'Vakıf Kültürü'ne İlgi Yoğun - Son Dakika

'Vakıf Kültürü'ne İlgi Yoğun

25.01.2018 14:28
'Vakıf Kültürü'ne İlgi Yoğun, System.String[]

Birbirinden özel ve nitelikli eserleri bünyesinde barındıran Bursa Vakıf Kültürü Müzesi, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Şubat ayında 2. kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlanan Bursa Vakıf Kültürü Müzesi, 50 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırladı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından geçmişten bugüne vakıf kültürünü tanıtmak ve yaşatmak adına projelendirilen Bursa Vakıf Kültürü Müzesi'nde, "Hak'tan geleni, hak adına halka veren vakıfların hikâyesi" anlatılıyor.

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde (Merinos AKKM) 500 metrekare alan üzerine kurulan ve 15 farklı bölümden oluşan müzede ziyaretçiler, Türk- İslam kültürünün hayırseverlik göstergesi olan vakıfların, Osmanlı vakıf kültürünün şekillendirdiği Bursa'da nasıl geliştiği ve dünyaya nasıl yayıldığına tanık oluyor.

Ziyaretçilerini hayırseverlik, dayanışma ve zarafetinin izlerinde anlamlı bir yolculuğa çıkaran Bursa Vakıf Kültürü Müzesi'nde 500 farklı eser sergileniyor.

Müzedeki 15 farklı bölümün senaryosu ise Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Doğan Yavaş, Doç. Dr. Hasan Basri Öcalan ve Yrd. Doç. Dr. Sezai Sevim'den görüş alınarak düzenlendi. 17 Şubat 2017 yılında dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından resmi açılışı yapılan anlamlı müze, bugüne dek 50 bin ziyaretçi sayısına ulaştı.

500 YILLIK EL YAZMASI KUR'AN-I KERİM

Müzede ağırlıklı olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Bursa'da bulunan külliyelerden toplanan eserler, hat levhaları, şamdanlar, halı ve kilimler, Hilye-i Şerifler, dervişlerin kullandığı teberler, Üftade Hazretleri'nin eşyaları sergileniyor. Müzede en çok ilgi çeken eserlerin başında ise Muradiye Camii'nden vakfedilen devasa boyutlardaki 500 yılık el yazması Kur'an-ı Kerim ile Hz. Muhammed (SAV) efendimizin hırkasının sarıldığı Destimal-i Şerif geliyor.

Bursa Vakıf Kültürü Müzesi'nde ayrıca Yeşil, Ulucami, Muradiye Medresesi, Kozahan ve Irgandı Köprüsü'nün birebir küçültülmüş minyatürü ile Kündekari tekniğiyle yapılmış Yeşil Türbe kapısı ve Osmanlı'da hayvanlara verilen önemin en güzel örneklerinden kuş evlerinin maketleri sergileniyor.

GEÇMİŞE YOLCULUK

Türk İslam kültürünün hayırseverlik göstergesi olan ve sadece Allahü Tealla'nın rızası gözetilerek han, hamam, aşevleri, kütüphaneler, hastaneler ve okul gibi abidevi yapılar inşa ettiren vakıf kültürünün detaylıca senarize edildiği Bursa Vakıf Kültürü Müzesi'nde, geleneksel İslam sanatlarını yaşatmak adına perşembe ve cuma günleri, BUSMEK eğitmenleri tarafından hat sanatına ilişkin atölye çalışmaları da yapılıyor. Eşsiz eserleri içinde barındıran ve anlamlı etkinliklere ev sahipliği yapan müze, Pazartesi günleri hariç her gün ziyaret edilebilir.

'Vakıf Kültürü'ne İlgi Yoğun

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel 'Vakıf Kültürü'ne İlgi Yoğun - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Kayınpeder, çocuğu görmeye gelen damadına cadde ortasında kurşun yağdırdı Dayakçı hala, 7 yaşındaki kız çocuğunun hayatını kararttı! Kangren yüzünden kolunu kaybetti Kısıtlamada turistlerin keyfine diyecek yoktu! Maskelerini çıkartıp çekirdek çitleyip yerlere attılar Uluslararası dolandırıcılık şebekesinde 'Komiser Schwarz' detayı! Hedefte Almanlar vardı Erdoğan ile Bilal Göregen'in montaj videosunu gerçek zanneden Seren Serengil alay konusu oldu Sokağa çıkma kısıtlaması Adanalıların kebap aşkına engel olamıyor Aşk mesafe dinlemedi! Tayland'dan Gelibolu'ya gelin geldi Oyuncu Selahattin Taşdöğen, metrobüsteki güvenlik görevlileriyle tartışıp karakolluk oldu