Uzman isim tarikatları irdeledi! Tehlike arz edenlerin ortak özelliklerini tek tek sıraladı - Son Dakika

Uzman isim tarikatları irdeledi! Tehlike arz edenlerin ortak özelliklerini tek tek sıraladı

09.10.2020 17:15

Geçtiğimiz günlerde infiale yol açan Uşşaki tarikatı sözde lideri Eyüp Fatih Şağban'ın 12 yaşındaki bir kız çocuğa cinsel saldırı suçunu işlediği iddiasıyla tutuklanmıştı. Bunun üzerine yeniden alevlenen 'tarikatlar' sorununa ilişkin tartışmalar sürerken KOM Başkanı Mahmut Çorumlu, 5 maddede tarikatların tehlikeli olup olmadığını sıraladı.

Son dönemde toplumda infiale yol açan olay nedeniyle bazı tarikatlar oldukça tepki çekmişti. Fatih Nurullah takma adıyla Uşşaki tarikatı lideri olarak kendini tanıtan Eyüp Fatih Şağban'ın 12 yaşındaki bir kız çocuğa cinsel saldırı suçunu işlediği iddiasıyla tutuklanmasının ardından yeniden alevlenen 'tarikatlar' sorununa ilişkin tartışmalar devam ediyor. Habertürk yazarı Yasemin Güneri, "Bir tarikatın tehlikeli olup olmadığını nasıl anlarız?" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Güneri yazısında Emniyet'in en kritik isimlerinden birisi olan Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanı Mahmut Çorumlu'nun tarikatlar hakkındaki görüşlerini aktardı.

"OSMANLI DÖNEMİNDE BİLE TARİKATLAR DENETLENİYORDU"

Yasemin Güneri'nin yazısı şöyle:

"Fatih Nurullah takma adıyla Uşşaki tarikatı lideri olarak kendini tanıtan Eyüp Fatih Şağban'ın 12 yaşındaki bir kız çocuğa cinsel saldırı suçunu işlediği iddiasıyla tutuklanmasının ardından yeniden alevlenen 'tarikatlar' sorununa ilişkin tartışmalar devam ediyor.

Tarikatları 'sosyal ağ' olarak görenlerin sayısı azımsanmayacak kadar çok. Bu nedenle her geçen gün mürit sayısını artıran tarikatların kapatılmasını mı, denetlenmesini mi tartışacağımıza karar verelim.

Bu noktada da, Osmanlı döneminde bile denetlenen tarikatların, günümüzde denetlenmesinde yaşanan sıkıntıların bir an önce çözülmesi gerekir.

İçişleri Bakanlığı koridorlarında gezerken, FETÖ ile mücadele konusunda uzmanlığı ve başarısı tüm camia tarafından bilinen KOM Başkanı Mahmut Çorumlu ile karşılaştım.

"FETÖ, İSLAMİ CEMAAT VE TARİKATLARI HÜKÜMETLE KARŞI KARŞIYA GETİRMEYE ÇALIŞIYOR"

Son günlerde kamuoyuna yansıyan tarikatlar ve cemaatler konusunda sohbet etme şansımız oldu. Sohbet sırasında, 'Bir tarikatın tehlikeli olup olmadığını sivil bir vatandaş nasıl anlar?' sorusunu yönelttim. Çorumlu, 'Uzun süredir FETÖ, İslami cemaat ve tarikatlarla hükümeti karşı karşıya getirmeye çalışıyor' cümlesini kurdu."

Güneri, "Bir tarikatın tehlikeli olup olmadığını sivil bir vatandaş nasıl anlar" KOM Başkanı Çorumlu'nun verdiği yanıtı aktardı:

"Din istismarıyla ülkede darbe yapmaya bile yeltenen FETÖ'nün, bu kez tarikatlara el atması aslında beklenen bir durum. GATA Başhekim Yardımcısı'nın yarattığı infial de bunun en önemli kanıtlarından biri olmalı.

TEHLİKE ARZ EDEN TARİKATLARIN ORTAK ÖZELLİKLERİ NELER?

Gelelim sorumuza…

Bir tarikatın tehlikeli olup olmadığını nasıl anlarız?

İşte, işin uzmanı Mahmut Çorumlu'nun verdiği hap gibi yanıt:

  • Kod isim kullanan her grup, cemaat ve tarikatlar sıkıntı yaratır. Ayrıca çok tehlikelidir. FETÖ ve Adnan Hoca'da da gördük bunu.
  • Mehdilik ve Mesihlik olanlara dikkat etmek gerekir. Sıkıntılıdır.
  • Devlet içinde örgütlenmeye çalışan ve devlet hiyerarşisine "gölge hiyerarşi" kuranlar.
  • Şeffaf olmayan, herkesin rahatlıkla girip çıkamadığı ve kapalı kapılar ardında sırları olanlara dikkat etmek gerekir.
  • Devletin kurucu felsefesine karşı olanlar tehlikelidir."
Uzman isim tarikatları irdeledi! Tehlike arz edenlerin ortak özelliklerini tek tek sıraladı

Son Dakika Güncel Uzman isim tarikatları irdeledi! Tehlike arz edenlerin ortak özelliklerini tek tek sıraladı - Son Dakika

YORUMLAR (12)
  • ...: Sonuç şu, bütün tarikatlar cemaatler kapatılsın. Bu ülkeye zarardan başka hiç bir hayırları yok Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • MRS GÖZCÜ: Camiler varken tarikatlar neden diye sorgulanmalı önce.. Caminin yetersiz olduğunu mu düşünüyorsunuz ya da kuran kurslarının. Tarikatın ne zaman kime bir faydası görülmüş. Anca örgütleşip devletin başına bela olmuş ve insanı cahilleştirip köleleştirmekten başka bir işe yaramamıştır.Hee işe yaramıştır ama başındakilerin işine yaramıştır.Kolay yoldan zengin olmak ve hizmet görmek. Tabiki bu düzenin bozulmasını istemez yılanlar. Maffettiler ülkeyi, toplumu, aileleri, bütünlüğü.. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Skandallarla gündemden düşmeyen Miley Cyrus: Bizi uzaylılar kovaladı Gaziantep Teknik Direktörü Marius Sumudica, Etik Kurulu'na sevk edildi Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, İBB'nin söktüğü dikey bahçelere talip oldu Denizde boğulma tehlikesi geçiren kızını kurtaran kahraman baba, kendi canından oldu Bursa'da Gelecek Partisi'nden erken kopuş! İlçe Başkanı dahil 30 kişi istifasını verdi Giydiği çorap nedeniyle eleştirildikten sonra reklam teklifi bekleyen Seda Sayan'ın başına talih kuşu kondu Hırsızlık yaptığı evden çıkarken yakalanan çocuk: Su içmek için eve girdim Bilim insanlarından yeni araştırma! Koronavirüsün insanı nasıl hasta ettiği ortaya çıktı