Uzun, İnce Bir Yolda Türkiye'nin AB Yolculuğu - Son Dakika

Uzun, İnce Bir Yolda Türkiye'nin AB Yolculuğu

08.07.2013 17:36
Uzun, İnce Bir Yolda Türkiye'nin AB Yolculuğu, System.String[]

Türkiye için Avrupa Birliği süreci başladığı günden bu yana zorluklarla ve engellerle dolu bir yol olmuştur.

Türkiye için Avrupa Birliği süreci başladığı günden bu yana zorluklarla ve engellerle dolu bir yol olmuştur. Tarih Vakfı'nın bu süreçten yola çıkıp Kasım 2011'den bu yana Cartooning for Peace ile işbirliği içinde yürüttüğü ve Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği'nin ortaklaşa finanse ettiği "Karikatürlerle Türkiye-AB İlişkileri Projesi" izleyicilerin bu kritik sürece başka bir gözle bakmasını sağlıyor.

19 Eylül Çarşamba günü başlayacak olan serginin temelinde Türkiye-AB ilişkilerinde farklı ulusçuluklardan kaynaklanan samimiyet eksikliğinin ortaya konulmasının bu konudaki dirençlerin kırılmasında yararlı ve etkili olacağı düşüncesi yatıyor. Sergide yalnız Türkiye'den değil, başka ülkelerden karikatürcülerin de konuyla ilgili çalışmaları yer alıyor.

Serginin gerçekleştirilmesi için 2006 yılında ünlü Fransız karikatürcü Plantu'nun önderliğinde kurulan ve pek çok ülkeden çizeri bir araya getiren Cartooning for Peace ile işbirliğine gidildi. Türkiye'den sergiye katılan karikatürcüler arasında Ali Ulvi, Altan Erbulak, Bülent Düzgit, Ferruh Doğan, İsmail Gülgeç, Nehar Tüblek, Oğuz Aral ve Turhan Selçuk gibi artık aramızda olmayan karikatürcüler yanında Bedri Koraman, Emre Ulaş, Ercan Akyol, Haslet Soyöz, Latif Demirci, Musa Kart, Tan Oral, Osman Turhan gibi çizerler de yer alıyor. Cartooning for Peace'den ise Plantu, Aurel, Ali Dilem, Patrick Chappatte, Michel Kichka, Nicolas Vadot, No-rio, Mikhail Zlatkovsky, Giorgio Forattini, Damien Glez gibi dünyaca tanınmış çizerler işlerini sergiliyorlar. Türkiye'den Piyale Madra, Cumhuriyet gazetesi çizeri Semih Poroy, Şalom gazetesi çizeri İzel Rozental ile Hayati Arabacıoğlu ve Firuz Kutal da sergide yapıtları bulunan Cartooning for Peace üyeleri arasında.

Gelecekteki Avrupa Birliği haritasının dışında kalmak istemeyen Türkiye'nin dünden bugüne yaşadığı süreci sanatçıların gözünden okumak isteyenler için sergi kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor. Tarih Vakfı, bütün sanatseverleri 19 Eylül-1 Ekim 2012 tarihleri arasında Cezayir Lokantası'na davet ediyor.

- Kaynak: KurumsalHaber.com

Son Dakika Basın Bültenleri Uzun, İnce Bir Yolda Türkiye'nin AB Yolculuğu - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Devlet Bahçeli'nin Basın Danışmanı'ndan Bülent Arınç'a jet yanıt: Demirtaş'ın tahliyesini istemek haysiyetsizliktir Bülent Arınç'tan çok tartışılacak sözler: Osman Kavala'nın tutukluluğuna hayret ediyorum, Demirtaş da tahliye olabilir Yol isteyen sürücüye önce küfretti, ardından aracına zarar verdi! Dehşet anları kamerada Trafik cezası olanlar dikkat! Yapılandırmada borcunu peşin ödeyene yüzde 25 indirim uygulanacak Ünlü müzeden esprili paylaşım: Aleyna Tilki'nin balmumu heykeli de karantinaya alındı Aralarında polis, uzman çavuş ve öğretim görevlisinin bulunduğu 10 kişi, sit alanında define ararken yakalandı AB ve Almanya'dan art arda Türkiye'yle gerilimi tırmandıracak tehditler: Dönüm noktasındayız Koronavirüsü dize getiren Avustralya'da 52 bin kişi rugby maçını tribünden takip etti