayıncılık tarafından yayımlandı.

Beş bölümden oluşan kitapta uzay hukukunun temel kavramlarına, mevcut uzay faaliyetlerine ve bunların hukuki rejimine, uzay faaliyetlerinden doğan temel hukuki sorunlara, mevcut uzay hukuku düzenlemelerine ve uzay hukukunun yakın geleceğinde gündeme gelmesi beklenen gelişmelere değiniliyor.

Kitabın içeriğine ilişkin bilgi veren Gökçe, "Yakın gelecekteki uzay hukuku sorunlarını tespit etmeye ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerimi sunmaya çalıştım" diye konuştu.

Gökçe şöyle devam etti: "Uzay hukuku, bugüne kadar bir kamu hukuku alanı olan devletler genel hukukunun bir dalı olarak görülmüştür. Ancak Amazon, Blue Origin, SpaceX, Virgin Galactic, Mitsubishi gibi özel şirketlerin de uzay faaliyetleri konusunda yaptıkları yüklü yatırımlar ve bu yatırımlar sayesinde uzayın kapılarının sıradan insanlara da açılıyor olması, uzay hukukunda özel hukuk sorunlarının da doğmasını kaçınılmaz kılmaktadır."

SORUNLAR HAYATİ

"Bu nedenle mesleki anlamda daha çok bilişim hukuku ve özel hukuk alanında yoğunlaşmış olmama rağmen uzay hukukundaki bu gelişmelere kayıtsız kalmadım ve özellikle yakın gelecekteki uzay hukuku sorunlarını tespit etmeye ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerimi sunmaya çalıştığım bu kitabı yazdım."

Uzaydaki çöplerin ve enkazların bertaraf edilmesine ilişkin ciddi bir hukuki rejime ihtiyaç olduğunu aktaran Gökçe, "Bildiğiniz üzere son zamanlarda biz hukukçular arasında da web 3.0, blokzincir ve metaverse gibi bilişim kavramları çokça tartışılıyor. Bu konuların da günlük hayatımızı ve hukuk düzenlemelerini etkilemeleri muhtemel olmakla birlikte yeni uzay faaliyetlerinin hayatımızı ve hukuku çok daha hızlı ve kaçınılmaz bir biçimde etkileyeceğini düşünüyorum. Çünkü uzay faaliyetlerinin çözüm aradığı sorunlar çok daha gerçek ve hayati. Uzay çöpleri ve enkazları şimdiden dünyadaki günlük hayatı etkilemeye başladı bile."

"Örneğin geçtiğimiz yıl mayıs ayında herkes Çin'in uzaya gönderdiği Long March-5B Y2 roketinin nereye düşeceğini konuşuyordu. Neyse ki bu roket okyanusa düştü ve ciddi bir zarara neden olmadı. Ancak bu daha sonra böyle bir kazanın yaşanmayacağı anlamına gelmiyor ve bu nedenle uzaydaki çöplerin ve enkazların bertaraf edilmesine ilişkin ciddi bir hukuki rejime ihtiyaç var."

TAŞ TEPELER TARİH KİTAPLARINI DEĞİŞTİRECEK

2020'NİN EN İYİ UZAY KİTAPLARI

YORUMLAR
500
Bakan Kasapoğlu, Gençlik Bilişim Festivali'ndeki stantları gezdi Bakan Kasapoğlu, Gençlik Bilişim Festivali'ndeki stantları gezdi Bakan Varank, 4 ayrı ilde gerçekleştirilecek Gökyüzü Gözlem Etkinliği'nin takvimini duyurdu Bakan Varank, 4 ayrı ilde gerçekleştirilecek Gökyüzü Gözlem Etkinliği'nin takvimini duyurdu Mardin'de 800 Kişi CHP'ye Katıldı Mardin'de 800 Kişi CHP'ye Katıldı

Son Dakika Teknoloji Uzay Hukuku' Kitabı Tüm Kitapçılarda - Son Dakika


Advertisement