Van'da 18 Binin Üzerinde Konteyner Kuruldu - Son Dakika

Van'da 18 Binin Üzerinde Konteyner Kuruldu

18.01.2012 15:07
Van'da 18 Binin Üzerinde Konteyner Kuruldu, System.String[]

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), depremzedeler için üretim siparişi verilen 27 bin 598 konteynerden 23 bin 291'inin bölgeye ulaştırıldığını ve 18 binin üzerinde konteyner kurulduğunu açıkladı.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), depremzedeler için üretim siparişi verilen 27 bin 598 konteynerden 23 bin 291'inin bölgeye ulaştırıldığını ve 18 binin üzerinde konteyner kurulduğunu açıkladı. Konteynerlerin öncelikli olarak konutları yıkık ve oturulamaz olan vatandaşlara tahsis edileceği belirtildi.

Van Merkez'de 21, Erciş'te 4 yerleşim yeri, konteyner alanı olarak belirlendiği açıklandı. Kurulan konteyner kentlere yerleştirilenlerin elektrik, su, ısınma, giyim, eğitim, 3 öğün yemek ihtiyacının karşılandığı ve psiko-sosyal destek hizmetleri verildiği belirtildi. AFAD'tan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi;

"Depremzede vatandaşları kalıcı konutlarına yerleştirme çalışmaları çerçevesinde 3.984 konutun temeli atılmıştır. Bir ay gibi kısa bir sürede birçok afet konutunun kaba inşaatları tamamlanmış olup, konutların Ağustos ayı sonu itibariyle depremzede vatandaşlarımıza teslim edilmeye başlanması planlanmıştır. Ayrıca yaklaşık 11 bin konutun ihale süreci devam etmektedir. Van ve Erciş Mahalle Muhtarları için 70 adet ofis konteyneri yaptırılmıştır. Muhtar Çalışma Ofisi olarak kullanılmak üzere planlanan konteynerlerin tamamı teslim edilmiştir."

Van'da kurulan 9 çadırkentte 13 bin 488, Erciş ilçesindeki 270 Mevlana Evi'nde ise 1205 kişinin barındırıldığı belirtildi. Açıklamada, bugüne kadar 35 bin 976 depremzede vatandaşın deprem bölgesinden nakledilerek, kamu tesislerine yerleştirildiği ve ihtiyaçları devlet tarafından karşılandığı bildirildi. Kendi imkanları ile çeşitli illere giden depremzedelerin ilgili Valiliklere müracaatı sonucu, barınma hizmeti verilenlerle birlikte bu rakamın 50 bini aştığı ifade edildi. Açıklamaya şöyle devam edildi:

"Bugüne kadar Van Depremi için; acil yardım ödenekleri dahil olmak üzere, gönderilen insani yardım malzemelerinin toplam maliyeti 696 milyon TL'dir. Deprem bölgesindeki ihtiyaçların karşılanması için Van Valiliği, Bakanlıklar, sosyal tesislere yerleştirilenler için ilgili Valiliklere, Üniversite ve diğer kurumlara AFAD ve Başbakanlık kaynaklarından toplam 138 milyon 250 bin TL acil yardım ödeneği gönderilmiştir. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın talimatlarıyla başlatılan yardım kampanyaları kapsamında; Başbakanlık, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Kızılay yardım hesaplarında toplam 302 milyon TL nakdi yardım toplanmıştır."

DHA(MV/İD) - Ankara

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Van'da 18 Binin Üzerinde Konteyner Kuruldu - Son Dakika


Son Dakika

Bayern Münih, evinde Atletico Madrid'i 4-0 mağlup etti ABD'den tehdit gibi S-400 sözleri: Türkiye füzeleri test ederek çok şeyi feda etti 13 yaşındaki kıza aşk mektubu yazan 61 yaşındaki sapık tutuklandı Dondurucudan çıkardıkları erişteyi yiyen aynı aileden 9 kişi hayatını kaybetti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Azerbaycan'dan asker talebi gelirse Türkiye tereddüt etmez Bakan Koca, Cem Yılmaz'ın sağlık çalışanlarıyla ilgili çağrısına olumlu yanıt verdi Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına zam! İşte önümüzdeki yıl alacağı ücret