Vahit Kirişci: "Bir Enflasyon Problemimiz Var, Netice İtibarıyla Bu Ülkede Üretim Var, Bu Ülkede İstihdam Var" - Son Dakika

Vahit Kirişci: "Bir Enflasyon Problemimiz Var, Netice İtibarıyla Bu Ülkede Üretim Var, Bu Ülkede İstihdam Var"

06.12.2022 14:33

Tarım Bakanı Vahit Kirişci, Tarımda Türkiye Yüzyılı Çalıştayı’nda; “Evet bir enflasyon problemimiz var. Bu enflasyonla ilgili bu ayki enflasyon rakamlarında bir aşağı doğru düşüş var. Netice itibarıyla bu ülkede üretim var. Bu ülkede istihdam var. Bu ülkede ihracat var. Bu ülkede bulunurluk konusunda en ufak bir problem yok” dedi.

DİLAN KUTLU

Tarım Bakanı Vahit Kirişci, Tarımda Türkiye Yüzyılı Çalıştayı'nda; "Evet bir enflasyon problemimiz var. Bu enflasyonla ilgili bu ayki enflasyon rakamlarında bir aşağı doğru düşüş var. Netice itibarıyla bu ülkede üretim var. Bu ülkede istihdam var. Bu ülkede ihracat var. Bu ülkede bulunurluk konusunda en ufak bir problem yok" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Antalya'da tohum sanayicileri ile sertifikalı tohum üretimi yapan çiftçileri bir araya getiren Tarımda Türkiye Yüzyılı Çalıştayı'nda konuştu. Kirişci, AKP'nin iktidara gelmeden önce bir tarım ve tohum kanunu olmadığını belirterek şunları söyledi:

"GİRDİLER KONUSUNDA HOYRATÇA DAVRANIYORUZ: Uzunca bir dönem dünya genelinde ve ülkemizde de tarım sektörü gelir getiren ve insanlar için stratejik olan bir sektör değilmiş gibi algılandı. Üretim için kullanmış olduğumuz suyumuz ve diğer girdilerimiz konusunda hoyratça davrandığımız söylememiz abartı olmaz. Bizden önce hükümet yoktu elbette diyemeyiz. Biz iktidara gelene kadar tarım ülkesi olarak bilinen bir ülkenin tarım kanunu yoktu. Islahçı Hakları Kanunu yoktu. Tohumculuk Kanunu yoktu. Bunun gibi onun üzerinde temel vazgeçilmez olan kanunlar bu dönemde çıktı.

BİR ENFLASYON PROBLEMİMİZ VAR: Tarımda öncü olarak gösterilen bir ülkenin onun nüfusunun 1.2 katı büyüklükte bir nüfusu kendi nüfusuna eklemlenmiş durumda. Düşünün ülkenin adı Almanya, ülkenin adı Hollanda. Raflarda olmayan ürünler var ve bu ürünlerin eksikliklerinden şikayetçi olan tüketici var. Ama hamdolsun Türkiye'de bu ürünlerle ilgili en ufak bir eksiklik yok. Bulunmayan ürün en pahalı üründür. Evet bir enflasyon problemimiz var. Bu enflasyonla ilgili bu ayki enflasyon rakamlarından hareketle bir aşağı doğru düşüş var. Netice itibarıyla bu ülkede üretim var. Bu ülkede istihdam var. Bu ülkede ihracat var. Bu ülkede bulunurluk konusunda en ufak bir problem yok.

TARIM ORMAN GENÇLİK KONSEYİ'Nİ KURACAĞIZ: Bizim bir tanıtım ve anlatım eksikliğimiz var. Biz kimseye, 'Bunlar bizi anlamıyorlar' demeyelim. Anlatamadığımız ve bu konuda yeterli olmadığımızı kabul ederek daha iyisini nasıl yapmamız gerektiğini hep birlikte tartışalım işe belki de anasınıfına giden çocuklardan başlayalım. Tohumculuğun, hibritin ne olduğunu anlatalım. Bakanlık olarak kendi bünyemizde Tarım Orman Gençlik Konseyi'ni kuracağız inşallah. Bunun çalışmaları hızla devam ediyor."

Kaynak: ANKA
YORUMLAR
500
Tarım ve Orman Bakanı Kirişci'den su konusunda uyarı Tarım ve Orman Bakanı Kirişci'den su konusunda uyarı BAKAN KİRİŞCİ, TANITIM TOPLANTISINA KATILDI - 1 BAKAN KİRİŞCİ, TANITIM TOPLANTISINA KATILDI - 1 Bakan Kirişci: Tarım ve ormanda kronikleşen sorunlara düzenleme yapılacak Bakan Kirişci: Tarım ve ormanda kronikleşen sorunlara düzenleme yapılacak

Son Dakika Güncel Vahit Kirişci: 'Bir Enflasyon Problemimiz Var, Netice İtibarıyla Bu Ülkede Üretim Var, Bu Ülkede İstihdam Var' - Son Dakika

Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.

Advertisement