Vali Düzgün Develi İlçesinde - Son Dakika

Vali Düzgün Develi İlçesinde

16.04.2015 11:02
Vali Düzgün Develi İlçesinde, System.String[]

Vali Orhan Düzgün, Develi ilçesinde turizmi geliştirmek amacıyla yürütülen, Develi Turizm Odaklı Kalkınma Planı (DETOK) tanıtım toplantısına katıldı.

Vali Düzgün'ün Develi ilçesindeki ilk durağı Kaymakamlık oldu. Vali Düzgün'ü Kaymakamlığa gelişinde Develi Kaymakamı Enver Ünlü, Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Develi İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Erdoğan Mutlu ve birim müdürleri karşıladı.

Vali Düzgün, kaymakamlık ziyaretinde, turizm haftasının başlangıcında Develi'nin turizm odaklı kalkınması amacıyla Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı, Erciyes Üniversitesi ve ORAN tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen DETOK kalkınma planının toplantısını gerçekleştirmeyi planladıklarını dile getirdi.

Vali Düzgün, turizmin gelişmesi ile birlikte turizm sektörünün ihtiyacı olan bazı mal ve hizmetlerde çok ciddi gelişmeler sağlandığını belirterek, Develi'nin turizm alanında gelişmesinin tarım, hayvancılık ve istihdam imkânlarını da etkileyeceğine dikkati çekti.

Türkiye'ye 2014 yılında gelen 37 milyon turist ve 34 milyarlık turizm gelirinin ülke olarak bu alanda ciddi ilerlemeler kaydedildiğinin göstergesi olduğunu ifade eden Vali Düzgün, önemli kültür mirasına ve doğal güzelliğe sahip Develi'nin de bu gelişmeye ayak uydurabilmesi amacıyla ilçenin turizm sektöründe gelişmesini arzuladıklarını dile getirdi.

Vali Düzgün, Kaymakam Enver Ünlü'den ilçenin genel durumu ve kamu yatırımları hakkında bilgiler aldıktan sonra, DETOK Teknik Planlamaya Geçiş törenine katılmak üzere Develi Kültür Merkezine geçti.

Törene Vali Düzgün'ün yanı sıra, Develi Kaymakamı Enver Ünlü, Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar Yahyalı Kaymakamı Metin Esen, Tomarza Kaymakamı Engin Uysal, İl Emniyet Müdürü İbrahim Kulular, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özkan Kayacan, Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Abdulhakim Coşkun, ORAN Genel Sekreter Vekili Fatih Gavgacı, Odaklı Yerel Kalkınma Grubu (OYKA) Genel Direktörü Doç. Dr. Birol Akgül, projede yer alan öğretim görevlileri, uzmanlar ve vatandaşlar katıldı.

Develi'nin turizm odaklı kalkınmasının planlandığı DETOK tanıtımının yapıldığı törende konuşan Vali Düzgün, dünyada her yıl 1 milyar insanın turizm amaçlı olarak seyahat ettiğini ve bunların önemli bir kısmının son yıllarda kültürel, doğa ve spor amaçlı turizmi seçtiklerini dile getirdi.

Vali Düzgün, turizmi ilçelere de yaymayı amaçladıklarını hatırlatarak, "Türkiye gelen turistler içerisinde bölgeye gelen turist sayısını artırmak, bölgeye gelen turistler içerisinde de Kayseri başta olmak üzere Develi, Yahyalı, Yeşilhisar, Pınarbaşı, Bünyan gibi ilçelerimizle beraber ulaştırabildiğimiz her noktaya ulaştırmak istiyoruz. Çünkü turizm denilince o bölgenin sosyo-kültürel, ekonomik kalkınmasına gerçekten çok ciddi bir destek sağlamış oluyor." dedi.

Kültürel miras bakımından Kayseri'nin ve Develi'nin önemli eserlere sahip olduğunu belirten Vali Düzgün, bu eserlerin restore edilerek turizm sektörüne kazandırılmasının gelecek nesillere bu eserlerin sağlıklı şekilde aktarılması noktasında önemli olduğunu kaydetti.

