"Vakıflar Haftası" - Son Dakika

"Vakıflar Haftası"

06.05.2013 15:35

"Vakıflar Haftası" Kastamonu'da çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı.

"Vakıflar Haftası" Kastamonu'da çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı.

Kastamonu Vakıflar Bölge Müdür Vekili Ahmet Yüceer ve Vakıflar Haftası Kutlama Komitesi, hafta dolasıyla Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu.

Yüceer ve beraberindeki heyet, Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş'ı makamında ziyaret etti.

Bektaş, ziyarette yaptığı konuşmada, özellikle Osmanlı döneminde birçok kamu hizmetinin vergi alınmadan, bağışlarla ve vakıflar aracılığıyla yürütüldüğünü söyledi.

O dönemde birçok yerde belediyenin dahi bulunmadığını ifade eden Bektaş, şöyle konuştu:

"Onların yapacağı işleri vakıflar yürütüyordu. Bu işin kökleri, kaynağı bizdedir. Avrupa, bizden bunu kopya çekmiş ve bu işi çok daha geliştirmiştir. İşin peşini bırakmışız. Bir şekilde o köklerle yeniden buluşmamız lazım. Bu dönemde bu köklü uygulamaların sonuçlarını görüyoruz. Birçok vakıf eseri hala ayakta. Vakıfların bir kısmı kendi gelirleriyle varlıklarını sürdürebiliyor. Birçok vakıf da sahip olması gereken gelirleri kaybetmiş durumda. Ancak yeni gelişmeler de var. Yeni vakıflar kuruluyor, vakıf üniversiteleri kuruluyor. Bunlar köklerle, bugünümüzü buluşturma noktasında güzel şeyler."

Yüceer de hafta dolayısıyla 6-12 Mayıs tarihlerinde yapılacak etkinlikler hakkında Vali Bektaş'a bilgiler verdi.

Ziyarette, Vali Bektaş'a, araştırmacı yazar Erdal Arslan'ın kaleme aldığı

"Vakıf ruhuna yolculuk" isimli kitabı hediye edildi. - KASTAMONU

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 'Vakıflar Haftası' - Son Dakika


Son Dakika

Erdoğan, kriz iddiasının ardından Putin ile görüştü: Karabağ'daki Ortak Merkez hemen faaliyete geçsin Azerbaycan ordusu 27 yıldır işgal altında bulunan Kelbecer'e girdi Muharrem İnce, sesi titreyerek açıkladı: 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde keşke CHP'ye güvenmeseydim BioNTech ile Pfizer'in ürettiği koronavirüs aşısı 10 Aralık'tan itibaren dağıtılmaya başlanabilir Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal: Toplumun yüzde 60'ı aşılandığında salgın duracak Son Dakika! Çavuşoğlu'ndan, Türk gemisine yapılan hukuk dışı aramayla ilgili misilleme mesajı: Cevabımızı sahada da vereceğiz Bülent Arınç'ın oğlundan babasının istifasıyla ilgili dikkat çeken sözler: Bu denizde bir tek gemi ve tek bir reis var Böyle vahşet görülmedi! Annesi doğum yaparken 6 yaşındaki çocuğunun başını kesti