Vali Toprak'a Basın Açıklaması Tepkisi (2) - Son Dakika

Vali Toprak'a Basın Açıklaması Tepkisi (2)

5 yıl önce

Kocaoğlu: YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILSIN İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu, Vali'nin genelgesini eleştirdi.

Vali Toprak'a Basın Açıklaması Tepkisi (2), System.String[]

Kocaoğlu:  YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILSIN


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu, Vali'nin genelgesini eleştirdi. Başkan Kocaoğlu, "İzmir, tüm kamuoyunun da yakından bildiği üzere, sevecen ve demokrasiyi yaşamına sindirmiş insanların yaşadığı, katılımcı demokrasinin kalesi bir kent. Demokratik haklarını, protesto haklarını hem belediyemizde hem de her konuda açıklıkla ama demokrasiden, kurallardan ve yasal çerçeveden ayrılmadan kullanan bir kent. Burası Türkiye'nin en ileri, en aydınlık, en özgürlükçü kenti. Sayın Valimizin İzmirlilerin demokratik haklarına karşı sıkıyönetim yasalarını çağrıştıran bir genelge yayınlamasını anlayamadım, algılayamadım. Bu genelge son derece mahsurludur. Çağrım, Sayın Vali'nin bir an önce bu genelgeyi yürürlülükten kaldırmasıdır" dedi.


MOROĞLU: İZMİR ARTIK BU VALİYİ İSTEMİYOR


CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu da AKP'nin dayattığı İç Güvenlik Paketi yasalaşmadan, bunun ilk provasının İzmir Valisi Mustafa Toprak'ın emriyle kent halkına karşı yapılmak istendiğini söyledi.


Vali Toprak'ın İzmir'de göreve başladığı günden bu yana hem kent halkıyla hem de kentin yerel yöneticileri ile sorunları olduğunu önesüren Moroğlu, "Bu yasakların 12 Eylül faşist darbesi sonrası uygulanan sıkıyönetim yasaklarından farkı yoktur, hatta daha ağırdır. AKP'nin binaları önünde zaman zaman yapılan demokratik protesto eylemlerinden rahatsız olan Vali Toprak iktidarın verdiği talimatla İzmir'de sıkıyönetim ilan etmektedir. Bu genelge düşünce ve ifade özgürlüğünü belirleyen 2191 sayılı yasaya, ifade özgürlüğünü belirleyen Anayasa'ya, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırıdır. Özgürlüklerin sınırı genelgeler ile belirlenemez. Vali suç işlemektedir. İzmir'in çağdaş, aydınlık, özgürlüğüne düşkün halkından rahatsız olduğunu tahmin ettiğimiz İzmir Valisi bu kentin valisi gibi değil iktidarın memuru gibi davranarak İzmir halkını baskı altına almak istemektedir. İzmir'den birçok vali geldi geçti. Kimi vali şefkatiyle, hizmetiyle sevildi. Vali Toprak ise sıkıyönetim ilan eden zalim vali olarak hatırlanacaktır" dedi.


GAZETECİLERİN TEPKİSİ


İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkan Vekili Misket Dikmen de valilik kararını yazılı açıklamayla eleştirdi. Dikmen, "Valilik tarafından alınan bu kararlar İzmir gibi demokrasinin beşiği bir kentte büyük bir demokrasi ayıbıdır. Protesto ve ifade özgürlüğüne yasak koyan bu zihniyet 'tek adam' ve yasakçı zihniyetin yansımasıdır. İzmir Valisi Sayın Mustafa Toprak'ın imzasıyla yayımlanan son kararlar Meclis'te görüşülen 'İç Güvenlik Yasası'nın demosu niteliğindedir. İç Güvenlik Paketi tamamen yasalaşırsa ülkenin nereye gideceğinin, hangi akıl almaz kararlara imza atılacağının bir göstergesidir. Yayımlanan kararlara baktığınızda kamu düzenini korumaktan ziyade siyasi iktidarı koruma, kişilerin temel hak ve özgürlüklerini engelleme ve tek ses, tek adam yönetimini getirme amaçlı olduğu açıkça görülmektedir. İlk adımı atılan ve sonunun nereye varacağı belli olmayan, sıkıyönetim dönemini aratmayan bu kararları kınıyor, İzmir gibi demokrasinin beşiği bir kentte yapılan demokrasi ayıbından bir an önce vazgeçilmesini istiyoruz" dedi.

Haber Yayın Tarihi: 10.03.2015 03:39 Kaynak: DHASon Dakika

2 ay önce yakalanan PKK'lı terörist Semra Tuncer, uzman çavuşun aracında yakalanmış
Otel odasında bir adamla yakalanan kadını, Endonezya'nın ilk "kadın kırbaç ekibi" cezalandırdı Beyaz Saray'dan Türk gazetecilere ambargo! Basın toplantısına alınmadılar

Son Dakika Haberleri