Son Dakika Haberleri: Vakıfbank'ın İkinci Çeyrek Net Karı 587 Milyon Lira Oldu

Vakıfbank'ın İkinci Çeyrek Net Karı 587 Milyon Lira Oldu

4 yıl önce

VakıfBank, 2016 yılının ikinci çeyreğinde elde ettiği 587 milyon liralık net kar ile yılın ilk altı ayında toplam 1 milyar 104 milyon lira net kara ulaştı.

Vakıfbank'ın İkinci Çeyrek Net Karı 587 Milyon Lira Oldu, System.String[]

VakıfBank, 2016 yılının ikinci çeyreğinde elde ettiği 587 milyon liralık net kar ile yılın ilk altı ayında toplam 1 milyar 104 milyon lira net kara ulaştı.


Vakıfbank'tan yaptığı yazılı açıklama ile ikinci çeyrek finansal sonuçlarını duyurdu. Buna göre şirketin 194 milyar liraya yaklaşan aktif büyüklüğü ile ekonomiye nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığı ile sağladığı destek 163 milyar liraya ulaşırken, toplam mevduatı 114 milyar lirayı, toplam özkaynakları ise 18 milyar lirayı aştı.


Şirket, 2016 yılının ikinci çeyreğinde elde ettiği 587 milyon lira net kar ile yılın ilk altı ayında toplam 1 milyar 104 milyon lira net kara ulaştı.


Açıklamada görüşlerine yer verilen VakıfBank Genel Müdürü Halil Aydoğan, 15 Temmuz Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen darbe teşebbüsünü kınayarak, "VakıfBank olarak, tüm varlık ve gücümüzle bu hain darbe teşebbüsü karşısında durmaya, tüm yurt sathında ülkemize ve aziz milletimize kararlılıkla hizmet etmeye devam edeceğimizi tekrar vurgulamak istiyorum. Ülkemize, ülkemizin birlik ve bütünlüğüne yönelik menfur darbe teşebbüsü ve benzer olayların bir daha yaşanmamasını temenni ediyor, bu süreçten ülkemizin daha da güçlenerek çıkacağına olan inancımı tekrarlıyorum" ifadelerini kullandı.


Yılın ilk yarısında Türkiye'de ekonominin, finansal göstergelerin ve bankacılık sektör dinamiklerinin daha da sağlam bir zemine oturduğunu belirten, Aydoğan, global piyasalardaki belirsizliklere ve artan kırılganlığa rağmen banka olarak yılın ilk yarısında başarılı bir performans gösterdiklerini aktardı.


Toplam kredilerin yıllık bazda yüzde 9,3 artışla 129,3 milyar liraya, toplam mevduatlarının yüzde 13,8 artışa 114,1 milyar liraya ulaştığını, toplam aktiflerin yıllık yüzde 11 artışla 194 milyar liraya yaklaştığını bildiren Aydoğan, şunları kaydetti:


"Özellikle, yılın ikinci çeyreğinde ekonomik ve toplumsal kalkınmamız için kritik öneme sahip başta altyapı ve enerji olmak üzere proje finansman alanında büyümeye devam ettik. Proje finansman kredilerimiz dolar bazında ve çeyreklik bazda yüzde 3,5 oranında büyüyerek 8 milyar dolara ulaştı. Ülkemizin büyük altyapı projelerine ve reel ekonomiye desteğimiz kesintisiz bir şekilde devam edecek.


Yılbaşından beri sendikasyon, tahsisli bono satışı, ipotek teminatlı menkul kıymet ihracı (İTMK-covered bond) ve çok uluslu kredi kuruluşlarından temin ettiğimiz krediler aracılığı ile 2 milyar doların üzerinde yeni kaynağı ülkemize getirdik. Bu işlemler arasında, Türkiye'de bir ilk olan 500 milyon avro tutarında, 5 yıl vadeli İTMK ihracının ayrı bir yeri bulunmaktadır. Söz konusu işlemimiz, ülkemizin en düşük kupon ödemeli ve en yüksek ratinge sahip tahvil ihraç işlemi olarak, The Covered Bond Report adlı dergi ile Uluslararası Sermaye Piyasası Birliği bünyesinde faaliyet gösteren İTMK Yatırımcı Konseyi tarafından ortak düzenlenen ve Avrupa'nın en prestijli ödülleri arasında yer alan,'Yılın En İyi İlk Covered Bond İhracı' ödülüne layık görüldü. Ayrıca, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın (EBRD), bankamız lehine ilave 150 milyon avro kredi limiti sağlaması, ki bu limit tek seferde EBRD'den aldığımız en büyük kredi limitidir, Türkiye ekonomisine, Türk bankacılık sektörüne ve VakıfBank'a duyulan güvenin bir yansıması olarak bizleri ayrıca gururlandırmıştır."


Halil Aydoğan, büyümeden ödün vermeden, verimlilik odaklı çalışma anlayışı ile elde ettikleri karın önemli bir bölümünü bilanço içinde tutmaya ve bu sayede sermaye rasyolarını iyileştirmeye devam ettiklerini belirterek, "18 milyar lirayı geçen özkaynaklarımızla yılın geri kalanında da ekonomiye değer yaratacak projelerin ve reel ekonominin finansmanına devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Haber Yayın Tarihi: 09.08.2016 06:40 Kaynak: AAGurbetçilerin emeklilik şartları değişti!
Lüks otomobilde intihar etmek isteyen kadın son anda kurtarıldı BMC'nin yerli pikabını test eden Erdoğan ile yetkilinin diyaloğu güldürdü