'üzerimde Bomba Var' Sözüne 3 Yıl Hapis İstemi - Son Dakika

'üzerimde Bomba Var' Sözüne 3 Yıl Hapis İstemi

03.01.2012 11:16
'üzerimde Bomba Var' Sözüne 3 Yıl Hapis İstemi

Adana'da durumundan şüphelenip, kimlik kontrolü yapmak isteyen polislere çantasındaki piknik tüpünü gösterip "üzerimde bomba var" diyerek panik yaşanmasına neden olan inşaat işçisi 49 yaşındaki Sedat Tanır hakkında, 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Adana'da durumundan şüphelenip, kimlik kontrolü yapmak isteyen polislere çantasındaki piknik tüpünü gösterip "üzerimde bomba var" diyerek panik yaşanmasına neden olan inşaat işçisi 49 yaşındaki Sedat Tanır hakkında, 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Olay, merkez Seyhan İlçesi, Kurtuluş Mahallesi, Atatürk Caddesi'nde 5 Aralık 2011'de meydana geldi. Adana Valiliği'ne 150 metre mesafede, Gar ve sosyal tesislerin önünde şüpheli bir kişinin dolaştığı ihbarı yapıldı. Polis ekipleri bölgeye gidip eşkali verilen şüpheliyi araştırmaya başladı. Eşkale uyan şüpheli, Atatürk Caddesi'nde orta refüjde otururken bulundu. Şüpheli Sedat Tanır, yanına yaklaşarak kimlik kontrolü yapmak isteyen polisin "Neden yol ortasında oturuyorsun?' diyerek kalkmasını söylemesi üzerine, "üzerimde bomba var" diye bağırdı. Kimlik kontrolü yapmaktan vazgeçerek, geri çekilen polis, üzerinden kablolar da sarkan şüphelinin olduğu yerde kalmasını söyledi. Polis, şüphelinin ikazlarına rağmen yanına gelmeye devam etmesi karşısında silahını çekerek havaya ateş etti. Polis 2 el uyarı ateşi yapınca şüpheli "Tamam, duruyorum" diyerek sırtındaki çantayı yere koydu. Polis, şüpheliyi montunu da çıkarttıktan sonra kelepçe takarak etkisiz hale getirdi. Bomba imha uzmanlarının kontrol ettiği sırt çantasından, bir adet boş piknik tüpü, 2 adet walkman ile özel eşyalar çıktı.

KALACAK YERİM YOKTU, MORALİM BOZUKTU

Çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Sedat Tanır, ifadesinde "Orada oturup düşünüyordum. Kalacak yerim olmadığı için moralim de çok bozuktu. Kalacak yer düşünüyordum. Bu esnada polis gelerek sırt çantamda ne olduğunu sordu. Ben de moralim bozuk olduğu için 'bomba var' dedim. Polis geri çekilirken bir şey daha sordu. Anlamadım. Ne sorduğunu öğrenmek için yanına giderken bir el havaya ateş etti. Neden çantayı yere koymam gerektiğini sormak isterken bir el daha ateş etti. Bunun üzerine çantayı yere koydum. Polisin uyarısı üzerine montumu da çıkardım. Sonra bana kelepçe takarak emniyete götürdüler" dedi.

Yaptıklarından pişman olduğunu belirten Tanır, "Canımdan bezdiğim için böyle davrandım. Şimdi yaptıklarımdan çok pişmanım" diye konuştu.

Soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet Savcısı, olayla ilgili iddianamede hazırladı. 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'ne gelen iddianamede, sanık Sedat Tanır hakkında 'genel güvenliği kasten tehlikeye sokmak' suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istendi. Sanık Tanır'ın yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

MKA(OA/AAA) - Adana

Kaynak: DHA
Çocukların beslenme çantalarını Kuşadası Belediyesi dolduruyor Çocukların beslenme çantalarını Kuşadası Belediyesi dolduruyor Depremzede ailenin semt pazarına kurduğu çadır yandı Depremzede ailenin semt pazarına kurduğu çadır yandı Seyhanlı hentbolcular Rize'den galibiyet ile döndü Seyhanlı hentbolcular Rize'den galibiyet ile döndü

Son Dakika Güncel 'üzerimde Bomba Var' Sözüne 3 Yıl Hapis İstemi - Son Dakika


Advertisement