Uzayı Neden Karanlık Görürüz? - Son Dakika

Uzayı Neden Karanlık Görürüz?

01.06.2021 14:05
Uzayı Neden Karanlık Görürüz?, System.String[]

Evren içinde milyarca yıldızı ve gezegeni barındırıyor.

Evren içinde milyarca yıldızı ve gezegeni barındırıyor. Yine de bu kadar çok cisim olmasına rağmen evrenin büyük bölümü boşluktan oluşur. Bu boşluğun tamamı karanlıktır. Hiç düşündüğünüz mü evreni neden karanlık görürüz?

Dünya'mız bizi zararlı uzay cisimlerinden koruyan atmosferle kaplıdır. Güneş'ten gelen  zararlı ışınlar atmosferde dağılır. Bu olay renkleri görmemizi sağlar. Uzayda bir atmosfer olmadığı için ışık belirli bir yere çarpana kadar düzlem halinde gider. Işık bir cisme çarptığında renkleri görürüz.

Uzayda ışığın bir cisme çarptığında ışığı görecek kadar güçlü bir atmosfer yoktur. Ayrıca uzayda bizim görmediğimiz gama ışınları vardır. Gözlerimiz bu ışığı göremediği için ışığı da seçemiyoruz. Ayrıca evrenimiz büyüme devam ettiği ve sonsuz olduğu için bize ulaşmayan birçok ışık vardır. Evren büyüdükçe ışıkların dalga boyu uzamaktadır.

DOPPLER ETKİSİ

Bu nedenle yıldızların ışığı da uzaklaşmaktadır. Bu da ışığın dalga boyunu uzatmaktadır. Bu olaya Doppler etkisi adı verilmiştir.

Başka bir paradoksa göre evren sonsuz değildir. Büyük Patlama'dan önce evrende yoğun bir ışık vardı. Evren genişledikçe soğuyamaya başladı. Işığın kaynaktan çıkıp ilerlemesi gereken mesafeler arttı.

İşte bu olaylar yüzünden ışık saçan gök cisimleriyle evrenimizi karanlık görüyoruz.

Uzayı Neden Karanlık Görürüz?

Son Dakika Teknoloji Uzayı Neden Karanlık Görürüz? - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

TÜİK merak edilen araştırmanın sonuçlarını yayınladı! Gelir seviyesi en yüksek olan il İstanbul 10:58 TÜİK merak edilen araştırmanın sonuçlarını yayınladı! Gelir seviyesi en yüksek olan il İstanbul Çılgın at kontrolden çıktı! Dünyaca ünlü meydanı birbirine kattı 10:55 Çılgın at kontrolden çıktı! Dünyaca ünlü meydanı birbirine kattı Altının gram fiyatı 500 lira seviyesinden işlem görüyor 10:48 Altının gram fiyatı 500 lira seviyesinden işlem görüyor
Son Dakika! Koronavirüs aşı uygulamasında yaş sınırı 25'e indi 10:43 Son Dakika! Koronavirüs aşı uygulamasında yaş sınırı 25'e indi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın koronavirüse karşı önerdiği lezzetin dalından sofraya yolculuğu başladı 10:19 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın koronavirüse karşı önerdiği lezzetin dalından sofraya yolculuğu başladı Yıllarca bir tarihin üzerinde oturmuşlar! Arkeologlar Şanlıurfa'da yeni bir keşif yaptı 10:09 Yıllarca bir tarihin üzerinde oturmuşlar! Arkeologlar Şanlıurfa'da yeni bir keşif yaptı
1 Temmuz'dan itibaren tam normalleşmeye geçiliyor! 10:07 1 Temmuz'dan itibaren tam normalleşmeye geçiliyor! Çin'de gündem olan olay! Bir şirket 28 saatte 10 katlı koca binayı böyle inşa etti 09:54 Çin'de gündem olan olay! Bir şirket 28 saatte 10 katlı koca binayı böyle inşa etti
Advertisement