Son Dakika Haberleri: Van'a 20 Milyon Avroluk Yatırım Yapılacak!

Van'a 20 Milyon Avroluk Yatırım Yapılacak!

9 ay önce

Mersin ve İstanbul'da yatırımı bulunan ve birçok ülkeye ürün ihraç eden Kaptanoğlu Plastik, Cazibe Merkezleri Programı kapsamında Van'da 20 milyon avroluk yatırım yapma kararı aldı.

Van'a 20 Milyon Avroluk Yatırım Yapılacak!, System.String[]

Başbakan  Binali Yıldırım'ın  Diyarbakır'da açıkladığı "Yatırım ve Destek Hamlesi Cazibe Merkezleri Programı",  Van'da meyvelerini vermeye devam ediyor.

Van Oganize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Bozkurt, Kaptanoğlu Plastik'in 20 milyon avroluk yatırım için  Van'a gelmesinin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Başbakan Yıldırım'ın açıklamış olduğu cazibe merkezleri kapsamında 20 milyon avroluk yatırımı  Van'a kazandırmak için çalıştıklarını ifade eden Bozkurt, yatırımcının  Van OSB'yi ziyaret ederek incelemelerde bulunduğunu aktardı.

"20 MİLYON AVROLUK YATIRIM İÇİN VAN'DALAR"

İş adamları Ergün Kaptan ve kardeşi Kadir Kaptan'ın,  Mersin OSB'de sebze meyve plastik kasaları üretimi ile  İstanbul'da otomotiv sektöründe kullanılan plastik yedek parçaların kalıp imalatını yaptıklarını anlatan Bozkurt, şöyle konuştu:

"Bütün plastik aksamların modellerini yapıp dünyanın birçok yerine ihracat yapıyorlar. İhracatları yıllık 10 milyon doları bulan ciddi bir firmadır. 20 milyon avroluk yatırım için  Van'dalar. İlk etapta bu firmanın 100'e yakın istihdamı olacak ve bölgede rakibi bulunmayan bir üretimdir.  Mersin ile  İstanbul'daki üretimin karma sistemini burada gerçekleştirecekler. Hem kalıp üretimi hem de kalıp imalatından otomotiv sektöründeki pazarı hazırdır."
Bozkurt, daha önce  Van'da yapılması planlanan 50 milyon avroluk yatırımın müjdesini verdiklerini anımsattı.

Bölgeye yatırım yapmak isteyenlerin hizmetinde olduklarını vurgulayan Bozkurt, "20 milyon avroluk yatırım için 20 bin metrekare alan hazırladık.  Van'a yatırım yapacak olan firmalar teknolojiyi iyi kullanan ve dünya çapında ihracat yapan firmalar. Ülkemizin hedeflediği dış ticarete, 100 milyar dolar hedefine doğru atılan çok ciddi adımlardır. Bunun lokomotifini oluşturan cazibe merkezleri kapsamındaki desteklerdir. Hedefimiz 10 yıl içerisinde  Van'da 500 fabrika oluşturmak ve bu fabrikalarda  Van nüfusunun yüzde 10'unu istihdam etmektir." dedi.

"20-30 MİLYON DOLARLIK TİCARET HACMİ DÜŞÜNÜYORUZ"

Kaptanoğlu Plastik Genel Müdürü Ergün Kaptan ise  İran'da iyi bir pazarlarının olduğunu, bu yatırım ile pazarlarını daha da genişletmeyi hedeflediklerini aktardı.

İran dışında  Irak,  Rusya ve  Mısır ile ciddi bir ticaret içinde olduklarını vurgulayan Kaptan, "Yıllık dış ticaret hacmimiz 900 milyon dolar seviyesindedir. Bizim en büyük hedefimiz  Çin'e giden insanlarımızı burada tutmaktır.  Türkiye'nin bu alanda  Çin'e bağımlılığına son vermek istiyoruz. Şartlar olgun oldukça bu yolda ilerleyeceğiz. Devlet desteklerinin olması bizleri cezbediyor. Biz  Van'da 20-30 milyon dolarlık bir ticaret hacmi düşünüyoruz." diye konuştu.
Van Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Bedrettin Gökçenay ise hükümetin, cazibe merkezleri kapsamında verdiği desteğin önemli olduğunu kaydetti.


Adana'da Seyirciler Aleyna Tilki'ye Yumurta Fırlattı, Ardından Sahneye Hücum Etti Barzani'nin Gizli Planı: Kerkük'ü Başkent Yapıp PKK ile Ortak Ordu Kuracak
Kuzey Irak'taki Referandumun Resmi Olmayan İlk Sonuçları Açıklandı! Büyük Fark Var