Uzayda yaşam için bu alan işaret edildi! - Son Dakika

Uzayda yaşam için bu alan işaret edildi!

30.06.2022 09:53
Uzayda yaşam için bu alan işaret edildi!

Bilim insanlarının Büyülü Göl olarak adlandırdığı bölgenin uzayda yer alan yaşam kaynaklarından biri olabileceği düşünülüyor.

NASA, bilim adamlarının uzayda yaşam arayışları devam ediyor. Mars'ta çekilen bu görüntünün ise dünya dışındaki eski mikrobiyal yaşamın ilk kanıtının olabileceği yeri gösteriyor. NASA'nın Perseverance aracından çekilen bu görüntüdeki alana uzmanlar tarafından "Enchanted Lake" (Büyülü Göl) adı verildi.

Mars'ta yer alan Büyülü Göl uzayda yaşama ev sahipliği yapmış olabilir

Herhangi bir su birikintisinin olmadığı bu alana göl adı verilmiş olması şaşırtıcı gelebilir. Ancak Mars yüzeyindeki suyun milyarlarca yıl önce yok olduğu düşünülüyor. ve gezegende su varken, bu bölgenin de bir göl olduğuna inanılıyor. Bu göl milyarlarca yıl önce uzayda yaşam kaynaklarından biri olabilir.

NASA, Mars gizemini çözmek için yardımınızı istiyor

Büyülü Göl, bilim insanlarının milyarlarca yıl önce suyla dolu olduğuna inandığı Jezero Krateri'nin batı ucundaki bir deltada yer alıyor. Delta, ince tortul kaya katmanları içeren, yelpaze şeklinde devasa bir alanı kapsıyor. Bölgenin bu jeolojik özelliği bilim insanlarını Mars'ta su olduğuna inandırıyor.

Uzayda yaşam için bu alan işaret edildi!

Bu kayaların krater gölüne akan nehirden gelen çamur, silt ve kumdan oluştuğu düşünülüyor. Göl çevresindeki organizmaların da fosilleşmiş bir şekilde katmalar arasında sıkışmış olabileceğine inanılıyor. Bu yüzden Perseverance araştırmalarına göl çevresinde devam ediyor.

Paylaşılan görüntünün Nisan ayında çekildiği belirtiliyor. Perseverance bu tarihten beri deltada ilerlemesini sürdürüyor. Uzay aracı şuanda görev ekibinin "Hogwallow Flats" adını verdiği tortul kayalar alanında çalışmaya devam ediyor. Önümüzdeki haftalarda, Perseverance yakındaki bazı kayalardan örnek alacak.

Toplanan örnekler, ayrı bir görev ile birlikte Dünya'ya gönderilecek. Bilim insanları ise nihayet, Mars'ta yaşamın var olup olmadığını belirlemek için toplanan örnekleri analiz etme fırsatı yakalayacak. Olası bir yaşam kalıntısı uzayda yalnız olmadığımıza kanıt olabilir.

Bu kalıntılar aynı zamanda Dünya'da yaşamın nasıl geliştiğine dair bazı sırların çözülmesine de ışık tutabilir. Peki siz uzayda yaşam olduğuna inanıyor musunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR
500
Su kanalına düşen otomobildeki 2 kişi hayatını kaybetti Su kanalına düşen otomobildeki 2 kişi hayatını kaybetti Nazilli'de deforme olan iyi su boruları yenileniyor Nazilli'de deforme olan iyi su boruları yenileniyor Kahta Kalesi 17 yıl sonra kapılarını ziyaretçilerine açtı Kahta Kalesi 17 yıl sonra kapılarını ziyaretçilerine açtı
Kaynak: Shiftdelete

Son Dakika Güncel Uzayda yaşam için bu alan işaret edildi! - Son Dakika

Bu haber Shiftdelete tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Shiftdelete tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Shiftdelete kurumudur.

Advertisement
Haberi Paylaş