Vali Düzgün, turizm sektörünün gelişmesi ile birlikte bölgedeki diğer sektörlerin de ilerlediğini hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Turizm sadece gelen turistlerin konaklayacağı oteller, yemek yiyeceği restoranlar, kafeteryalar kazanmayacak, aynı zamanda onlara hizmet veren tarım ve hayvancılık başta olmak üzere pek çok sektör kalkınma hamlesine girecek. Ayrıca turizm sektörü işsizliğin önlenmesinde, istihdamın artırılmasında da çok önemli bir rol üstleniyor. Çünkü Organize Sanayi Bölgesinde bine yakın fabrika var ve çalışan kişi sayısı 50 bin yeni fabrika başına ortalama 50 kişi çalışıyor. Ama Kayseri'deki bir otel ya da büyük bir restorana baktığınızda bunun birkaç katı kişinin istihdam edildiğini görüyorsunuz. Bölgedeki gençlerimizin istihdamının sağlanması bakımından da gerçekten turizm son derece önemli."

Vali Düzgün, DETOK planı çerçevesinde turizmde sağlıklı bir yol haritası çizileceğini ifade ederek, önemli bir tarihi geçmişe sahip Develi ilçesinin, bu planda sunulan hedefler doğrultusunda gerçekleştirilecek kamu ve özel sektör yatırımları ile turizmde hak ettiği yeri alacağını anlattı.

Vali Düzgün, Develi'nin yeni bir tatil anlayışından "Slow City-Sakin Şehir" olabilmesi için projeyi yürüten OYKA ekibi ile başvuruda bulunulması konusunda aynı görüşte olduklarını söyledi. İnsanların doğa ile kültürle baş başa sakin bir tatil geçirebilecekler yerler 'Slow City' anlayışının hızla yayıldığı ifade eden Vali Düzgün, Develi İlçesinin bu bayrağı alması için gayret göstereceklerini belirtti.

Vali Düzgün, ayrıca Kayseri'nin hayırseverlik konusunda örnek bir şehir olduğunu hatırlatarak, İstanbul'da yaşayan hayırsever Fahri Mor ile Develi İlçesinde Turizm ve Otelcilik Lisesi yapımı konusunda önümüzdeki günlerde protokol imzalayacaklarını söyleyerek hayırsever Fahri Mor' teşekkür etti.

DETOK töreninde konuşan Develi Kaymakamı Enver Ünlü de, son yıllarda ülke olarak turizm alanında önemli gelişmeler yaşandığını hatırlatarak, turizmin ilçede de gelişmesi için DETOK çerçevesinde altyapı ve üstyapı çalışmalarına ağırlık verilmesi gerektiğine işaret etti.

Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar ise DETOK planlamasının Develi'nin sahip olduğu somut ve somut olmayan tüm değer ve kaynaklarını ekonomiye kazandırmayı hedefleyen bir çalışma olduğunu ifade ederek, bu planlama doğrultusunda gerçekleştirilecek çalışmalar ile Develi'nin sahip olduğu değerlerin etkin bir şekilde kullanılması ile işsizliğin ve ilçeden göçün önlenebileceğini söyledi.

OYKA Genel Direktörü Doç. Dr. Birol Akgül de DETOK'un detayları hakkında katılımcılara kapsamlı bir sunu yaptı.

Konuşmaların ve sunumun ardından Vali Düzgün ve protokole mensup kişiler "Develi Turizm Odaklı Kalkınma Planı" çalışmasında katkıları bulunan başta OYKA Genel Direktörü Doç. Dr.Birol Akgül olmak üzere öğretim görevlileri, uzman ve öğretmenlere teşekkür belgelerini verdi.

Vali Düzgün, daha sonra Develi Belediye Başkanlığında ilk yılını geride bırakan Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar'ı makamında ziyaret ederek bir süre sohbet etti.

Vali Düzgün Develi İlçesinde

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Vali Düzgün Develi İlçesinde - Son Dakika


Son Dakika

Cüneyt Özdemir, spikerlik ve YouTuber'lıktan sonra dizi işine de giriyor Beklenen kar Balkanlarda göründü! Kent kısa sürede beyaza büründü Ramo kadrosuna Selim Erdoğan'ı dahil etti Kılıçdaroğlu, İnce'nin kuracağı partiye katılacağı iddia edilen 3 vekil ile görüştü Hastane korkusundan dolayı kayıplara karışan adam aç susuz halde dağ başında bulundu Selin Ciğerci, reklam yapıp takipçilerini kandırınca sosyal medyada tepki çekti Son Dakika: Türkiye'de 26 Ocak günü koronavirüs nedeniyle 134 kişi vefat etti, 7 bin 103 yeni vaka tespit edildi Ordu'da rüzgarın etkisiyle büyüyen korkunç yangında üreticinin tüm birikimi kül oldu