Son Dakika Haberleri: Vakıfbank'tan 228 Milyon Dolarlık Sermaye Benzeri Tahvil Takası

Vakıfbank'tan 228 Milyon Dolarlık Sermaye Benzeri Tahvil Takası

3 yıl önce

VakıfBank, Basel II uyumlu 2022 vadeli tahvillerinin yaklaşık 228 milyon dolar tutarındaki kısmını Basel III uyumlu hale dönüştürdü.

Vakıfbank'tan 228 Milyon Dolarlık Sermaye Benzeri Tahvil Takası, System.String[]
VakıfBank, Basel II uyumlu 2022 vadeli tahvillerinin yaklaşık 228 milyon dolar tutarındaki kısmını Basel III uyumlu hale dönüştürdü.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, VakıfBank, uluslararası sermaye piyasalarındaki öncü ve yenilikçi Türk bankası kimliğine yeni bir halka daha ekleyerek Basel II uyumlu 2022 vadeli tahvillerinin yaklaşık 228 milyon dolarlık kısmını Basel III uyumlu hale dönüştürdü. Kasım 2027 nihai vadeli ve Kasım 2022 döneminde erken itfa opsiyonuna sahip tahvillerin kupon oranı yüzde 8 olarak belirlendi.

İşlemin düzenleyici bankaları BNP Paribas, Citigroup Global Markets Limited, Merrill Lynch International ve Standard Chartered Bank oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen VakıfBank Genel Müdürü Halil Aydoğan, 2012 yılında ihraç edilmiş Basel II uyumlu tahvillerin bir kısmının Basel III uyumlu hale dönüştürülmesi ile ilgili sürecin başarıyla tamamlandığını ve bundan büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Söz konusu takas işlemini 2 açıdan çok önemli buluyorum. Öncelikle, bu işlem ile yine Türk bankacılık sektöründe bir ilke imza atmış olduk. Ülkemizin sermaye mevzuatında meydana gelen değişikliklere uygun ve yurt dışı uygulamalara paralel olarak Basel II uyumlu tahvillerimizin bir kısmının Basel III ile uyumlu hale getirilmesini ve nihai vadesinin Kasım 2027 dönemine uzamasını sağladık. Buna ek olarak, söz konusu takas işlemi ile bankamızın sermaye yapısını, sıfırdan yeni bir tahvil ihracı ile kıyaslandığında daha düşük bir maliyet ile güçlendirmiş olduk. Yaklaşık 228 milyon dolar tutarındaki takas işlemimiz, 2016 yıl sonu sermaye yeterlilik rasyomuz üzerinde 50 baz puanlık pozitif bir etki doğurdu. Güçlenmeye devam eden sermaye yapımız ve yurt dışından sağlamış olduğumuz uzun vadeli kaynaklarla, büyük altyapı projeleri başta olmak üzere reel sektöre destek olmaya devam edeceğiz."
Haber Yayın Tarihi: 14.02.2017 10:52 Kaynak: AAOtobüsten düşüp ölen genç kızla ilgili kahreden detayı babası paylaştı Jigolo olmak istedi, 4 bin lira dolandırıldı İnternet üzerinden bilet alıp 48 saatte geldiler, pişman oldular