Son Dakika Haberleri: Üzümde Kaliteyi Arttırma Çalışmaları

Üzümde Kaliteyi Arttırma Çalışmaları

28 gün önce

Manisa'nın Alaşehir ilçesinde sofralık ve kuru üzümde kaliteyi arttırmak, üretim aşamasında karşılaşılan sorunlara çözüm üretmek amacıyla üzüm üreticileriyle anket çalışması yapıldı.

Üzümde Kaliteyi Arttırma Çalışmaları, System.String[]
Manisa'nın Alaşehir ilçesinde sofralık ve kuru üzümde kaliteyi arttırmak, üretim aşamasında karşılaşılan sorunlara çözüm üretmek amacıyla üzüm üreticileriyle anket çalışması yapıldı.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Alaşehir Meslek Yüksekokulu, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Alaşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliği ile yapılan çalışmada, üreticilere gübreleme, hasat, toprak analizi, yaprak analizi, sulama suyu analizi ve pazarlama alanlarında çeşitli sorular yöneltildi.

Alaşehir ve çevre mahallelerde yüz yüze görüşmelerle yapılan anket çalışmasında üreticiler taleplerini de dile getirdi.

Anket sonucunu gazetecilerle paylaşan Manisa Celal Bayar Üniversitesi Alaşehir Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Şenay Aydın, bağların doğru şekilde beslenemediği, gübreleme aşamasında hatalar yapıldığı, toprak, yaprak ve sulama suyu analizlerinin ihmal edildiğini tespit ettiklerini söyledi.

Aydın, bizzat sahaya inerek, üreticilerle yüz yüze yaptıkları araştırmalarda üreticilerin atadan kalma bilgilerle çiftçilik yaptığını ve zirai amaçla düzenlenen toplantılara genellikle katılmadıklarını gördüklerini dile getirerek, "Üreticilerin en büyük şikayetleri ise girdi maliyetlerinin yüksek olması, üzüm fiyatlarında istikrarsızlık yaşandığı, çözüm olarak ta kooperatifleşmeyi önerdikleri belirlendi. Bu alanda çalışmaya, araştırmaya ve çözümler üretmeye devam edeceğiz." dedi.Eski Çalışanıyla Cinsel İlişki Görüntüleri Kaydedilen İş Adamı, Karakola Koştu Kızı, Patronu Tarafından Tacize Uğrayan Anne Sinir Krizi Geçirdi

Son Dakika! Putin: Teröristler 700 Kişiyi Rehin Aldı, İçinde ABD Vatandaşları da Var