Uzmanından sahte tatil sitelerine karşı 8 güvenlik önerisi - Son Dakika
Güncel

Uzmanından sahte tatil sitelerine karşı 8 güvenlik önerisi

Uzmanından sahte tatil sitelerine karşı 8 güvenlik önerisi

Okulların 3 aylık yaz tatiline girmesiyle birlikte vatandaşlar tatil hazırlıklarına başladı.

20.06.2022 12:34  Güncelleme: 12:44
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Okulların 3 aylık yaz tatiline girmesiyle birlikte vatandaşlar tatil hazırlıklarına başladı. Sahte tatil siteleri ve villa dolandırıcılığının yaygın olduğunu söyleyen ve güvenlik önerilerinde bulunan Laykon Bilişim Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, cihazların ve kişisel verilerin güvende tutulmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yaz ayları için tatil planlamalarına başlayan vatandaşların cihazlarında meydana gelebilecek dijital ihlallere karşı dikkatli olması gereken noktalar bulunduğunu vurgulayan Akkoyunlu, kişisel bilgilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmemesi ve cihazları korumak için 8 uyarıda bulundu.

GÜVENLİK GÜNCELLEMERİNİ MUTLAKA YAPIN

Yaz tatili planlarının kabusa dönüşmemesi için 8 öneride bulunan Akkoyunlu şu bilgileri verdi:

"Akıllı telefonunuza, tabletinize veya dizüstü bilgisayarınıza gelen güvenlik güncellemelerini mutlaka yapın.

"Olası kimlik hırsızlığı saldırılarına karşı koruma sağlamak için tüm çevrimiçi hesaplarınızın parolalarını güncelleyin. Benzer olmayan, güçlü parolalar seçin. Ek olarak, çok faktörlü (MFA) veya iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) çözümlerini kullanabilirsiniz.

"Hırsızlık veya cihazın güvenliğinin ihlal edilmesi gibi olasılıklara karşı verilerinizi her zaman yedekleyin.

"Otelden ayrıldığınız zamanlarda veri hırsızlığını önlemek ve cihazlarınızı korumak için harici sabit diskler, dizüstü bilgisayarlar ve USB bellekler gibi cihazları otelinizde kasa gibi güvenli bir yerde bırakın. Cihazın gözetimsiz bırakılması veya kaybolması durumunda verilerinizi korumak için ise tüm mobil cihazlarınızdaki şifreleri ve PIN'leri etkinleştirin."

ÜCRETSİZ Wİ-Fİ'LERE BAĞLANMAKTAN KAÇININ

Ücretsiz Wi-Fi'lere bağlanma noktasında uyarılarda bulunan Akkoyunlu şöyle devam etti:

"Restoranlarda, havaalanlarında, kafelerde veya otellerde halka açık ücretsiz Wi-Fi'lere bağlanmaktan kaçının. Ayrıca, parolalı ağları seçin ve çevrimiçi etkinliğin gizlice takip edilmesini önlemek için bir VPN kullanmayı unutmayın.

"Tatilde internette gezinirken kötü amaçlı saldırılara karşı koruma sağlamak için Bitdefender Total Security gibi tüm cihazlarınızı koruyabilecek ödüllü bir güvenlik çözümü kullanın. Hesaplarınızda şüpheli etkinlikler olup olmadığını düzenli olarak takip edin.

"Siber saldırganların herkese açık olarak cihazınıza bağlanmasını önlemek için cihazınızda otomatik Bluetooth bağlantısını devre dışı bırakın.

"Kişisel olarak paylaştığınız bilgiler saldırganlar tarafından arkadaşlarınızı ve ailenizi dolandırmak için kullanılabilir. Bu nedenle, aktiviteleriniz ve konumunuz hakkında sosyal medya platformlarında paylaşım yaparken çok dikkatli olun."


Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Uzmanından sahte tatil sitelerine karşı 8 güvenlik önerisi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Gölcük Yaylası Ramazan Bayramı Sonrası Kalabalıklaştı
  00:16 Gölcük Yaylası Ramazan Bayramı Sonrası Kalabalıklaştı

  Kütahya'nın Simav ilçesine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Gölcük Yaylası'ndaki mesire alanı, Ramazan Bayramı sonrası piknik yapmak isteyen vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü. Krater gölü, karaçam ağaçları, yürüyüş ve bisiklet yolu, taş konak evleri ve sosyal tesisleriyle ünlü olan Gölcük Yaylası, hafta sonu turist akınına uğradı. Araç kuyrukları oluşurken, yer bulmakta zorlanan vatandaşlar yoğun kalabalık nedeniyle sıkıntı yaşadı.

 • THY'nin lastiği patlayan uçağı havalanmadı, yolcular isyan etti
  00:12 THY'nin lastiği patlayan uçağı havalanmadı, yolcular isyan etti

  Van'da THY'nin lastiği patlayan uçağı saatlerdir havalanmayınca yolcular duruma tepki gösterdi. THY'nin bugün saat 18.10'da yapılması planlanan Van-İstanbul seferi, uçağın tekerleğinin patladığı gerekçesiyle gerçekleştirilemedi. Saat 23.00'a kadar bekleyen yolcular, duruma tepki gösterdi. Havalimanında alkış tutup tepki gösteren yolcular, bekleyişlerini sürdürüyor.

 • İsrail, İran'ın saldırı için İHA havalandırdığını açıkladı
  00:11 İsrail, İran'ın saldırı için İHA havalandırdığını açıkladı

  İsrail ordusu, İran'ın ülkeye saldırmak üzere silahlı insansız hava araçları (İHA) havalandırdığını duyurdu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkenin savunma sistemlerinin aktif hale getirildiğini ve ordunun hazır olduğunu belirtti. İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ise İsrail'in düzenlediğini söylediği saldırının ülkesinin topraklarına yönelik bir saldırı olduğunu vurgulayarak, cezalandırılması gerektiğini ifade etti.


Advertisement