Vali Lekesiz'den, Zeytinyağı Üretim Tesislerine Ziyaret - Son Dakika

Vali Lekesiz'den, Zeytinyağı Üretim Tesislerine Ziyaret

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Altınözü ilçesinde faaliyet gösteren bazı zeytinyağı üretim tesislerini gezerek incelemelerde bulundu.

Vali Lekesiz'den, Zeytinyağı Üretim Tesislerine Ziyaret, System.String[]

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Altınözü ilçesinde faaliyet gösteren bazı zeytinyağı üretim tesislerini gezerek incelemelerde bulundu.

Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Balıkçılar Zeytinyağı üretim tesislerini gezerek bilgi alan Vali Lekesiz'in, zeytin bitkisinin zeytinyağı haline gelene kadar geçirdiği aşamaları izlediği bildirildi.

Şifanur Zeytinyağı ve sabun üretim tesislerini de gezen Vali Lekesiz, burada da zeytinyağlı sabun üretimi hakkında bilgi aldı.

Lekesiz, ziyarette yaptığı konuşmada, ilin 2000 yılında tarım sektöründen elde ettiği gelirinin 500 milyon TL iken, 2010 yılı sonu itibariyle yaklaşık 3 milyar TL olduğunu kaydetti.

Tarım sektöründen kentin elde ettiği katma değerin arttığını, ifade den Lekesiz, Hatay'ın üzerinde bulunduğu bu güzel iklim kuşağı, doğru ürün deseni, çiftçinin eğitimi, ürünlerde doğru türlere yönelme, tüm bunlar ve Reyhanlı Barajı'nın ve diğer barajların devreye girmesiyle 33 milyar gelir elde edecek tarım potansiyelin bulunduğunu belirtti.

Lekesiz, Tarım ve Kırsal Kalkınma Strateji Planı'nın, bu süreci hızlandırabilmek için yapılmış bir çalışma olduğunu, zeytin ve zeytinyağı sektörü açısından ele alındığında, üreticiden akademisyenine kadar tüm kesimlerin aklının bu plana yansıdığını, dolayısıyla planda zeytin ve zeytinyağı sektörüne ilişkin tavsiyelerinin yer aldığını ifade etti.

Bu plan uyulması halinde zeytin ve zeytinyağı üretimi bugünkünden çok daha iyi noktalara geleceğini belirten Lekesiz, bu çerçevede kentte Zeytincilik araştırma Enstitüsü'nün kurulacağını kaydetti.

Ziyarette ayrıca Altınözü Kaymakamı Ali Arslantaş, Altınözü Belediye Başkanı Cavit Alkan ve Tarım Müdürü Bestami Zabun da yer aldı.

- HATAY

Haber Yayın Tarihi: 02.01.2012 14:05 - Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Vali Lekesiz'den, Zeytinyağı Üretim Tesislerine Ziyaret - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Fatih Terim, yönetime verdi veriştirdi: Bunu söylediğimde bazıları alınıyor Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş 39 sonra ilk kez Avrupa'da gruplara kalamadı Rixos'un Genel Müdürü Faruk Karaca hayatını kaybetti Rusya'dan tuhaf Karabağ suçlaması: Türkiye kesinlikle Azerbaycan'a destek veriyor Koronavirüs tedbirleri kapsamında İngiltere, Türkiye'yi yeniden karantina listesine aldı Ermeni İHA'sının Azerbaycan ordusu tarafından vurulduğu anlar saniye saniye görüntülendi İran'da dolar ve euro tarihi rekor kırdı Türkiye'ye yaptırımın tartışıldığı AB zirvesinde Merkel'den yaptırım freni